objednať časopis
všetky kategórie
limetka

Shutterstock

LIMETKA ako liek: Po ťažkom jedle pomôže pečeni

Citrónovník limetový alebo limetka je druh citrónovníka. Limetka je citrusovitý plod. Podobá sa na citrón. Ich odlišnosť je vo farbe. Limetka je oveľa viac do zelena.

Oproti citrónu je aj viditeľne menšia a menej kyslá. Niekto by mohol tvrdiť, že limetka nemá len zelenú farbu kôry a mal by pravdu. Bývajú aj zaujímavé žltozelené varianty. Kde ju nájdeme rásť? V trópoch. Ak ju chcete pestovať aj vy, musíte mať dobre vyhrievaný skleník. Limetky obsahujú rovnako ako šťavnaté citróny vitamíny B, C a minerálne látky. Rovnako tak majú množstvo účinných antioxidantov, pôsobia ako prevencia artériosklerózy a ako chemoprevencia rakoviny.

Alfa a omega prevencie je vitamín C. Naštartujte deň čerstvo vytlačenou pomarančovou či grepovou šťavou, alebo vypite pohár vody s citrónovou šťavou. Céčko obsahujú okrem citrusov aj jahody, čučoriedky, černice, ríbezle, maliny, papája. Vitamínovými bombami je aj zelenina, napríklad červená paprika, kel či kapusta.
Čítajte viac
CITRUSY sú na jeseň zázrak pri rýchlych odtučňovačkách

Limetka je citrusovitý plod. Podobá sa na citrón. Ich odlišnosť je vo farbe. Limetka je oveľa viac do zelena. Oproti citrónu je aj viditeľne menšia a menej kyslá. Niekto by mohol tvrdiť, že limetka nemá len zelenú farbu kôry a mal by pravdu. Bývajú aj zaujímavé žltozelené varianty. Kde ju nájdeme rásť? V trópoch. Ak ju chcete pestovať aj vy, musíte mať dobre vyhrievaný skleník.

Limetka
1 limetka obsahuje približne 0 g tuku, 7 g sacharidov, 1 g cukru, 1 mg sodíka, 2 g vlákniny, 0,5 g bielkovín.

Limetky sú ďalším ovocím s nízkym obsahom cukru. V jednom plode nájdete 1/3 dennej dávky vitamínu C. Pri chudnutí je voda s limetkovou šťavou ideálnym nápojom. 
Zdroj: Shutterstock

Limetky obsahujú rovnako ako šťavnaté citróny vitamíny B, C a minerálne látky. Rovnako tak majú množstvo účinných antioxidantov, pôsobia ako prevencia artériosklerózy a ako chemoprevencia rakoviny. Tým, že jej účinok je aj na riedenie krvi, ochráni pred trombózou. Ak máte problémy s hemoroidmi, rýchlo si kúpte limetku. Podobne aj častí klienti zubára. Limetka vás totiž uchráni pred paradentózou. Je výborná pre metabolizmus pečene. Po ťažkom jedle pomôžete nielen pečeni, ale zastavíte i proces starnutia. Okrem toho posilníte imunitu.

limetka
Zdroj: Shutterstock

Ako si limetku vybrať v obchode?
Sledujte dobre kôru, ktorá by mala byť čo najviac lesklá. Nepopraskaná, bez fľakov a plesní, pevná a plod na gramáž ťažký. Chutí výborne ako šťava. Gurmáni hovoria, že nahradí aj soľ v jedle.