Reklama

Hviezdy sezóny: Zbožňované VAJÍČKO, špenát a...

Každý z receptov môžete obohatiť vlastnými nápadmi.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Katarína Brunovská

Katarína Brunovská

redaktorka magazínu Dobré jedlo

Hviezdy aprílovej sezóny, spoznajte ich...

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0.00%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected

      Vajce

      Taká krehká múza

      Tiež zbožňujete variabilnosť tejto prastarej suroviny, ktorá má svoj jasne vyhradený pľac takmer v každej chladničke? Okrem toho, že patrí medzi najkonzumovanejšie potraviny na celej zemeguli, stojí za niekoľkými kultovými počinmi vo svetovej gastronómii. Tak napríklad, jedno obyčajné newyorské vajce bolo hlavnou inšpiráciou pri zrode slávneho receptu Benedikt. Vyberaná hostka topkovej reštaurácie Delmonico, volala sa LeGrand-Benedictová, si raz vypýtala špeciálne raňajky – absolútne vajíčkové, ale ľahučké, nie na oleji, ako obvykle.

      Samozrejme, že jej šikovný šéfkuchár Charles Ranhofer, vyhovel. Ako vždy. Recept na pošírované vajce s jemnou holandskou omáčkou neskôr zapísal do svojej kuchárskej knihy Labužník (1860). A keď s čisto vajíčkovým ránom otáľate, lebo vás straší cholesterol, potešia vás výsledky najnovších výskumov, ktoré vyvracajú obavy z jeho zvyšovania. Vedci prišli na to, že ak z potravy prijmete viac cholesterolu, vaša pečeň ho automaticky vyrobí menej. Dobré, nie?

      Špenát

      Bezkonkurenčne zelený

      Za sviežu farbu špenátu môže farbivo chlorofyl, ktorého je najviac práve v listoch a stonkách rastlín, väčšie množstvo horčíka, svetlo a úžasná chemická reakcia, fotosyntéza. Pamätáte si ešte z hodín chémie ? Pre extrémne blahodarné účinky pestovali špenát už v Perzskej ríši, prvé písomné zmienky v našich zemepisných šírkach pochádzajú z 10. storočia a prvý špenátový recept vôbec je zaznamenaný v kuchárskej knihe z roku 1390.

      Vymýšľať a skúšať novšie, chutnejšie receptúry s poriadne výživnou listovou zeleninou sa oplatí stále, veď už stogramová porcia pokrýva dve tretiny dennej dávky vitamínu A, celodennú dávku kyseliny listovej, polovicu odporúčaného céčka a má dokonca viac železa ako mäso. A keď ste pre zhoršený zrak doteraz chrúmali na kilá sladkú mrkvu, presedlajte na babyšpenát. Podľa najnovších výskumov dva jeho karotenoidy, luteín a zeaxantín posilňujú naše vekom likvidované sietnice a pomáhajú predchádzať sivému zákalu. Viac vás zaujímajú Pepkove svaly? Máme dobrú správu, vďaka kreatínu v špenáte vám skutočne narastú a vydržia vo forme, kým ho budete pravidelne a často chrúmať.

      Mascarpone

      Tajná ingrediencia

      „Rád ho pridávam do osviežujúcich aj tučnejších jedál, v ktorých nádherne zjemní chuť kávy, ovocia, ale tiež mäsa,“ podotkol náš dvorný kuchár Ľuboš pri testovaní vzoriek mascarpone z obchodu. Trúfate si na domáce? V hrnci s dvojitým dnom zohrejte pol litra smotany na šľahanie a pol litra smotany na varenie pod bod varu. Potom primiešajte dve lyžice citrónovej šťavy a nechajte variť pod bodom varu ďalších 5 minút.

      Odstavte a dajte na noc do chladničky. Na druhý deň syr preložte do sita s čistou utierkou a nechajte v chladničke do druhého dňa odkvapkávať. Keď sa vám vydarí, natrite ho na palacinky šéfkuchára Michala Kordoša a potom poskladajte jeho parádnu jarnú tortu s rebarborou. Rozhodne ním nešetrite ani v lahodnom kréme Veronikinej mrkvovej rolády. Mňam! No a v prípade, že nestíhate, alebo sa vám jednoducho nechce piecť, vyskúšajte Slávkin tip na ultra rýchly dezert s mascarpone. Budete sa zalizovať.

      Losos

      Na farbe záleží

      Slávka píše, že ten, ktorý pláva voľne v prírode, má jasnejšiu oranžovú farbu ako losos chovaný na farme, a tiež, že existuje druh bez oranžového pigmentu. Ak túžite omladnúť alebo potrebujete znížiť cholesterol, domov si radšej prineste poriadne oranžový kúsok. Tak máte záruku, že ryba obsahuje kopu vzácneho prírodného farbiva astaxantínu s preukázateľne omladzujúcimi účinkami – vypína pleť, posilňuje srdce, nervy aj mozog. Vďaka kombinácii s omega-3 mastnými kyselinami, ktorých je v lososovi takisto habadej, zrejme nenájdete veľa účinnejších elixírov mladosti.

      Okrem toho štúdie z posledných rokov poukazujú na silné protizápalové účinky lososieho mäsa. Prírodní liečitelia ho preto „predpisujú“ napríklad na zmierňovanie príznakov nepríjemnej ulceróznej kolitídy. Ako to však pri spracovaní surovín býva, čím šetrnejší prístup, tým viac prospešných látok si zachovajú. Ak ste lososa doteraz nemarinovali, určite sa na to dajte. Na prípravu zdravého gravlaxu, obľúbenej škandinávskej pochúťky, potrebujete len hŕstku ďalších ingrediencií, minimum námahy a dva dni trpezlivosti, kým odleží. Oplatí sa vydržať.

      Autor článku

      Katarína Brunovská

      redaktorka magazínu Dobré jedlo
      Miluje dobré jedlo! Ešte viac ako variť a piecť ju baví dobroty koštovať a porovnávať. Už viac ako osem rokov zbiera overené recepty a cenné rady od uznávaných šéfkuchárov, výživových špecialistov, lekárov, blogerov aj farmárov z celého Slovenska, aby vám ich mohla prinášať v časopise aj na webe Dobrého jedla.