Geniálne BYLINKY: Dochuťte nimi tieto skvelé jedlá a nebudete ľutovať
4. 7. 2022, 18:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:27)

Zdroj: Dobré jedlo/Natália Jablonková
Bylinky v týchto dobrotách nehrajú žiadnu vedľajšiu úlohu. Ich extra nasadenie poteší všetky vaše zmysly, nielen rozmaznané jazýčky. Inými slovami, bude to u vás voňať!
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Zdroj: Iva Kocová @ivka_veggierecipes
Galéria k článku

V tomto článku nájdete recepty na:
- PEČENÉ KURČA S MARHUĽAMI, ESTRAGÓNOM A MANDĽAMI
- TVAROHOVÚ ŠTRÚDĽU S KÔPROM A JOGURTOM
- MÄSOVÉ GUĽKY S MÄTOVO-HRÁŠKOVOU OMÁČKOU
- ŠALÁT ZO PŠENA A Z PETRŽLENOVEJ VŇATE SO PSTRUHOM
PEČENÉ KURČA S MARHUĽAMI, ESTRAGÓNOM A MANDĽAMI
2-3 PORCIE, PRÍPRAVA 20 MINÚT, PEČENIE 50 MINÚT
Potrebujete:
- 1 mladé kurča (nasolené cez noc)
- 500 g mladej mrkvy
- 200 ml kuracieho vývaru alebo vody
- 100 ml bieleho vína (nemusí byť)
- 2-3 stonky estragónu
- 150 g mandlí v šupke
- 500 g zrelých marhúľ
- marhuľový lekvár, med a citrónovú šťavu na dochutenie
- soľ, mleté čierne korenie
- olivový olej
POSTUP je na ďalšej strane >>>

POSTUP:
- Nasolené kurča osušte papierovým obrúskom, nohy zviažte kuchynským špagátikom a potrite ho olejom. Očistenú mrkvu nakrájanú na väčšie kúsky tiež premiešajte s olejom.
- Do stredu kastróla naukladajte mrkvu, navrch dajte kurča, na dno panvice vylejte vývar alebo vodu, víno a pridajte stonky estragónu. Pečte pri teplote 200 °C 45 – 80 minút, podľa jeho veľkosti. Počas pečenia prilievajte do panvice vodu, ak treba.
- Kurča vyberte z rúry a uchovajte v teple. Znížte teplotu na 160 °C, na plech dajte mandle a pečte ich 12-18 minút. Pravidelne premiešajte. V hrnci nechajte zovrieť pol pohára vody s pol lyžičkou soli. Upražené mandle vyberte a ešte v horúcom plechu pokropte pár lyžicami slanej vody. Mandle premiešavajte. Ak sú mandle vlhké, vráťte ich na chvíľu do rúry.
- Upečené kurča z panvice vyberte aj s mrkvou. Do panvice dajte rozpolené marhule a krátko povarte do zmäknutia. Ak treba, pridajte tekutinu. Omáčku zahustite marhuľovým lekvárom, dochuťte soľou, medom alebo citrónovou šťavou a podávajte s čerstvým estragónom.
Dobrý tip:
Estragón či palina dračia je obľúbená bylinka najmä vo francúzskej kuchyni. Jej anízová aróma výborne dochutí ryby, kuracie mäso alebo aj čerstvé sladkokyslé ovocie.
Článok pokračuje na ďalšej strane >>>

TVAROHOVÁ ŠTRÚDĽA S KÔPROM A JOGURTOM
6 PORCIÍ, PRÍPRAVA 30 MINÚT, PEČENIE 20 MINÚT
Potrebujete:
NA CESTO:
- 125 g hladkej múky
- 125 g polohrubej múky
- 3 lyžice oleja
- 1 lyžičku soli
- 125 ml vlažnej vody
NA PLNKU:
- 500 g plnotučného hrudkovitého tvarohu
- 1 väčšiu cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- za hrsť kôpru
- 2 vajcia
- štipku mletého čili
- pár lyžíc nasekanej pažítky
- soľ, mleté čierne korenie
- olivový olej
NA SERVÍROVANIE:
- plnotučný jogurt
- kôpor
- čili papričky
POSTUP je na ďalšej strane >>>

POSTUP:
- Všetky suroviny na cesto premiešajte a vymieste ho. Cesto má byť hladké, vláčne a mäkké. Prikryte ho kuchynskou utierkou a nechajte 1-2 hodiny odpočinúť.
- Pripravte plnku: Na oleji osmažte cibuľu nakrájanú nadrobno, pridajte prelisovaný cesnak, odstavte z plameňa, primiešajte nasekaný kôpor, nechajte vychladnúť a primiešajte všetky ostatné suroviny. Udržujte v chlade.
- Cesto položte na pomúčený vystretý čistý obrus. Už ho nemieste, ale roztiahnite ho opakom dlane na čo najtenšiu hrúbku bez trhlín. Ak chcete, pomôžte si zo začiatku valčekom. Odstávajúce cesto po krajoch odrežte.
- Cesto pokvapkajte olejom a rozprestrite naň tvarohovú plnku - kraje cesta ponechajte čisté, bez plnky. Štrúdľu pomocou plachty zarolujte a premiestnite na plech vystlaný papierom na pečenie. Potrite olivovým olejom a pečte v rúre vyhriatej na 180 °C 20-30 minút. Hotová štrúdľa bude jemne popraskaná a dozlatista upečená.5. Štrúdľu podávajte teplú alebo pri izbovej teplote s cesnakovým jogurtom, extra kôprom, prípadne čerstvými čili papričkami.
Kôpor voňavý
Je jednoročná bylina anízovej arómy a už tradične sa kombinuje s rybami, mliečnymi produktmi, jarnou a nakladanou zeleninou, cviklou, so zemiakmi a s fazuľovými strukmi.
Článok pokračuje na ďalšej strane >>>

MÄSOVÉ GUĽKY S MÄTOVO-HRÁŠKOVOU OMÁČKOU
4 PORCIE, PRÍPRAVA 35 MINÚT, VARENIE 45 MINÚT
Potrebujete:
NA GUĽKY:
- 1 cibuľu
- 2 strúčiky cesnaku
- 2 lyžice nasekanej petržlenovej vňate
- 2 lyžice ošúpaných a podrvených pistácií
- 600 g mletého morčacieho stehna
- 1 lyžicu strúhanky
- 1 vajce
- soľ, mleté čierne korenie
- olivový olej
NA OMÁČKU:
- 500 g očisteného čerstvého hrášku (struky použite na vývar)
- 1 cibuľu
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 zemiak
- hráškový vývar alebo vodu
- hrsť lístkov mäty piepornej
POSTUP je na ďalšej strane >>>

Zdroj: NMH
POSTUP:
- Na oleji osmažte cibuľu nakrájanú nadrobno, pridajte prelisovaný cesnak a ku koncu petržlenovú vňať aj nasekané pistácie. Po vychladnutí primiešajte do zmesi mleté mäso, strúhanku, vajce, soľ a korenie. Otestujte zmes osmažením malej fašírky. Z hrachových strukov uvarte rýchly vývar alebo nimi krátko zosilnite hotový mäsový vývar.
- Zo zmesi robte malé guľky a postupne ich osmažte na rozpálenom oleji. Guľky vyberte, do panvice dajte rozpolenú cibuľu, prelisovaný cesnak a ošúpaný zemiak nakrájaný na tenké plátky. Všetko spolu osmažte, vráťte guľky do panvice, zalejte ich takmer celé hráškovým vývarom alebo vodou, prikryte a povarte asi 25 minút.
- Mäsové guľky z panvice vyberte, tekutinu priveďte do varu a vhoďte do nej očistený zelený hrášok. Povarte asi minútu. Ku koncu pridajte pár lístkov mäty.
- Rýchlo omáčku schlaďte a dohladka pomixujte tyčovým mixérom. Trochu hrachu si nechajte na ozdobenie jedla. Ak treba, dochuťte omáčku soľou a korením.
- Mäsové guľky podávajte s omáčkou, hráškom, hráškovými výhonkami a ďalšou mätou.
Existuje vyše 20 rôznych druhov mäty, no mäta pieporná (ľudovo fefermincľa, pepermint) je z nich najobľúbenejšia.
Článok pokračuje na ďalšej strane >>>

Zdroj: NMH
ŠALÁT ZO PŠENA A Z PETRŽLENOVEJ VŇATE SO PSTRUHOM
2 PORCIE, PRÍPRAVA 20 MINÚT, VARENIE 30 MINÚT
Potrebujete:
- 300 g farebných paradajok
- 2-3 veľké hrste hladkolistej petržlenovej vňate (bez hrubých stoniek)
- 200 g pšena (lúpaného prosa)
- 4 filety zo pstruha lososovitého
- 2 mladé cibuľky
- lístky mäty
- šťavu z 1-2 citrónov
- soľ, mleté čierne korenie
- olivový olej
POSTUP je na ďalšej strane >>>

POSTUP:
- Paradajky nakrájajte na drobné kúsky, nasoľte a nechajte v sitku nad miskou stiecť. Petržlenovú vňať umyte, dôkladne vysušte a nasekajte nadrobno. Nakrájajte mladú cibuľku aj lístky mäty.
- Do stečenej šťavy z paradajok primiešajte toľko vody, aby ste mali 360 g tekutiny. Do rajnice vsypte pšeno opláchnuté v horúcej vode, zalejte ho tekutinou, priveďte do varu, prikryte, stíšte plameň a uvarte. Nechajte takmer vychladnúť.
- Očistené filety pstruha potrite olejom, posypte soľou a opečte na horúcej panvici. Začnite zo strany kože (filety k panvici pritlačte) a na záver na pár sekúnd otočte. Vnútri môže ryba zostať len jemne neprepečená.
- Tesne pred podávaním premiešajte uvarené pšeno s paradajkami, petržlenovou vňaťou, mladou cibuľkou a mätou. Dochuťte soľou, korením, citrónovou šťavou a olivovým olejom. Podávajte s opečenými rybími filetami.
Pripravte si ďalšie chutné jedlá podľa receptov z Dobrého jedla: