Týchto 8 vecí ovplyvní váš apetít: Čo môže zato, či chudnete alebo priberáte? Čítajte pozorne!
1. 11. 2022, 10:42 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:28)

Zdroj: Shutterstock
Je veľa faktorov, ktoré ovplyvnia chuť do jedla. Kľúčovými sú fyzické aj psychické zdravie...

Zvýšená chuť do jedla je podmienená hlavne psychicky. Hlad nastáva, keď vaše telo ohlási, že potrebuje viac jedla a vyšle signál do mozgu, aby ste sa najedli. Prejavuje sa škvŕkaním v bruchu, nevoľnosťou, pocitom prázdnoty v žalúdku, závratmi, točením a bolesťami hlavy, podráždenosťou a problémami so sústredením. To sú signály, že je najvyšší čas sa najesť. Zvýšenú chuť do jedla môžete mať, aj keď vaše telo nejaví známky hladu. Pri zvýšenom apetíte rozhoduje množstvo a nie druh jedla, ktoré jete, informoval o tom portál Zdravie.sk.
Zdroj: Shutterstock
Zdravá, čistá strava je základ.
Chuť do jedla môže stúpať a klesať v dôsledku širokého spektra faktorov, ako je spánok, cvičenie a stres, čo spôsobuje, že jete viac alebo naopak menej, ako vaše telo potrebuje. Ak máte chuť po výdatnom obede na dezert, alebo po sýtej večeri si dať k filmu ešte misku čipsov alebo popcornu, máte zvýšený apetít, čo môže byť z dlhodobého hľadiska veľký zdravotný problém.
Na jedlo by ste sa mali v prvom rade sústrediť a venovať mu pozornosť. Pri jedení by vás nemalo nič rozptyľovať. Nepozerajte televíziu, nečítajte noviny, neťukajte do mobilu a nepracujte za počítačom. Tieto rušivé elementy odvádzajú vašu pozornosť od jedla, a kým si mozog uvedomí, že ste niečo jedli, už ste zase hladní. Jedzte intuitívne, teda keď naozaj cítite hlad. Nemaškrťte a nevyjedajte chladničku, vždy keď idete okolo nej. Ale nie vždy to viete ovplyvniť. Je veľa faktorov, ktoré vplývajú na váš zvýšený apetít, alebo naopak, na nechutenstvo. Ani jedno ani druhé nie je zdravé. Týchto 8 faktorov ovplyvní vášu chuť a túžbu po jedle.

1. Mentálne zdravie
Zdroj: Shutterstock
Depresia môže zvýšiť, alebo naopak znížiť chuť do jedla.
Depresia môže zvýšiť, alebo naopak znížiť chuť do jedla. Niektorí ľudia sa jedlom odmeňujú a jedia, aby sa cítili lepšie. Pri ťažkých formách depresie človek stráca nielen energiu, ale aj chuť do jedla. Ak si na niekom všimnete, že nosí voľnejšie oblečenie, chce tým maskovať svoje problémy.

2. Poruchy príjmu potravy
Zdroj: Shutterstock
Pri poruchách príjmu potravy je nutné vyhľadať odbornú pomoc.
Záchvatové prejedanie zahŕňa obdobia nadmerného jedenia, po ktorom potom nasledujú pocity viny a hanby, následkom čoho je potrava vyvrátená. Osoba s touto poruchou môže až chorobne túžiť po jedle a jesť, aj keď nie je hladná. Pri mentálnej anorexii osoby jedlo odmietajú zámerne, aj keď sú hladné a telo príjem stravy potrebuje. Rapídne chudnutie maskujú voľným oblečením. Časom sa stane, že chuť na jedlo už nemajú, a aj malé sústo im robí problém zjesť.

3. Choroby
Zdroj: Shutterstock
Ochorenia výrazne ovplyvňujú chuť do jedla.
- Bakteriálne, alebo vírusové ochorenia môžu dočasne znížiť chuť do jedla.
- Pri ochoreniach štítnej žľazy sa objavuje výrazný apetít a chuť do jedla. Pričom pri spomalenej funkcii štítnej žľazy – hypotyreóze osoba priberá, naopak pri zrýchlenej funkcii štítnej žľazy – hypertyreóze dochádza k rapídnej strate hmotnosti.
- Rakovina spôsobuje stratu chuti do jedla v závislosti od symptómov, umiestnenia nádoru a typu rakoviny. Ľudia strácajú apetít aj z dôvodu reakcie tela na chemoterapiu.
- Parkinsonova choroba môže pôsobiť stratu chuti aj čuchu, čo vedie k nechutenstvu.
- Ochorenia obličiek sú často sprevádzané chudnutím. Pri ich chronickom zlyhávaní sa začnú v krvnom obehu hromadiť odpadové produkty, ktoré vedú k nechutenstvu.
- Pri ochorení Covid-19 je hlavným príznakom strata čuchu alebo chuti. Ak jedlo necítite, nemáte na neho ani chuť.
4. Emocionálny stav
Zdroj: Shutterstock
Emócie majú na každého z nás iný vplyv. Niekomu chutí jedlo v stave smútku viac, inému menej.
Aby ste sa vyrovnali so stresom, alebo smútkom, siahate po jedle, ktoré vás na chvíľu upokojí. Na iných ľudí to môže mať opačný efekt, a práve zo stresu chudnú.
5. Užívanie liekov
Zdroj: Shutterstock
Užívanie liekov a choroby často znižujú chuť do jedla.
Zvýšenie telesnej hmotnosti spôsobujú aj lieky na zníženie krvného tlaku, epilepsiu, cukrovku, antipsychotické lieky, steroidné hormóny a antidepresíva.
6. Tehotenstvo
Zdroj: Shutterstock
V tehotenstve naše telo potrebuje špecifické živiny.
U niektorých žien sa objavuje nevoľnosť, zápcha a tlak na žalúdok z rastúceho plodu, čo znižuje chuť do jedla tehotnej ženy. Tehotenstvo môže tiež zvýšiť chuť do jedla tým, že spôsobuje rôzne chute, čo môže viesť k prejedaniu.
7. Diéta
Zdroj: Shutterstock
Strava, ktorá obsahuje dostatok bielkovín, pomáha regulovať chuť do jedla.
Na začiatku pociťujete zvýšenú chuť do jedla, kým si telo zvykne na nový režim stravovania. Po niekoľkých týždňoch, ak zotrváte, sa váš apetít zmierni. Závisí aj od typu diéty, pretože je rozdiel ak držíte nízkotučnú, pri ktorej sú zo stravy vylúčené vysokotučné jedlá, alebo ketogénnu, ktorá je založená na príjme stravy s vysokým obsahom tukov a nízkym obsahom sacharidov. Strava, ktorá obsahuje dostatok bielkovín, pomáha regulovať chuť do jedla.
8. Neaktívny život a denná rutina
Zdroj: Shutterstock
Neaktívny spôsob života je príčinou mnohých ťažkostí.
Keď celý deň sedíte doma a ničomu zmysluplnému sa nevenujete, začnete sa nudiť a hneď prvé na čo pomyslíte je jedlo. Zaužívané zvyky ako napríklad zobkanie popcornu pri obľúbenom filme je „závislosťou“, ale dá sa jej zbaviť. Oslavy a stretnutia s priateľmi sú tiež príležitosťou jesť viac ako potrebujete. Čuchové a zrakové vnemy veľmi ovplyvňujú vaše chute. Ak vidíte, alebo cítite jedlo, máte nutkanie a chuť si ho dať.
Takto znížite chuť do jedla
Prejedanie nie je zdravé, pretože vedie k obezite a tá je potom spúšťačom ďalších problémov, ako vysoký krvný tlak, cukrovka, zvýšený cholesterol a kardiovaskulárne ochorenia. Mali by ste sa stravovať vedome, teda plánovať čo budete jesť a kedy.
- Vyhýbajte sa rozptyľovaniu počas jedenia, ako je televízia, počítač, mobil.
- Pred jedlom vypite pohár čistej vody a zhlboka sa nadýchnite.
- K jedlu si privoňajte.
- Na jedlo sa sústreďte a jedzte pomaly.
- Jedzte malé sústa a jedlo niekoľkokrát požujte.
- Ak cítite, že ste sýti, už viac nejedzte. Nedojedajte.
- Vyhýbajte sa spracovaným potravinám a cukrom.
- Jedzte nutričné jedlo s vyváženým pomerom bielkovín, zdravých tukov, sacharidov a vlákniny.
- Jedlom sa neodmeňujte.
- Športujte, cvičte a prechádzajte sa.";i:10;s:122:"Nájdite si obľúbenú aktivitu, ktorej sa budete venovať. Zamestná vás, a vy nebudete myslieť toľko na jedlo.
Zdroj: Shutterstock
Niekto potrebuje znížiť, ale niekto saj zvýšiť chuť do jedla. Príčiny sú rôzne.
Týmto si zvýšite chuť do jedla
Pre niekoho by to bola možno výhra, ak by mu jesť nechutilo a chudnutie by išlo ľahšie. Ale rýchle chudnutie a hlavne bez jedla je nebezpečné. Niektoré osoby však nevedia kvôli zdravotnému stavu a liečbe jesť alebo im nechutí, čo im môže ich zdravotný stav ešte zhoršiť.
- Jedzte jedlá, ktoré voňajú a pekne vyzerajú.
- Na zlepšenie chute používajte aromatické koreniny a bylinky.
- Spríjemnite si jedenie, tak že si prestriete a pustíte príjemnú hudbu.
- Jedzte menšie porcie častejšie počas dňa.
- Do jedálnička zaraďte potraviny s vysokou energetickou hodnotou, ako je ovocie, obilniny, orechy a syry.
- Jedávajte v rovnaký čas každý deň.
- Plánujte si jedlo deň vopred.
- Pite veľa tekutín.
- Odpočívajte.
- Pravidelne cvičte.
Čítajte viac z Dobrého jedla: