Reklama

Farmaceutka radí: môžem piť kávu či alkohol pri užívaní antibiotík?

Môžeme počas užívania antibiotík piť džos, kávu, mlieko či alkohol? Dozviete sa v podcaste Dobré jedlo pre Zdravie.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Ema Tekelyová-Pospíšilová

Ema Tekelyová-Pospíšilová

šéfredaktorka magazínu Dobré jedlo

S farmaceutkou Valériou Višňanskou sme sa v najnovšej časti podcastu rozprávali aj o tom, s čím antibiotiká zapiť, či ich užiť pred alebo po jedle a ako treba upraviť stravu počas liečby.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako užívať antibiotiká správne: Pred alebo po jedle?

    1. mýtus - Alkohol a antibiotiká sa nesmú kombinovať

    Je to pravda? "Tak nie je to dobré. Kvôli tomu, že veľa antibiotík sa metabolizuje cez pečeň a alkohol sa odburáva takisto v pečeni," vysvetľuje farmaceutička a dodáva, že tak budete mať výrazne zaťaženú pečeň a určite to neodporúča. Najhoršie sú liehoviny s vysokým obsahom alkoholu.

    A čo taká tinktúra? "Tam je malé množstvo alkoholu, lebo väčšinou v tých tinktúrach je okolo 60 % alkoholu, ale dáte si približne 20 kvapiek, ktoré rozriedite pohárom vody. Tým pádom neužijete veľa alkoholu," dodáva odborníčka.

    Alkohol väčšinou neznižuje účinok antibiotík, ale môže zosilniť ich vedľajšie účinky, ako sú nevoľnosť, závraty. Niektoré antibiotiká môžu spôsobiť veľmi nepríjemnú reakciu pri kombinácii s alkoholom, takže sa treba riadiť konkrétnymi odporúčaniami.

    Zdroj: Shutterstock

    Priberá sa z antibiotík?

    2. mýtus - Je pravda, že sa z nich priberá?

    Antibiotiká môžu krátkodobo narušiť črevnú mikroflóru, čo môže ovplyvniť trávenie, ale samotné antibiotiká nespôsobujú priberanie. Dlhodobé zmeny mikroflóry však môžu mať vplyv na metabolizmus, ale tento efekt je skôr nepriama súvislosť, nie pravidlo. Potvrdzuje to aj farmaceutka: "Nikdy som nevidela nijakú štúdiu, ktorá by hovorila o priberaní po antibiotikách. Človek udrží trošku viacej vody v sebe a je taký nafúknutý, cíti sa niekedy nekomfortne. Antibiotiká sa ani tak dlho neužívajú, aby sme za také krátke obdobie stihli pribrať."

    Ako je to s probiotikami – ktoré si vybrať, aby naozaj pomohli? Vypočujte si podcast:

    Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková

    Môže sa piť káva počas užívania antibiotík?

    3. mýtus - Nepite kávu, ak užívate antibiotiká!

    Kofeín vo väčšine prípadov neinteraguje s antibiotikami, ale niektoré druhy môžu zvyšovať jeho účinok, čo môže viesť k nervozite alebo nespavosti. Nejde však o všeobecný zákaz. "Ak užívame antibiotiká, tak nie je dobré zapiť ich kávou. Káva zvyšuje žalúdočnú kyselinu. Pokiaľ užívame antibiotiká nalačno, nezapíjame ich kávou ani žiadnymi džúsmi, treba ich zapiť normálne obyčajnou vodou," hovorí Valéria Višňanská. Odborníčka neodporúča ani minerálky, lebo tie tiež zvyšujú kyselinu.

    Autor článku

    Ema Tekelyová-Pospíšilová

    šéfredaktorka magazínu Dobré jedlo
    Šéfredaktorka magazínu Dobré jedlo sa dlhé roky venuje zdravému vareniu a pečeniu z kvalitných a lokálnych surovín. Najnovšie v podcaste Dobré jedlo pre Zdravie rozoberá s odborníkmi a špecialistami, ako vplýva jedlo na naše zdravie, kedy pomáha proti rakovine, kedy klobása a čokoláda neublížia pri diéte ale aj kedy si môžete dať pohárik po športe. Jednoducho a zrozumiteľne, aby sa nám zdravšie žilo a dobre jedlo.