Poznáte šajtľavu, marikľu či slepú kuru? RICHARD SULÍK ich miluje všetky!
11. 10. 2023, 8:06 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:31)

Zdroj: https://www.instagram.com/p/CPV_Ic5hsDW/
Variť sa naučil po rozvode a táto láska mu ostala. V zástere stojí často a rád skúša nové aj tradičné recepty. Zdá sa, že v kuchyni to celkom vie. No niekedy v nej nie je celkom sám.
Zdroj: Darina Ižip
Zdroj: Darina Ižip
Zdroj: Darina Ižip
Galéria k článku

Slepá kura
Liptovské jedlo sa dávalo často do kapustnice, alebo slúžilo ako aj príloha k údenému mäsu a klobáse, ktoré sa v polievke varili.
4 porcie, príprava 20 minút, varenie 10 minút
Zdroj: Darina Ižip
Slepá kura sú menšie knedličky, ktoré tvoria combo s klobáskou, ktorú vylovíte z Liptovskej kapustnice.
POTREBUJETE:
- 3 suché rožky
- 100 ml mlieka
- 60 g na drobno nakrájanej slaniny
- 1 menšia cibuľa
- 3 strúčiky cesnaku
- nasekaná petržlenová vňať
- 1 vajce
- pol balíčka kypriaceho prášku
- 50 g hladkej múky
- masť";i:10;s:24:"kapustnica na podávanie";i:11;s:28:"soľ, mleté čierne korenie
POSTUP:
- Rožky pokrájajte na centimetrové kocky, zalejte mliekom a nechajte ich pár minút tak, kým mlieko vsiakne.
- Zatiaľ opražte nadrobno nakrájanú slaninu a menšiu cibuľu. Keď je cibuľa zlatistá, pridajte tri strúčiky cesnaku, ktoré ste najprv rozpučili plochou stranou noža a potom na krájali nadrobno. Ak cesnak pretlačíte, tiež dobre.
- Orestovanú zmes pridajte k namočeným rožkom, okoreňte, posoľte, pridajte nasekanú petržlenovú vňať, vajce, kypriaci prášok a múku. Teraz to potrebujete celé homogenizovať, teda premiešať tak, aby vznikla hmota, z ktorej by bolo možné tvoriť guľky. Ak by sa nedarilo, pridajte ešte lyžicu múky (20g).
- Mokrými rukami vyformujte guľky s priemerom troch centimetrov a dajte ich variť buď do slanej vriacej vody, alebo odoberte z kapustnice vodu a uvarte ich v nej. Keď guľky vyplávajú na povrch (5 až 10 minút, logicky to závisí od veľkosti a hustoty guliek), vyberte ich, nechajte trochu vychladnúť, nakrájajte na polovičky alebo štvrtky a osmažte na masti, najlepšie na tej panvici, kde ste smažili slaninu. Slepú kuru servírujte s kyslou kapustou a ak ste sa múdro rozhodli variť aj kapustnicu z ďalšieho receptu v mojej knihe, tak aj s klobáskou, ktorú ste uvarili v nej.

Marikľa
Tradičné rómske jedlo - placky s fazuľovou nátierkou
6 porcií, príprava 30 minút + namáčanie fazule, opekanie 15 minút
POTREBUJETE:
- 250 g polohrubej múky
- 2-3 lyžice kyslej smotany
- 1 lyžičku sódy bikarbóny alebo kypriaceho prášku
- 10 g soli
- trocha vody
- maslo
Na fazuľovú nátierku:
- 215 g fazule
- 80 g vody
- 40 g oleja
- soľ a čierne korenie
POSTUP:
- Ako prvé namočte na 12 hodín fazuľu do dvojnásobného množstva vody (pol kila fazule do litra vody).
- Do múky dajte dve až tri lyžice kyslej smotany, slabšiu lyžičku sódy bikarbóny soľ, prípadne trochu vody a vymiešajte vláčne cesto. Tvarujte guľky a tie vyvaľkáte natenko na placky. Z obidvoch strán ich pečte nasucho na panvici. Ak chcete, môžete ich ešte za horúca potrieť rozpusteným maslom.
- Fazuľová nátierka: dajte variť fazuľu, a zatiaľ nadrobno nakrájajte slaninu a dajte smažiť, pridajte nasekanú cibuľu. Pridajte pár nasekaných strúčikov cesnaku, smažte do zlatista a odstavte. Do mixéra dajte uvarenú fazuľu, vodu, v ktorej sa fazuľa varila a olej (na 215 g fazule 80 g vody a 40 g oleja), soľ a čierne korenie a vymixujte do hladka. Rozmixovanú zmes pridajte k smaženej slanine s cibuľou, celé to premiešajte a posypte nakrájanou pažítkou.
- Môžete podávať aj s fazuľovou omáčkou. Pripravíte ju s osmaženej slaniny, cibule a lyžice múky, z ktorej pripravíte zápražku. K nej pridajte fazuľu a časť vody, v ktorej sa fazuľa varila. Omáčku dochuťte korením a soľou prevarte 5 minút, pridajte nasekanú petržlenovú vňať a čili.

Šajtľava
Na Orave tak volajú kapustovú polievku. Množstvo ingrediencií je orientačné, upravte si ich podľa seba.
4-6 porcií, príprava 20 minút, varenie 40 minút
POTREBUJETE:
- 200 g slaniny
- 1 cibuľa
- 1 väčšia mrkva
- kúsok zeleru
- 1 petržlen
- bobkový list
- nasekaný cesnak.
- paradajkový pretlak
- sušené oregano
- 3 - 4 zemiaky";i:10;s:35:"vývar (zeleninový alebo mäsový)";i:11;s:35:"približne 500 g hlávkovej kapusty";i:12;s:27:"soľ, celé čierne korenie";i:13;s:24:"rozmarín - nemusí byť";i:14;s:33:"petržlenová vňať na posypanie";i:15;s:30:"opečený chlieb na podávanie
POSTUP:
- V hrnci opečte nakrájanú slaninu, cibuľu, mrkvu, zeler a petržlen. O pár minút neskôr, keď už je značná časť vody zo zeleniny, najmä cibule, odparená, pridajte soľ, celé čierne korenie, bobkový list a nasekaný cesnak.
- Keď je cesnak opražený, pridajte paradajkový pretlak a sušené oregano, celé to začína voňať ako pizza, no nenechajte sa odradiť, stále to bude šajtľava. Na rade sú zemiaky, približne dvojnásobné množstvo ako mrkvy. Ošúpte, nakrájajte a zalejte všetko vývarom alebo vodou.
- Zatiaľ, čo sa zemiaky varia, nakrájajte kapusty toľko, koľko zemiakov a pridajte ju pár minút predtým, ako sa dovaria zemiaky. Frajeri pridajú rozmarínové ihličky ostatní už čakajú, kým túto prekvapivo chutnú polievku naservírujú s čerstvo pokrájanou petržlenovou vňatkou a opečeným chlebom.
Pripraviť si môžete aj tieto dobroty: