Hviezdy februárovej sezóny: Samé SUPERPOTRAVINY!
12. 2. 2021, 18:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 22:19)

Zdroj: Laura Witteková
Hviezdy februárovej sezóny sú chutné a mimoriadne zdravé.
Ananás
Zdroj: Laura Witteková
Ananás
Fešák z dovozu
Dobre sa naň pozerá, vonia sladko a chutí božsky. Koniec koncov, nanas je v jazyku pôvodných obyvateľov Ameriky Mayov a Inkov „jedno nádherné ovocie“. Jasné, že vzápätí, ako ho Kolumbus prepašoval z Brazílie na našu zem, ochkala nad exotickým krásavcom s korunou takmer celá európska šľachta. Z ananásu sa stalo ovocie pre vyvolených, symbol moci a bohatstva, hviezda kráľovských večierkov. Punc máličko stratil, keď ho šikovní Holanďania začali pestovať vo svojich skleníkoch, a ešte viac po tom, ako na Havaji vznikla prvá fabrika na výrobu konzervovaného ananásu (1903).
Odvtedy je poruke kedykoľvek... no iste, nie je nad čerstvý ananás z Karibiku, ktorý tak úžasne štípe na jazyku. Portoričania si ho preto vždy najprv trošku osolia alebo ponoria do osolenej vody. Vyskúšate? A nemajte mu to za zlé, za pálenie môže bromelín, výnimočný enzým, ktorý štiepi bielkoviny, zráža mlieko a tlmí zápaly, čím sa ananás stal liekom na množstvo boľačiek. V obchode vyberajte podľa oka – akurát zrelý plod má žlté oká a svieže zelené listy. Vôňa je sladká, ale nie ťažká alkoholová, a keď ho vezmete do rúk, prekvapí vás hmotnosťou. Čím ťažší ananás, tým dozretejší.
Arašidy
Zdroj: Laura Witteková
Arašidy
Zachránili keksíky
Pán Štefan Kassay, uznávaný slovenský vedec a podnikateľ by nám o tom vedel porozprávať. Keď sa v 60. rokoch minulého storočia minuli lieskové oriešky do tatraniek, ktoré vyrábali v známej pečivárni, odporučil nahradiť ich dostupnými arašidmi. A recept na horalky bol na svete. Inak, pečiváreň, ktorej sa stal spoluvlastníkom, arašidy do kultových keksíkov dodnes praží sama, možno preto ich schuti zjeme 60 až 160 miliónov ročne.
Aspoň trochu tým šliapeme na päty Američanom, najväčším jedákom arašidového masla na svete. Ich pochúťku z búrskych orieškov pridajte do našich ľahkých keksíkov aj do skvelej arašidovej omáčky ku kačaciemu satay. Budete sa zalizovať. Ale z dobrého arašidového masla bez cukru a éčok si naberte za poriadnu lyžicu vždy, keď vás prepadne chuť na sladké, no nechcete zhrešiť až príliš. Fintu kondičných trénerov, ktorí prisahajú na vysoký obsah bielkovín, vlákniny, minerálov, nenasýtených tukov a, naopak, menej sacharidov, si určite zamilujete.
Karí
Slobodné korenie
Nemá žiadnu ochrannú známku, len v jeho domove, Indii, je naň toľko receptúr, čo rodín... vlastne neexistuje predpis, ktorý by ste pri miešaní domáceho korenia s najkrajšou farbou na svete porušili. Takže smelo doň! Experimentujte s pomermi základných surovín karí – s kurkumou, so zázvorom, s koriandrom, rascou, feniklom, so senovkou gréckou, prípadne semenami horčice. Soľ netreba.
Zo svojho viac či menej pikantného karí potom odsypte do ostrej thajskej polievky, marinády na kačacie satay alebo šťavnatých kuracích kúskov. Nechce sa vám pohrať sa s miešaním? Nič to. V obchode bežne dostanete iks kvalitných „hotových“ karí bez soli a glutamanu. „Koreniacu zmes odporúčam najprv krátko opražiť na tuku, až potom zaliať tekutinou. Výborne zahreje a rozprúdi krv v tele,“ radí v našom teste kupovaných korenín kuchár Ľuboš, veľký to milovník extra voňavého karí. Nech vám pomôže.
Morčacie mäso
Zdroj: Laura Witteková
Morčacie mäso
Superpotravina
Odborníci na výživu ho zaraďujú do top pätnástky. Pre vysoký podiel bielkovín, minerálov, vzácnu aminokyselinu tryptofan s antidepresívnymi účinkami a nízky obsah tuku oproti červenému mäsu. Má to však jeden háčik. Morka musí byť morka a nie mäsový výrobok vylepšený vodou, soliacimi zmesami, aby nabral na hmotnosti a, žiaľ, spúšťal rôzne alergické reakcie. Spoľahnite sa preto na našich poctivých farmárov, ktorí pri chove hydiny nepotrebujú ani antibiotiká, ani hormóny, a hrdo sa k tomu hlásia na etikete.
Oplatí sa priplatiť si, veď morku nekupujeme celú ani každý deň. Hoci v týchto posviatočných časoch by sa jej diétne mäsko zišlo častejšie, napríklad do Katkinej fantastickej polievky s cícerom celkom určite. Ozaj, trápi vás dilema – prsia alebo stehná? Morčacie stehná sú síce kalorickejšie, ale nie dramaticky, dokonca majú takmer rovnaký podiel bielkovín aj vitamínov. Tmavšie ako prsia sú preto, lebo obsahujú viac myoglobínu, proteínu, ktorý transportuje krv do svalov – a taká obyčajná morka predsa len namáha stehná viac ako prsia.