Vyzeráte staršie, ako by ste si želali? Vyraďte z jedálnička TOTO
8. 9. 2023, 21:36 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:31)

Zdroj: Shutterstock
Zdá sa vám, že ľudia vo vašom veku vyzerajú mladšie ako vy? Máte pocit, že vaša pokožka by mala byť vypnutejšia? Možno vám škodí jedna potravina!

Sme to, čo jeme. Už dávno je známe, že potraviny a nápoje, ktoré prijímame dokážu značne ovplyvniť náš vzhľad. Ako píše magazín Zdravie, cukor môže mať negatívne dôsledky pokožku.
Doslova ste si povedali, že vyzeráte staro, vaša pokožka je zošúverená a bez života? Zamyslite sa, či to nemôže byť zo stravy. Aj keď si to možno neuvedomujete, vaša strava môže obsahovať zložku, ktorá pokožke skutočne nepraje. Rozoberme si to na drobné.
Cukor a pokožka
Zdroj: Shutterstock
Každý vie, že cukor nie je najzdravšia potravina. Spôsobuje zubné kazy, pridáva zbytočné kilá, môže viesť k inzulínovej rezistencii, zvyšuje sa pri ňom riziko srdcovo-cievnych ochorení, zahráva sa s našim duševných zdravím a v neposlednom rade pôsobí neblaho na našu pokožku.
Príliš veľa cukru vedie k zápalom v tele, v dôsledku čoho sa môže vytvoriť napríklad akné. V prostredí, kde je veľa cukru sa tiež darí kvasinkovým infekciám a takisto aj infekciám kože. Okrem týchto nepriaznivých účinkov ale cukor môže pôsobiť na pokožku aj tak, že to doslova vidíme v zrkadle.
Keď konzumujeme nadmerné množstvo cukru, urýchľujeme proces starnutia našej pokožky. Môže za to proces nazývaný glykácia, pri ktorom sa molekuly cukru viažu na kolagén a elastín a vytvárajú spolu škodlivý vedľajší produkt, nazývaný AGEs, teda konečný produkt pokročilej glykácie pod pokožkou. Glykácia je prirodzený proces, je súčasťou starnutia a do istej miery sa jej nedá vyhnúť ani pri normálnej hladine glukózy.
Našu pokožku udržiava pružnú a mladistvo pevnú kolagén, štrukturálny proteín. Časom sa prirodzená produkcia kolagénu znižuje a naša pokožka stráca pružnosť, hladkosť a pevnosť. Cukor tento proces zhoršuje tým, že vytvára tieto AGEa, ktoré sa spájajú s už existujúcim kolagénom a spôsobujú, že pokožka vyzerá menej pružne, tuhne a stáva sa krehkou. To vedie k vráskam a ovisnutému vzhľadu pokožky. Doktorka Marilyn Glenvilleová, odborníčka na zdravie a výživu žien, prirovnala v rozhovore pre BBC tento proces ku kôrnateniu tepien, pretože vykazuje podobné mechanizmy.
„Tento proces kumulatívne oslabuje integritu pokožky, čo sa viditeľne prejavuje vráskami, krepovatením, ochabnutím a matnosťou," uviedol Dr. Wassim Taktouk, popredný estetický lekár pôsobiaci v Londýne. A to nie je všetko. „Glykácia spôsobuje aj tvorbu voľných radikálov, oxidačný stres a zápaly, ktoré urýchľujú starnutie."

Glykemický index
Zdroj: Shutterstock
Pri výbere ovocia treba byť akurát opatrní, aby sme nesiahali pravidelne po tých najväčších sladkých bombách ako sú napríklad banány, hrozno či mango, ktoré majú vysoký obsah „fruktózy, ktorá je pri glykácii dokonca aktívnejšia ako glukóza“, vysvetlila londýnska kozmetická dermatologička Dr. Stefanie Williamsová. To znamená, že ani pravidelné pitie ovocných štiav nie je pre pokožku úplne najlepšie. Staviť by sme mali na potraviny s nízkym glykemickým indexom.
Už ste počuli náš podcast?
Nie všetky cukry sú rovnaké
To však neznamená, že by sme si už nikdy nemali vychutnať cukor, pretože je pre nás dôležitou zložkou a je nevyhnutný pre správne fungovanie ľudského tela. Treba ho však v tele udržiavať v primeraných množstvách. Cukor sa nachádza vo svojej prirodzenej forme v ovocí, zelenine, nájdeme ho aj mliečnych výrobkoch. Tam ale nepredstavuje problém, pretože sa vstrebáva spolu s vlákninou. Tá spomaľuje trávenie, čo udržiava stabilnú hladinu cukru v krvi.
Skutočným problémom sú ale pridané a rafinované cukry, ktoré sa často označujú ako „prázdne kalórie“. Tieto cukry neponúkajú nášmu telu žiadne ďalšie živiny a môžu viesť k nárastu hmotnosti, cukrovke a spomínaným zápalom, ktoré zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení a rakoviny. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča konzumovať maximálne 20 - 40 g pridaných cukrov denne. Pre porovnanie, jedna polievková lyžica cukru sa rovná približne 10 gramom.
Správna voľba
Základom je však prevencia, pretože proces glykácie je nezvratný. Po vytvorení poškodených proteínov v pokožke, ktoré spôsobujú AGEs, už niet návratu. Preto, pokiaľ nám záleží na kráse a zdraví, je nevyhnutné zamerať sa na zdravšie stravovanie. Aj malé zmeny v jedálničku môžu mať veľký význam. Nikdy nie je neskoro začať.
Zdravá strava bohatá na antioxidanty môže pomôcť zabrániť aj poškodeniu pokožky voľnými radikálmi. Tie vznikajú v tele pod vplyvom škodlivých vplyvov, ako sú UV žiarenie, toxíny z prostredia či dym. Strava, ktorá obsahuje veľa rôznych druhov ovocia a zeleniny, môže pomôcť minimalizovať toto poškodenie. Čím pestrejšia a rozmanitejšia je naša strava, tým lepšie absorbujeme všetky dôležité živiny. Znamená to konzumovať viac zeleniny a ovocia všetkých farieb dúhy a menej pridaného cukru. Nielenže tak bude váš tanier veselší, ale aj vaša pleť bude žiariť a omladne.
ZDROJ: freundin.de, BBC, harperbazzar.com
Čítajte viac z Dobrého jedla: