Hviezdy jesennej SEZÓNY: Kto by ich neľúbil!
24. 9. 2020, 11:15 (aktualizované: 15. 7. 2024, 17:08)

Zdroj: shutterstock
Septembrové hviezdy vás očaria. Veď kto by nemal rád paradajkovú polievku alebo cestoviny s mozzarellou?
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
Paradajky
Zdroj: shutterstock
Paradajky
Kto ich neľúbi?
„Doteraz som stretol jedného človeka, ktorý nemá rád paradajky,“ prehodil náš kuchár Ľuboš na začiatku výroby septembrového čísla. A keďže on sám rajčiny miluje, pustil sa do nich opäť raz s nadšením, bez námietok a o niekoľko dní nás zásobil receptmi, ktoré si znova odkladáme do zbierky Výnimočné. Vieme, že sa pridáte. Kedysi to však vlčie broskyne, tak sa rajčinám hovorí vo svete botanikov, mali s priazňou oveľa zložitejšie. A podržte sa, práve u tých, ktorí na ne dnes nedajú dopustiť a na rajčinách si postupne postavili takmer celú svoju kuchyňu. Po tom, čo šťavnatý objav z Južnej Ameriky zakotvil v Španielsku a onedlho aj v Taliansku, domáci mali pred ním veľký rešpekt. Rajčiny im pripomínali ľuľkovca zlomocného a mandragoru, rastliny so silnými psychotropnými účinkami. Práve preto ich Taliani nejedli, popínavými paradajkovými kríkmi si radšej krášlili múry svojich domov. Tiež vám nejaké práve dozrievajú na balkóne? O tom, ako im dopriať všetko, čo potrebujú, aby vám robili radosť zvonka, zvnútra, si nechajte poradiť od poctivých slovenských pestovateľov. Vyspovedala ich naša Majka.
Nektárinky
Zdroj: shutterstock
Nektarinky
Menšie broskyne s chĺpkami
Vlastne áno, od šťavnatejších sestier ich odlišuje najmä hladká lesklá šupka a ovocinári by ešte mohli dodať, že na rozdiel od broskýň sú náchylnejšie na chlad a potrebujú trochu viac opatery. Inak sú nektárinky voňavé, sladučké, ak nie sladšie, málo kalorické a plné tých istých vitamínov (najmä áčka, éčka, céčka a béčok, ale aj flavonoidov) ako broskyne. No keďže majú o čosi pevnejšiu dužinu, lepšie sa grilujú aj krájajú na plátky, keď nimi chcete zdobiť svoje letné koláče, torty či osviežujúce dezerty v pohárikoch. Naša cukrárka Veronika pridala nektárinky do fantastickej panna cotty – a vyzerá prekrásne. Vyskúšajte tiež tip šéfkuchára Tomáša Siku a slovenskými nektárinkami vylepšite talianske tiramisu. Mňam! Alebo ich nakrájajte a pustite do vody s ďalším ovocím na limonádu pre deti. Uvarte tiež parádny nektárinkový džem, ktorý im môžete natierať na palacinky celú zimu. A keď máte tohto ovocia z vlastných alebo overených zdrojov viac, rozpoľte ho, odkôstkujte a zavarte na horšie časy...
Mozzarella
Zdroj: shutterstock
Mozzarella
Zatočený tvaroh
Zbožňujeme legendy o jedle! Ste v tom s nami? Jedna milá z Talianska tvrdí, že za svetoznámu mozzarellu môže šťastný nešťastník, farmár z Neapola, ktorému vykĺzol z rúk čerstvý tvaroh priamo do vedra s vriacou vodu. Keď ho z nej vytiahol, bol pekný lesklý a dal sa formovať do gule. Princíp výroby tohto mäkkého nezrejúceho syra sa nezmenil ani po storočiach, gúľa sa naďalej. O mozzarelle už iste viete, že: 1. K dokonalému caprese si pýta iba dobré paradajky, olivy, bazalku a kvalitný olivový olej. 2. Aj vďaka nej je margherita najlepšia zo všetkých pízz, lebo v jednoduchosti je krása... No možno neviete, že práve pre žiarivú bielu ju na svoju pizzu položil pizzamajster Esposito, keď ho v roku 1889 požiadali, aby na počesť kráľovnej Margherity napiekol iba vo farbách talianskej vlajky. Podarilo sa náramne. Čo poviete?
Oregano
Zdroj: shutterstock
Oregano
Taliansky majorán
Južania si bez neho nedokážu predstaviť svoje paradajkové omáčky, pizzu, zmesi z mletého mäsa, ktorými plnia ravioli či lazane, pestré šaláty, pomaly pečenú jahňacinu, ryby, ratatouille, provensalské korenie... V Grécku pridávajú oregano do olivového oleja, v ktorom nechajú odpočívať zbožňovanú fetu. A náš kuchár Ľuboš natrhal voňavé lístky do vynikajúceho paradajkového mrežovníka. Inšpirujte sa! Oreganom však úplne pokojne rozvoňajte všetky svoje dobroty, do ktorých zvyčajne primiešavate majorán – bylinky sú veľmi podobné. Takže šup s oreganom, ktorému sa u nás hovorí aj dobrá myseľ, lebo má upokojujúce účinky, do gulášov, hustých strukovinových polievok s klobáskou či párkami, fašírok alebo hriešne dobrých cuketových placiek. Ľahšie ich strávite. A keď vás trápi kašeľ alebo mykóza z kúpaliska, uvarte si oreganový čaj.