Vláknina je kľúčom pri CHUDNUTÍ: Viete, čo musíte jesť?
19. 1. 2023, 21:16 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:29)

Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Až tak veľa toho nemusíte meniť. Stačí možno viac premýšľať, čo by ste každý deň mali zjesť. Tou dôležitou zložkou je vláknina. Chcete chudnúť a prijímate jej dosť?

Prečo vám môže vláknina pomôcť pri chudnutí? Dôvod je tento: Vláknina zväčšuje objem prijatej potravy, z veľkej časti zostáva nestrávená a má nízku energetickú, kalorickú hustotu. Zasýti vás na dlhý čas bez toho, aby ste prijali veľa kalórií, uvádza portál zdravie.pluska.sk. Ak vám pojem kalorická hustota nie je známy, tu je vysvetlenie. Ide o počet kalórií na gram potraviny vo vzťahu k jej množstvu. Napríklad biele pečivo má veľmi vysokú energetickú hustotu, malú hmotnosť a objem, ale veľa kalórií.
Bonus - lepšie trávenie
Hoci je vláknina z veľkej časti nestráviteľná, je nepostrádateľná pre zdravé trávenie. Rozpustná vláknina slúži ako potrava pre črevné baktérie, ktoré sú prirodzenou súčasťou črevnej flóry. Nerozpustná vláknina dokáže absorbovať veľa vody. Následne sa napučí, čím podporí trávenie. Skôr budete mať aj pocit sýtosti. Vláknina navyše zabraňuje rýchlemu zvýšeniu hladiny cukru v krvi a tým predchádzať neodolateľnej chuti k jedlu.
Zdroj: Dobré jedlo/Alex Rymšinová
Pitný režim
Odborníci odporúčajú denne prijať aspoň dvadsaťpäť až tridsať gramov vlákniny. Dbajte však na pitný režim. Na každých desať gramov vlákniny by ste mali vypiť približne pol litra vody. Ak tak neurobíte, hrozí vám zápcha. Vo všeobecnosti sú na vlákninu bohaté celozrnné výrobky, strukoviny, ovocie, zelenina i klíčky.

Strukoviny
Vybrať si môžete hrach, fazuľu, šošovicu alebo sóju. Napríklad sto gramov šošovice obsahuje približne sedemnásť gramov vlákniny. Strukoviny sú navyše dobrým zdrojom bielkovín.
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Ovocie
Jedzte sušené, vsaďte na slivky alebo marhule. V sto gramoch tohto ovocia sa nachádza okolo osemnásť gramov vlákniny. Neurobte si však z nich jediný zdroj vlákniny, lebo obsahujú veľa cukru. Určite sa oplatí pravidelne jesť jablká, ktoré obsahujú najznámejšiu vlákniny, pektín. Konzumujte ich však so šupkou. Jedno jablko obsahuje asi päť gramov vlákniny, ale výhodou je, že ich môžete schrúmať viac za deň. Striedajte ich s hruškami.
Celozrnný chlieb
Vláknina, ktorú obsahuje celozrnné pečivo vás zasýti na dlhý čas. Zároveň obsahuje aj horčík a vitamíny skupiny B, ktoré sú dôležité pre správnu činnosť svalov. Ak zjete tridsať gramov vlákniny denne, znižujete zároveň riziko infarktu približne o dvadsať percent. Výborným zdrojom sú i ovsené alebo pšeničné otruby.
Zdroj: Dobré jedlo/Matej Kalina
Orechy
Poteší vás nielen obsah vlákniny, ale aj pozitívny je ich účinok na cievy a krvný obeh. Z orechov obsahujú na sto gramov naviac vlákniny mandle, ktoré jej obsahujú pätnásť gramov a arašidy s jedenástimi gramami.
Zelenina
Na prvých priečkach sa nachádzajú najmä artičoky alebo topinambury. Cenná je i vláknina, ktorú obsahuje kapustová zelenina. Organizmus poteší i bohatá skladba vitamínov a minerálov. Najviac vlákniny z tohto druhu zeleniny obsahuje brokolica a karfiol. V sto gramoch nájdete približne tri gramy.
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Semienka
Sto gramov nelúpaných ľanových semienok obsahuje približne tridsaťpäť gramov vlákniny, podobné hodnoty sú i v prípade chia semienok. Mleté ľanové semienka sú ideálne aj pri boji s tráviacimi ťažkosťami, najmä zápchou. Výborne stimulujú trávenie.
V Dobrom jedle vždy nájdete overené recepty a osožné rady: