Farmaceutka radí: môžem piť kávu či alkohol pri užívaní antibiotík?
26. 2. 2025, 6:03 (aktualizované: 26. 2. 2025, 15:20)

4. mýtus - Antibiotiká oslabujú imunitu?
Antibiotiká neznižujú imunitu priamo, ale ich používanie môže narušiť črevnú mikroflóru, ktorá hrá dôležitú úlohu v imunitnom systéme. "Druhotne môžu oslabovať imunitu, pretože tým, že ovplyvňujú črevnú mikroflóru a vlastne celá imunita sa buduje v čreve pomocou mikroflóry, tak ju na chvíľu môžu oslabiť," vysvetľuje odborníčka.

Zdroj: Shutterstock
Vláknina je pre zdravé trávenie kľúčová.
5. mýtus - Pri užívaní antibiotík treba jesť ľahkú stravu
Strava môže ovplyvniť, ako sa antibiotiká vstrebávajú, ale nie je potrebné jesť len ľahké jedlá. Najdôležitejšie je dodržiavať pokyny lekára a nejesť konkrétne potraviny, ktoré môžu interagovať s daným antibiotikom (napr. ťažké tuky pri niektorých liekoch). Vysvetľuje odborníčka: "Ak budeme jesť iba zdravú zeleninu a dáme si antibiotiká, tak tiež to nie je celkom dobré, lebo potrebujete mať na tanieri pestrosť. Aj kvôli probiotickým kmeňom." Dôležitá je pestrá strava, neprejedať sa a nejesť ťažké vyprážané jedlá. "Takéto jedlá nie sú vhodné, lebo môžu spôsobovať ťažobu na žalúdku."
Anketa
Užívali ste už tento rok antibiotiká?
- ÁNO46%
- NIE53%
Hlasovanie bolo ukončené
6. mýtus - Probiotiká sú zbytočné, antibiotiká ich aj tak zničia
Aj keď antibiotiká môžu znížiť účinnosť probiotík, stále má zmysel ich užívať. Pomáhajú zmierňovať vedľajšie účinky, ako je hnačka, a podporujú obnovu črevnej mikroflóry. Najlepšie je užívať probiotiká s odstupom niekoľkých hodín od antibiotík.