Rozprávkové OSÚCHY STAREJ MAMY: 2 TOP RECEPTY, za ktoré vás doma vybozkávajú!
17. 2. 2023, 15:16 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:29)

Zdroj: Dobré jedlo/MATEJ KALINA
Oblízali sme si po nich všetky prsty. Domáca bravčová masť im dáva správnu chuť aj jemnosť... a tieto dve receptúry na fantastické osúchy od skúsených gazdiniek istotu, že sa vám doma vydaria! Upečte ich už tento víkend k dobrej polievke, ako to robievali naše prababičky.
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: MATEJ KALINA
Galéria k článku

Zdroj: NMH
Oblízali sme si po nich všetky prsty! Domáca bravčová masť, hviezda fašiangov, im dáva správnu chuť aj jemnosť. A dobrá správa je, že gazdinky z Kráľovej aj spod Poľany, ktoré sme navštívili, nám venovali svoje rodinné striebro bez okolkov. Vyskúšajte OBA ICH OSVEDČENÉ RECEPTY na OSÚCHY!
Kysnutý osúch so smotanou z Kráľovej
Zdroj: Dobré jedlo/MATEJ KALINA
Osúch so smotanou môžete ešte vylepšiť kôprom. Mňam!
3 KUSY, PRÍPRAVA KYSNUTIE 60 MINÚT, PEČENIE 20 MINÚT
Potrebujete:
- 1 kg hladkej múky
- 60 g droždia
- trochu kryštálového cukru
- 500 ml mlieka (plus na kvások)
- 1 vajce
- 100 ml oleja
- 2 lyžice soli
- 3 kyslé smotany (400 ml) + 3 menšie lyžičky soli (podľa chuti)
- 1 lyžica bravčovej masti (plus na vymastenie)
POSTUP:
- Do misy preosejte múku. V menšej miske zarobte na kvások: Rozmrvte droždie, prisypte za menšiu lyžičku cukru a prilejte trochu mlieka. Nechajte vzísť kvások.
- Hotový kvások prelejte do misy s múkou, pridajte mlieko, vajce, olej a 2 lyžice soli. Vypracujte cesto a prikryté ho nechajte kysnúť na teplom mieste asi 30 minút.
- Cesto rozdeľte na 3 bochníky a každý rozvaľkajte na veľkosť plechu. Vyvaľkané cestá preneste na vymastené plechy a nechajte kysnúť 30 minút.
- Každé cesto na plechu potom potrite osolenou smotanou. Pečte 20 minút v rúre vyhriatej na 200 °C. Kraje ešte horúcich osúchov potrite bravčovou masťou. Nezoschnú. Dobrú chuť želáme - osúch vám padne dobre aj k dobrej polievke :)

Zdroj: NMH
„Na náš bryndzovník pokojne poukladajte všakovaké dobroty, ktoré máte poruke. Hodí sa naň klobáska aj údené mäso. No urobte tak až ku koncu pečenia, aby nezhoreli,“ odporúča šéfkuchárka známej detvianskej reštaurácie Mária Babicová. Bryndzovník spod Poľany si jednoducho musíte upiecť...My sme ho zošrotili ešte horúci!
Bryndzovník s cibuľou a so slaninkou z Detvy
Zdroj: Matej Kalina
Ženy z folklórneho súboru Detvan pripravili pre čitateľov mesačníka Dobré Jedlo niekoľko tradičných pokrmov z oblasti Detvy. Na snímke je bryndzovník.
1 PLECH, PRÍPRAVA 25 MINÚT + KYSNUTIE, PEČENIE 30 MINÚT
Potrebujete:
- 500 g hladkej múky (plus na pomúčenie dosky a plechu)
- 300 ml mlieka
- 20 g droždia
- 1 lyžica kryštálového cukru
- 1 vajce
- 100 ml oleja
- soľ, mletá rasca
- bravčová masť na vymastenie plechu
Na obloženie:
- 400 g bryndze
- 100 ml smotany na šľahanie
- 2 červené cibule
- pol póru
- 200 g slaninky
POSTUP:
- Múku preosejte. Z vlažného mlieka, droždia a cukru nechajte vzísť kvások. Potom ho pridajte k múke, vmiešajte vajce, olej, soľ a mletú rascu. Vypracujte hladké cesto, prikryte ho a nechajte asi 40 minút kysnúť.
- Vykysnuté cesto rozvaľkajte na pomúčenej doske na hrúbku 1 cm. Rozložte ho na vymastený a pomúčený plech.
- Bryndzu vymiešajte so smotanou a rovnomerne rozotrite po ceste. Pečte pri teplote 200 °C asi 20 minút. Potom bryndzovník vytiahnite a obložte ho nakrájanou cibuľou, pórom a slaninkou. Dajte piecť na 10 minút. Bryndzovník nechajte aspoň trochu vychladnúť a môžete podávať.
Ďalšie tipy z Dobrého jedla: