Reklama

Vyrobené na Slovensku: Tradičné CHRUMKAVÉ praclíky, slané oblátky, tyčinky

Bernadeta Hajnalová

Zdroj: MATEJ KALINA

Reklama
Mária Abrahámová

Mária Abrahámová

redaktorka magazínu Dobré jedlo

Niečo klasické, niečo nové, niečo zdravé aj niečo domáce. Slovenské praclíky, slané oblátky, tyčinky, paličky, grisiny či chrumky majú len jednu chybu: Nikdy ich nie je dosť!

Peter Malgot, Happylife, s. r. o, Ivanka pri Dunaji

biooblátky a tyčinky

Dôvod, pre ktorý začal vymýšľať receptúry chrumkavých oblátok, je stručný a jasný: „S manželkou sme chceli priniesť na trh niečo kvalitné, čisté, zdravé, netradičné s tradičnou chuťou...“ Jednoducho harmonicky vyvážené bioprodukty. Dôkazom toho je aj firemné logo, ktoré tvoria dve postavičky. „Jedna som ja, tá druhá je moja manželka, v tom čase tehotná. Chceli sme prezentovať, že sme zdraví ako repa!“ usmieva sa Peter Malgot. Stavebný inžinier sa do rodinného projektu vrhol vyzbrojený skúsenosťami s veľkoobchodom biopotravín. No tentoraz chcel byť priamo pri ich tvorení. Skôr ako sa zahryzol do krehkých oblátok, začal vyrábať raw tyčinky na báze datľovej pasty či kokosu.

Smelo sa pustil aj do výroby vlastnej raw a biočokolády. Mal šťastie, na svojej ceste stretol špecialistov, s ktorými sa mohol radiť o kvalite a zdravotnom prínose jednotlivých ingrediencií. Svoje poznatky preniesol aj do receptúr krehkých oblátok, ktoré sú prirodzene bezlepkové a založené na pohánkovej múke s vysokým obsahom rutínu, vitamínov B1 a B2. Okrem biovegánskych viaczrnných, cesnakových, cviklových, tekvicových či sladkých babičkiných oblátok si môžete zachrumkať na nevegánskych „poctivých“ syrových či bryndzových. K poháru vína sa hodia tiež špaldovo-pohánkové aj ražné tyčinkové plátky a tyčinky. Nevravte, že ste práve nedostali chuť...

Zdroj: MATEJ KALINA

Hokaidové tyčinky

Rodinné hokaidové tyčinky

Menšiu tekvičku hokaido dôkladne umyte, neošúpanú prekrojte a vyberte jadierka. Tie použite na siatie na budúcu sezónu. Tekvicu pokrájajte na kocky a uduste na troške vody. Pekne sa rozvarí do voňavej kaše. Mierne ju osoľte a pridajte korenie karí, prípadne cesnak podľa chuti. Nechajte voľne vychladnúť. Vmiešajte 2 vajcia, 4 hrnčeky polohrubej múky a 1 hrnček nastrúhaného obľúbeného tvrdého syra. Hutné cestíčko nechajte chvíľu odležať. Urobte z neho bochníčky, rozvaľkajte a pokrájajte na tyčinky alebo urobte malé placky. Pečte na plechu vystlanom papierom na pečenie pri 180 °C asi 15 minút. Voňavé, zlatisté tyčinky či placky sú vynikajúce samotné alebo s rôznymi dresingmi.

Juraj Bagi, Čatajské praclíky, Čataj

Tradičné praclíky

Keď pred desiatimi rokmi zavčasu ráno pozeral v televízii hokejový zápas na olympiáde vo Vancouvri, vtedy mu to napadlo. Len tak! S výdatnou pomocou pani Ivety, bývalej kolegyne z reklamnej agentúry, začal Juraj Bagi piecť praclíky najskôr v jednoizbovom byte, potom v pivnici u svokrovcov. Predával ich na trhovisku v Senci, no dostali sa aj na výstavu do Paríža. Recept do dediny priniesla v polovici päťdesiatych rokov minulého storočia pani, ktorá bola na svadbe v Banskej Bystrici. Tam ich údajne priniesla pani z Bánoviec nad Bebravou...

Odvtedy sa bez praclíkov nezaobíde žiadna oslava. Pečenia sa chytili čatajské ženičky, ktoré ich šúľajú ručne. Tak to zo začiatku robil aj Juraj, kým nekúpil v Taliansku modernú technológiu. Pomocou nej v novej praclikárni miesia a vaľkajú cesto, ktoré stroj poreže na tenké pásiky. Z nich potom šikovné dievčatá tvarujú na silikónových podložkách praclíky. Pekne od ruky to ide aj ich šéfovi, videli sme na vlastné oči! Ani Taliani neverili, ako sa dá z jednoduchého cesta upiecť také chutné pečivo. „Spočiatku sme cestu museli vychytať muchy, aby praclíky neboli spľasnuté a mali správnu chrumkavosť. A pridávame aj tajnú ingredienciu,“ usmieva sa potmehúdsky Juraj Bagi. No my vieme aspoň to, že ich pečú z bielej a zo špaldovej múky s príchuťou sezamu, rasce, maku čili a arabského tymianového korenia zaatar. No chutili nám aj vanilkovo-škoricové.

Zdroj: MATEJ KALINA

Čatajské praclíky

Domáce Čatajské praclíky

Z kocky droždia, trochy vlažného mlieka a lyžičky cukru pripravte kvások. Pridajte ho k 500 g hladkej múky, 250 g zmäknutého rastlinného tuku a 180-200 ml vlažného mlieka. Vymieste hladké cesto, ktoré už nebude kysnúť. Z cesta vyformuje asi 3 cm hrubý valec a z neho odkrajujte menšie kúsky. Šúľajte z nich tenké, rovnaké pásiky. Vytvarujte ich do tvaru praclíkov, preložte na vymastený plech, potrite rozšľahaným žĺtkom a pečte pri 180 °C asi 6 minút. Zatiaľ pripravte ozdobnú hmotu z bielka, lyžice vody, lyžice hladkej múky a lyžičky soli. Pomocou vrecka alebo lyžičkou ňou pokvapkajte predpečené praclíky a ešte ich dajte asi na 2 minúty do rúry.

René Dendys, Eri Bakery, a. s, Holíč

Zdroj: ROBO HUBAČ

René Dendys

chrumky a grisiny

Chcel sa vyučiť za kuchára čašníka, nakoniec sa stal elektrikárom. No možno o niečo lepšie ako elektrickému napätiu sa už vtedy rozumel cestu... Usmieva sa dnes ostrieľaný majiteľ pekárne, ktorú postupne vybudoval z malého rodinného podniku. Urobil si kurz u uznávaného cukrárskeho a pekárskeho majstra Vojtecha Szemesa a pred vyše dvadsiatimi rokmi začal s mamou piecť domáce zemiakové lokše, ktoré plnili slivkovým lekvárom a makom. Navaľkal sa ich až-až, no plné zuby ich René Dendys nemá ani dnes.

„Lokše zostali v mnohých obmenách naďalej súčasťou ponuky našej firmy a popri chlebe, rožkoch knedliach, haluškách a skalickom trdelníku sú súčasťou dlhoročnej tradície spoločnosti,“ vraví. A keďže každému z nás dobre padne občas si pochrumkať, dali sa v Holíči popri klasike na pečenie jemného trvanlivého pečiva: oblátok, tyčiniek, kukuričných, pohánkových či ryžových chrumiek. Hrdí sú aj na obľúbené talianske špaldové, ľanové, sezamové, makové či grahamové grisiny. Základnú receptúru si prispôsobili podľa rôznych druhov múky. Renému Dendysovi grisiny chutia aj s nátierkou vymiešanou zo strúhaného syra, z pretlačeného cesnaku, tatárskej omáčky a jogurtu. Vyskúšajte! Alebo zamieste cesto na chutné rožteky podľa rodinného receptu.

Zdroj: ROBO HUBAČ

Syrové rožteky

Domáce syrové rožteky

Z 30 g droždia, 25 vody a trocha múky pripravte kvások. Pridajte k zmesi z 1 kg hladkej múky, 30 g soli, zo 40 g mäkkého masla, z 1 vajca a 35 g tvrdého, najemno nastrúhaného syra. Vypracujte nelepivé cesto a nechajte nakysnúť. Potom ho rozdeľte na 4 časti a každú rozvaľkajte na 4 mm hrubý kruh. Nakrájajte na trojuholníky a zviňte od širšieho konca do tvaru rožkov. Potrite vajíčkom rozšľahaným so strúhaným syrom. Nechajte ešte podkysnúť a pri 180 °C pečte dozlatista asi 15 minút.

Bernadeta a Rastislav Hajnalovci, Zdravie z pece, Bratislava

Zdroj: MATEJ KALINA

Bernadeta Hajnalová

slané špaldové paličky a štvorlístky

Aróma čerstvo napečených medovníkov zápasí s vôňou tyčiniek, ktoré práve vyťahujú z pece. Dva roky zabehnutá pekáreň sa podobá na úľ s usilovnými včeličkami. Predtým, ako ju vyštudovaná ekonómka a psychológ vybudovali, pracovali v Taliansku na poľnohospodárskom projekte. Tam sa prvý raz stretli s biopestovaním a s neupraveným zrnom starej odrody špaldy, ktorú získali od miestnej rodiny spolu s receptom na vínový chlieb starých Rimanov – bez kvásku či droždia. Zrná zasadili do rokmi neobhospodarovanej pôdy v Chorvátsku, kde ich aj melú na starom mlyne.

Z múky jemnej orieškovej chuti na Slovenskú pečú dobroty nabité bielkovinami, vitamínmi, minerálmi a vlákninou. „Ľahkú stráviteľnosť a špecifickosť pôvodného lepku v tejto nešľachtenej obilnine som ocenila už pred rokmi, keď som začala mať problémy s trávením,“ vraví spolumajiteľka pekárne. Pre Hajnalovcov je špalda naozaj superpotravinou šťastia! Okrem chleba, bosniakov, žemlí, sušienok či medovníkov z nej robia cestoviny, sucháre, krupicu, strúhanku a veľmi obľúbené slané trvanlivé pečivo. Tyčinky so sezamom a tekvicové paličky ochutené aj cesnakom obsahujú ovčí jogurt zo Zázrivej, ktorý im dodáva krehkú vrstvenú textúru. „Chutia k vínu, ale aj k polievkam a šalátom,“ pochvaľuje si pani Bernadeta. Budete si tiež. A keď ochutnáte tvarohové štvorlístky, na ktoré sme si vypýtali recept, dvojnásobne.

Zdroj: MATEJ KALINA

Bazalkové štvorlístky

Bazalkové štvorlístky

500 g hladkej špaldovej múky, 500 g masla, 1 lyžičku himalájskej soli, 2 žĺtky, 500 g jemného hrudkového tvarohu, 1 lyžičku kypriaceho prášku, 1 lyžicu sušenej bazalky a pol lyžičky mletého čierneho korenia vypracujte na mierne lepivé cesto. Nechajte ho asi pol hodiny stuhnúť v chladničke. Vyvaľkajte na hrúbku asi 0,5 cm a formičkami vykrajujte štvorlístky. Preložte na plech vystlaný papierom na pečenie a potrite rozšľahaným bielkom. Posypte chia semienkami a v rúre vyhriatej na 180 °C pečte 12-15 minút. Dobrú chuť!

Autor článku

Mária Abrahámová

redaktorka magazínu Dobré jedlo
Dobré jedlo jej pred rokmi riadne zavoňalo, až v ňom zapustila korene. Vďaka nemu obohacuje svoj domáci receptár o nové kulinárske vychytávky, ktoré občas vymámi aj od dobrých reštaurácií a známych osobností. Za pochvalu svojho kuchárskeho umenia rozdáva blízkym a priateľom predplatné časopisu ako skvelý darček k Vianociam i narodeninám. Inšpirujte sa aj vy!