Aký je rozdiel medzi VANILKOU a VANILÍNOM? Spoznajte ho
6. 10. 2021, 19:44 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:25)

Zdroj: LAURA WITTEKOVA
Veľa produktov vonia a chutí po vanilke, ale len málo z nich ju skutočne obsahuje.
Exotický pôvod
Vanilkové struky sú plody popínavej orchidey vanilovníka plocholistého (Vanilla planifolia) a známa je tiež pod názvom vanilka pravá. Jej domovinou je Mexiko a poznali ju už starí Aztékovia a Inkovia. V 16. storočí ju do Európy priviezli španielski moreplavci. Do iných častí sveta sa dostala až v 19. storočí.

Zdroj: pinterest/etsy.com
Všade inde sa však musí umelo opeľovať, pretože kolibríky a hmyz, ktorý ju opeľuje, žijú len v americkej pravlasti vanilky.
Aromatická látka
Vanilín je aromatická látka obsiahnutá vo vanilkových strukoch a jej vďačíme za nádhernú arómu. Na potravinárske účely sa vyrába aj umelo a používa sa najmä na výrobu rôznych sladkostí a pečiva, ale aj v sladených nápojoch.
Zdroj: pinterest/bickfordflavors.com
Umelý vanilín sa však s pravou vanilkou, ktorej aromatické vlastnosti dotvárajú aj iné látky, nedá ani zďaleka porovnať.
Výrobok s pravou vanilkou nesie označenie vanilkový, umelý má na obale uvedené „vanilínový cukor“. To isté platí aj pre esencie a cukrárske arómy.
Zdroj: Instagram@thelittlefishpictureco
Žltá farba rôznych vanilkových dobrôt je len sugescia výrobcov umelého vanilínu.
Neodmysliteľná pri pečení
Jemnú sladkastú vôňu prepožičia vanilka takmer všetkým dezertom, koláčom a pečivu. Vanilkový struk môžete použiť buď v celku, alebo z neho vyškrabte olejnatú dužinu.
Zdroj: pinterest/vanillabeankings.com
Struk narežte po celej dĺžke ostrým nožom a dužinu so semienkami vyškrabte lyžicou alebo tupou stranou noža.
Dužiny zbavený struk v žiadnom prípade nevyhadzujte. Ešte stále obsahuje dostatok aromatických látok, ktoré sa dajú využiť, napríklad na výrobu domáceho vanilkového cukru.
Zdroj: pinterest/meaningfuleats.com
Klasické vanilkové dezerty bývajú väčšinou žlté preto, lebo obsahujú vajcia.
Stačí ho pridať do vzduchotesnej nádobky s jemným cukrom a dať mu pár dní, ale lepšie týždňov, aby v plnej kráse predviedol svoje vône. Z času na čas cukor v nádobke pretraste, aby sa aromatizoval rovnomerne.

Mimochodom, struky sa dajú vyvariť aj viackrát. Po každom použití ich opláchnite pod tečúcou vodou a nechajte dobre vysušiť. Ešte aj po vyvarení zvládnu aj aromatizáciu vanilkového cukru.