Čím ostrejší nôž, tým väčšie riziko porezania? Omyl. Ostrý nôž je bezpečnejší než tupý. Lepšie sa s ním pracuje a pri krájaní vyvíjate menší tlak.

Na prvom mieste - ocieľka
Základnou pomôckou pri ostrení kuchynských nožov je ocieľka. Je to ideálny nástroj na spoľahlivé a opakované naostrenie nožov a vďaka malým rozmerom si určite nájde miesto v každej kuchyni. Počas ostrenia ocieľku postavte špičkou nadol na rovný povrch. Následne vyrovnate čepeľ noža s ocieľkou pod uhlom 15 až 20 stupňov. Pohybujte nožom po ocieľke miernym oblúkom smerom nadol. Postupujte opatrne a dbajte na to, aby ste mali dostatočný odstup od noža.
Zdroj: Shutterstock
Ocieľka by v domácnosti nemala chýbať.
Rôzne druhy
Ocieľky môžu byť z rôznych materiálov. Ocieľky z pochrómovanej ocele pri brúsení odstránia z noža len veľmi málo materiálu a výborne obnovia pôvodnú reznosť noža. Ďalším typom je ocieľka s jemným diamantovým prachom. Pri ostrení nožov sa časť z kovovej tyče odlúči, preto pri brúsení vyvíjajte menší tlak, aby ste predĺžili životnosť ocieľky. Výborne ňou dokážete nabrúsiť stredne ostré, alej aj tupé nože.
Keramická ocieľka má drsný povrch, preto na noži vznikne drsnejšia hrana, ktorú treba doleštiť. Ocieľky z karbidu volfrámu sú zo všetkých najdrahšie. Vyznačujú sa dlhou životnosťou a čepeľ nielen nabrúsia, ale aj narovnajú bez toho, aby došlo k ich opotrebovaniu.
Zdroj: unsplash.com
Nože používajte na účel, na ktorý sú určené.
Brúsny kameň
Brúsny kameň je vhodný pre veľmi tvrdé a citlivé nože, pretože má rôzne drsnosti. Poskytuje oveľa lepší výsledok pri prebrúsení, ak ide o obnovenie originálneho stavu noža. Brúsne kamene zväčša majú dve rôzne strany, hrubozrnnú a jemnozrnnú. Hrubá strana je ideálna na drobné poškodenia, zatiaľ čo jemná strana pomáha pri konečnom vybrúsení. Venujte pozornosť zrnitosti brúsneho kameňa. Čím je nôž tupší, tým hrubozrnejší by mal byť kameň, aby ste docielili jeho skvelú ostrosť.
Zdroj: Shutterstock
Brúsny kameň dodá nožu správnu ostrosť.
Postup pri brúsení
Hrubozrnnú stranu nakrátko ponorte do misky s vodou, aby brúsny kameň nebol suchý. Následne začnite brúsiť jednu z čepelí noža. Čepeľ veďte po kameni pod uhlom 15 až 20 stupňov. Začnite od špičky, cez stred až po koniec čepele. Rýchlosť brúsenia nie je podstatná, musí byť konštantná. Dôležitý je rovnomerný tlak, ktorý vyvíjate pri brúsení. Po nabrúsení a vysušení noža skontrolujte jeho ostrosť vizuálne a jemne prejdite po prstom po hrane noža.
Buďte veľmi opatrní, aby nedošlo k zraneniu. Ak zistíte nepravidelnosti, ešte raz čepeľ prebrúste. To isté zopakujte s druhou stranou čepele. Na záver prejdite obe strany noža po jemnozrnnej strane brúsneho kameňa, aby ste čepele vyhladili. Ostrosť noža si najlepšie overíte pri krájaní paradajky.
Zdroj: unsplash.com
Ostrie nožov je v najväčšom bezpečí na magnetickej lište.
Brúska na nože
Výhodou brúsky na nože je, že na jej používanie nepotrebujete žiadne skúsenosti. Preto sú dobrou voľbou pre začiatočníkov - vyznačujú sa jednoduchým používaním, vysokou bezpečnosťou a spoľahlivým brúsením. Existujú dva typy brúsok - na suché alebo mokré brúsenie. Do bežnej domácnosti stačí brúska na suché brúsenie, pretože „mokrá“ brúska sa uplatní pri pravidelnom brúsení množstva nožov, keďže je dosť drahá.
Zdroj: unsplash.com
Nože, ktoré používate musia byť vždy ostré.
Aký je ideálny uhol brúsenia?
Na dosiahnutie ideálnej kombinácie ostrosti a stability sa pre európske nože odporúča uhol medzi čepeľou a brúskou v rozmedzí 15 až 20 stupňov. Pre japonské kuchynské nože sa často uprednostňuje 10 stupňov. Keďže nože už majú z výroby rôzne uhly brúsenia, informujte sa vopred u predajcu.
Zdroj: Unsplash.com
Nože nikdy nedávajte do umývačky riadu.
Praktické rady, ktoré zabránia stupeniu nožov
Nože čistite ručne, nie v umývačke riadu. Teplota voda a čistiace prostriedky majú negatívny vplyv na ostrosť čepelí, okrem toho môže nôž začať hrdzavieť. Nože používajte presne na ten účel, na ktorý sú vyrobené. Niektoré sú určené na jemné práce, preto by ste ich nemali používať na krájanie tvrdých potravín. Nôž sa tým nielen otupí, ale môže dôjsť i k poškodeniu čepele. O ostrosti noža rozhoduje typ podložky, ktorý pri rezaní používate.
Najlepšie sú drevené alebo plastové dosky, vyhýbajte sa skleneným a keramickým doskám. Nože skladujte v špeciálnej priehradke na nože, v stojena alebo v ideálnom prípade na magnetickej lište. Ostré nože by nemali prichádzať do kontaktu s inými príbormi, lebo to spôsobuje ich otupenie.