Reklama

Hviezdy letnej sezóny, ktoré nehasnú a chutia fantasticky

Camembert

Zdroj: shutterstock

Reklama

Katarína Brunovská

redaktorka magazínu Dobré jedlo

Vždy sa tešíme na leto, aj kvôli týmto dobrotám.

Ríbezle

Červené sú vždy prvé

Krásnou jagavou farbou sa v záhradách ohlásili začiatkom júna, ak ich priveľmi nepotrápili jarné mrazy. Sú výraznejšie aj kyslejšie ako biele a čierne ríbezle, ktoré dozrievajú o pár týždňov neskôr, a v kuchyni sa s nimi dá vystrájať od rána do večera. Len do vynikajúcich letných koláčov s mrveničkami ich budete potrebovať viac ako dosť. Šup na samozber, keď nemáte vlastné kríčky! Vonku rúška netreba, takže ríbezle pravidelne koštujte – najmä pre ich zdravotné benefity sa na našom území pestovali už v 16. storočí. Červené plody sú zásobárňou céčka pre imunitu, preto tá ich kyslosť, horčíka, za ktorý sa zas poďakujú vaše nervy, svaly aj kosti, vlákniny na lepšie trávenie a takisto železa. Nie nadarmo babky bylinkárky predpisujú pri málokrvnosti pohár ríbezľového vína denne. Deťom z nich pripravte domáci sirup podľa nášho receptu zo strany, zíde sa aj na rodinnej grilovačke, alebo im čerstvé plody zamiešajte do ranného jogurtu. A keď vás, nebodaj, zvyknú potrápiť močové cesty, zamerajte sa na listy ríbezlí. Vysušte ich a popíjajte čaj.

Camembert

Ďakujeme, Marie la Fontaine!

Odvážna sedliačka s obchodným duchom žila na farme v dedinke Roiville, kde počas Veľkej francúzskej revolúcie ukryla istého mnícha z Brie. Z vďačnosti jej vraj práve on prezradil tajomstvo výroby syra camembert (vznikol v dedine Camembert), ktorý si dovtedy dopriali len vyvolení. Písal sa rok 1791 a očarená Marie začala svoju krémovú pochúťku s plesňou ponúkať na okolitých trhoch. Camembert žal úspech až tak, že sa naprieč storočiami stal syrom, ktorý sa vo svete najviac napodobňuje. Od roku 1983 má preto chránený pôvod a my máme zaručene pravý camembert, kedy sa nám zachce. Do omáčok na cestoviny, na rozhorúčený gril , omelety, do šalátov, nátierok, plnených tortíl alebo len tak s chrumkavou bagetou, čerstvými figami či bobuľami hrozna... Úžasná, tá Marie! Čo poviete?

Hlávkový šalát

Uvarím ti zvláštnu polievku

Zdroj: shutterstock

Hlávkový šalát

Ak ste nad babkinou ponukou v detstve ohŕňali nos, veď čo je to len za polievku zo šalátových listov, teraz jej dajte druhú šancu s naším jednoduchým receptom. Je z hŕstky surovín a chutí fantasticky! Vy, ktorí ju milujete už celú večnosť, odpusťte... rovnako ako všetci vyznávači šalátového prívarku aj asi najjednoduchšieho šalátu na svete – toho s octovou zálievkou. Keď ho mama položila na stôl k rezňom alebo ku grilovanému kurčaťu, väčšinou ostal vädnúť v zálievke. Však? A dnes by sme za misku čerstvých listov položili život – špeciálne teraz, keď dozrievajú vonku na slniečku, a nie v skleníku. Zamilovať sa do tohto šalátu sa však oplatí v každom období – vždy je dosť plný chlorofylu, rastlinného farbiva, ktorý v našom tele funguje ako dokonalá čistička. Pomôže tiež, ak vás trápi prekyslenie alebo chronický zápal, únava, psychické vyčerpanie, prípadne plánujete otehotnieť... okrem toho má minimum kalórií, takže ho môžete chrúmať aj o polnoci alebo po celý deň.

Saturejka

Taká malá čarodejnica

Dostala meno po satyroch, polobohoch a lesných démonoch, lebo má vraj až magické afrodiziakálne účinky. Podporuje totiž činnosť nadobličiek, výrobňu väčšiny pohlavných hormónov v našom tele. Najmä však pre jej korenistú vôňu a mierne štipľavú chuť, najviac pripomína tymian, ju zbožňovali už starovekí kuchári. Verili by ste, že táto naozaj veľmi stará bylina sa spomína v kuchárskej knihe z 3. storočia? Možno neviete, že existujú dva druhy saturejky, horská, tá je trvalka, a záhradná, ktorá nám robí radosť v lete. Perfektne dochutí ryby, mäso na grile (napríklad králičí burger, zemiakové šaláty, krémové zeleninové polievky alebo aj domácu majonézu, ktorej v čase burgerov a šalátov nie je nikdy dosť. 

Autor článku

Katarína Brunovská

redaktorka magazínu Dobré jedlo
Miluje dobré jedlo! Ešte viac ako variť a piecť ju baví dobroty koštovať a porovnávať. Už viac ako osem rokov zbiera overené recepty a cenné rady od uznávaných šéfkuchárov, výživových špecialistov, lekárov, blogerov aj farmárov z celého Slovenska, aby vám ich mohla prinášať v časopise aj na webe Dobrého jedla.