Hviezdy novembrovej sezóny: Kapusta, KAČICA a ďalšie pochúťky
14. 11. 2020, 14:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 20:37)

Zdroj: shutterstock
Voňavé hriechy, všetky poznáte a tešili ste sa na ne celý rok.
Kardamóm
Voňavý všeliek
Zdroj: shutterstock
Kardamóm
„Pridajte z neho trošku do každého jedla alebo kávy, ako to denne robievam ja. Najmä v jesennom období je sladkasté orientálne korenie skvelou prevenciou ochorení dýchacích ciest, astmy, dokonca zápalu pľúc,“ poradila nám známa slovenská bylinkárka Anka Kopáčová, keď sme debatovali o sile liečivých bylín a korenín.
Pridala tiež recept na svoju osvedčenú medicínu, ktorá zmierňuje kašeľ a zlepšuje zrak. „Zmiešajte 20 g mletého kardamómu so 100 g medu a každé ráno si naordinujte jednu lyžičku. Nech vám pomôže.“ Viac o zdravotných benefitoch korenia, ktoré starobylí Egypťania žuli na čistenie zubov, Rimania ho používali ako parfum a Indovia ním plašili obezitu, si prečítajte v tipoch našich kolegýň z časopisu Zdravie. Ak ste práve teraz – no a čo?
Kapusta
Náš životobudič
Zdroj: shutterstock
Kapusta
Prekvapí vás informácia, že nakladanie kapusty je čisto slovanský vynález? Hoci sa ju naši predkovia naučili pestovať od Keltov, až oni prišli na to, že kvasená kapusta vydrží v súdku fit po celú zimu. Iste, vtedy netušili, že v takej úprave je nielen chutnejšia, ale aj zdravšia ako surová. Na rozdiel od nej kyslá kapusta obsahuje vitamín B12, dôležitý pre náš mozog a celú nervovú sústavu. A je tiež plná probiotických kultúr, ktoré zvyšujú imunitu.
Dokonalý mix proti korone a spol. si naložte k dobrému pečenému mäsku alebo z kyslej kapusty zlejte šťavu a šup s ňou do zázračnej polievky kuchára Ľuboša ! Recept na životobudič zdedil po rodine z Oravy, kde polievke hovoria „na kyslô“. V žiadnom prípade však nezanevrite na čerstvú kapustu – chrumkavú, lahodnú a dvakrát bohatšiu na vitamín C ako citrusy.
Lieskové oriešky
Do jablkovej nutely s nimi!
Zdroj: shutterstock
Lieskové oriešky
Veľmi jednoduchý recept na domácu nutelu, bez éčok, no čisto orieškovú, zas visí na našom webe dobrejedlo.sk. Máte za oknom liesok požehnane? Poriadne z nich „zosypte“ aj do chrumkavej granoly. Prečo? Lebo hoci sú tieto oriešky približne rovnako výživné ako vlašské alebo mandle, ľahšie ich hneď zrána strávite.
Okrem toho sú bohatšie na béčka a kyselinu listovú. S ich zberom sa však neunáhlite. Lieskovcom doprajte čas – pestovatelia tvrdia, že ideálny je práve v polovici októbra, keď plody začnú samy opadávať. Závisí, samozrejme, od počasia. Vlastnoručne pozberané oriešky potom sušte aspoň dva týždne v jednej vrstve, ideálne na priamom slnku. Neskôr ich skladujte vo vzdušných papierových alebo látkových vreckách a načrite do nich kedykoľvek...
Kačka
Hriechy na túto jeseň
Zdroj: shutterstock
Kačka
Áno, jej mäso má spolu s husacím najviac tuku zo všetkých druhov, viac ako bravčovina, preto sa neodporúča pri diétach a ľudia s kardiovaskulárnymi problémami by o ňom mali radšej iba čítať a snívať. To všetko vieme! No kto dokáže odolať napríklad lahodnej kačacinke naplnenej sviežimi citrusmi a pečenej neuveriteľných 7 hodín?
Mäsko sa v nej rozpadáva na „vlasy“. Alebo vám viac počarí Kačka Igorovej svokry, ktorú upečiete podľa prastarého receptu z Novej Vsi nad Žitavou len z dvoch surovín? Na nedeľný stôl sa hodia úplne rovnako obe tieto delikátne pripravené kačky. Keď budete jednu z nich porciovať svojim hosťom, pokojne si v duchu opakujte: Je plná bielkovín pre svaly, omega-3 a omega-6 mastných kyselín pre srdiečko a tiež béčok pre zdravý rozum... takže?