Začína sa sezóna medvedieho cesnaku! Recept na pesto aj tinktúru.
14. 3. 2025, 14:31

Zdroj: Getty/Madeleine_Steinbach
V podcaste Dobré jedlo pre Zdravie sme sa rozprávali s Ivetou Henzelyovou o zbere, pestovaní aj účinkoch medvedieho cesnaku. Prezradila nám aj skvelé recepty.

Kde všade rastie?
Medvedí cesnak (lat. allium ursinum) nájdete hlavne v listnatých a lužných lesoch skoro na jar, ak je mierna zima, tak už začiatkom marca. Jeho sezóna je pomerne dlhá, rastie a kvitne až do konca mája podľa nadmorskej výšky.
Zbierajú sa listy, ktoré sú úzke a dlhé. „Musíme však dávať pozor pri zbere, aby sme si ho nepomýlili s konvalinkou,“ upozorňuje bylinkárka Iveta Henzélyová a prezrádza jednoduchý trik. „Chytím list a keď vonia po cesnaku, je to cesnak. A keď nevonia, tak to je konvalinka.“ Navyše konvalinka má sezónu posunutú trošku neskôr ako medvedí cesnak, takže ak sa vydáte na zber medvedieho cesnaku skôr, alebo teda hneď ako začne vyliezať spod zeme, tak tam nemáte šancu si ho s niečím iným zameniť.
Legenda o medveďom cesnaku
Prečo sa volá medvedí cesnak práve takto? „O tom existujú rôzne legendy. Hovorí sa, že ako medvede po zime vyjdú z brlohov, tak prvé čo jedia je medvedí cesnak. Majú potom veľkú silu a vitalitu a preto sa volá tento cesnak medvedí. No nie je to pravda,“ hovorí odborníčka a vysvetľuje, že jar je obdobím, kedy sa zem otvára, kedy sa púčiky rozvíjajú, srší životná energia po zime.
Môžeme si ho vykopať a presadiť do záhrady? Sú jedlé aj kvety? Dozviete sa v podcaste:
Anketa
Chodievate na zber medvedieho cesnaku?
Účinky medvedieho cesnaku
„Výborne funguje na stavy, kedy je veľká únava, kedy je človek po ochorení, čiže je oslabený,“ vymenúva bylinkárka jeho zdravotné účinky. „Pomáha čistiť dýchacie cesty, zbavuje telo hlienov, čistí cievy.“
A aké sú jeho vedľajšie účinky? Znižuje krvný tlak, vznik pálenia záhy, podráždenie žalúdočnej sliznice, zápach z úst a potu, nevoľnosť.
Zdroj: Shutterstock
Medvedí cesnak je súčasťou jarných kúr na prečistenie, jeho zdravotné účinky sú porovnateľné s cesnakom, silné antiseptikum, odporúča sa pri žalúdočných ťažkostiach, pomáha tráveniu, črevám, pečeni i žlčníku.
Liečivé „pesto“ z medvedieho cesnaku proti únave a zápche
- Rozmixujte na kašu rovnaké množstvo medvedieho cesnaku, čerstvej kurkumy, zázvoru a chrenu.
- Každé zvlášť zalejte 40% alkoholom a nechajte vymacerovať.
- Potom macerát zlejte a všetko spolu zmiešajte.
- Užívajte 20-25 kvapiek denne. „Kto má problém so zápchou, kto má problém s únavou, kto má problém s tým, že nevládze, tak po tejto tinktúre bude vymenený,“ dodáva bylinkárka Iveta Henzelyová.
Zdroj: Shutterstock
Príprava liečivých mastičiek a tinktúr je voňavá zábava.
Recept na tinktúru z medvedieho cesnaku na očistu aj lepšie trávenie
- Nazbierané listy podrvte v mažiari alebo natrhajte na menšie kúsky.
- Naplňte nimi fľašu do vrchu, ale neutláčajte ho nasilu vo fľaši a zalejte 40% vodkou po vrch fľaše.
- Nechajte macerovať v tme, občas pretraste a potom sceďte cez plátno, nie gázu. „Gáza je nasiaknutá tými dezinfekčnými chemikáliami,“ upozorňuje bylinkárka.
- „Takúto tinktúru užívame ako súčasť kúry na zlepšenie zlepšenie práce srdca alebo na liečbu srdcových ochorení, na prevenciu ochorení tráviaceho traktu, pretože medvedí cesnak čistí a je výborné jemné, ale účinné antiparazitikum."