S farmaceutkou Klárou Lapinovou sme sa v najnovšej časti podcastu Dobré jedlo pre Zdravie rozprávali o tom, kedy a kto potrebuje horčík doplniť, či stačí mať iba pestrý jedálniček, aký je obsah magnézia v potravinách a aké druhy vôbec poznáme.

Stačí pestrý jedálniček?
Podľa farmaceutky Kláry Lapinovej, najviac horčíka obsahujú orechy a semiačka, banán, horká čokoláda, tmavé druhy zeleniny ako je špenát či mangold a tiež strukoviny. Odborníčka však upozorňuje, že ak si napríklad uvaríte špenátovú omáčku, tak sa horčík vyplaví do tekutej časti omáčky, takže je potrebné ju zjesť celú aj so šťavou.
Tiež nám v podcaste vysvetlila, že ak vypijete denne viac káv, je potrebné doplniť aj viac horčíka, vzhľadom na to, že káva je močopudná. Stačí nám na doplnenie dennej odporúčanej dávky 310-420mg čistého elementárneho horčíka iba pestrý jedálničke? "Bohužiaľ nie, preto je dôležité magnézium užívať aj vo forme výživových doplnkov," hovorí farmaceutka.
Anketa
Pijete kávu?
Kedy užívať magnézium?
Je lepšie užívať magnézium ráno alebo večer? "Najlepšie urobíte, ak si dennú dávku rozložíte počas celého dňa, hovorí Klára Lapinová a dodáva, že si vždy treba všímať množstvo elementárneho horčíka na obale výživového doplnku. Farmaceutka vysvetľuje, že horčík sa lepšie vstrebe, ak ho užijete na prázdny žalúdok, teda nie s jedlom ani po jedle. Dôvodom je kyslejšie prostredie žalúdka, ktoré zlepší jeho vstrebateľnosť.
Nie je horčík ako horčík! Ktorý vás zbaví únavy a od ktorého lepšie zaspíte? Pustite si náš podcast:

"Magnéziovú tabletku zapíjajte vždy čistou vodou s nízkym obsahom vápnika," odporúča farmaceutka Klára Lapinová. Dôvodom je fakt, že vápnik sa s horčíkom "nekamaráti" a tak by bola vstrebateľnosť oboch nižšia.
Môže vás z magnézia prehnať?
Áno, sú druhy magnézii, ktoré majú laxatívny účinok. Medzi ne patrí citrát či laktát. "Naopak bisglycinátom, malátom alebo taurátom na toaletu utekať nebudete." vymenováva jednotlivé druhy odborníčka. Magnézium sa často kombinuje aj s vitamínom B6 v jednom balení, ako je napríklad magnézium Puori M3 so zinkom a vitamínom B6.
V PODCASTE DOBRÉ JEDLO PRE ZDRAVIE sme sa rozprávali aj o TOMTO:
- Viete, aký je rozdiel medzi horčíkom a magnéziom?
- Vedeli ste, že niektorý pomôže pri migréne, ďalší pri strese, problémoch so zaspávaním či keď potrebujete zlepšiť športový výkon?
- Ktorý horčík by si mali kúpiť srdciari, študenti, dôchodcovia a bežci?
- S ktorými minerálmi sa horčík neznesie a mali by ste ho užiť s časovým rozostupom?
- Počuli ste, že niektoré magnézia sú lepšie a horšie vstrebateľné?
- S akou formou horčíka sa môžete stretnúť a dá sa dostať do tela aj cez pokožku? Všetko, čo potrebujete vedieť o horčíku, nájdete v tomto podcaste.
Vypočujte si podcast o horčíku tu:
Zdroj: Laura Witteková
Orieškové tyčinky, máčané v čokoláde chutia ako sen - výborný recept!
Máčané orieškové tyčinky
30 KUSOV, PRÍPRAVA 20 MINÚT, PEČENIE 13 AŽ 15 MINÚT
Potrebujete:
- 250 g masla
- 100 g práškového cukru
- pol lyžičky mletej vanilky
- štipka soli
- štvrť lyžičky mletej škorice
- 1 bielok
- 200 g hladkej múky
- 100 g mletých lieskových orieškov
- 100 g nasekaných lieskových orieškov
- 100 g tmavej čokolády 54 %
POSTUP:
-
Maslo izbovej teploty, cukor, vanilku, soľ a škoricu vyšľahajte dokrémova. Jemne vmiešajte sneh vyšľahaný z bielka. Nakoniec zapracujte preosiatu múku a mleté oriešky. Cestom naplňte cukrárenské vrecko s rovnou špičkou.
-
Plech vyložený papierom na pečenie posypte nasekanými orieškami a na ne striekajte približne 7 cm dlhé tyčinky. Medzi tyčinkami nechajte miesto, počas pečenia sa jemne roztiahnu. Povrch tiež posypte orechmi.
-
V rúre vyhriatej na 190 °C pečte 13 až 15 minút. Nechajte vychladnúť na plechu.
-
Vychladnuté tyčinky namáčajte do rozpustenej čokolády, nechajte odkvapkať a položte na mriežku, aby čokoláda stuhla. Dobrú chuť!