objednať časopis
všetky kategórie

„Ak nezvládnete nápor dôbrot na stole, pomôcť vám môže šálka mätového, medovkového, harmančekového alebo repíkového čaju,“ radí pediater a odborník na bylinky MUDr. Michal Slivka.

 

Opäť sme si nechali poradiť od skúsených kolegýň z magazínu Zdravie.  Ich rady a tipy sa oplatí vyskúšať - presvedčte sa sami:

Utíšia aj bolesť

„Ak nezvládnete nápor dôbrot na stole, pomôcť vám môže šálka mätového, medovkového, harmančekového alebo repíkového čaju,“ radí pediater a odborník na bylinky MUDr. Michal Slivka. „Éterický olej, mentol, blokuje receptory bolesti žalúdočnej sliznice, a tým utišuje bolesť pri ťažkostiach so žalúdkom a žlčníkom.“ Mnoho ľudí si zvykne dať pri večeri na pretrávenie pohárik. Podľa odborníka je naivné si myslieť, že alkohol vyrieši tráviace ťažkosti. Užitočnejšie je dať prednosť liečivým čajom.

Bylinkárka Anna Kopáčová.
Čítajte viac
Najlacnejší LIEK na ZNÍŽENIE CHOLESTEROLU a zápalu? Rastie vám možno pod nosom!

Hlási sa žlčník?

Ak sa trávenie nie a nie rozbehnúť a žlčník sa hlási nástojčivejšie, siahnite po horkastých bylinách. Nemajú síce lahodnú chuť, ale oplatí sa premôcť. Pri tráviacich ťažkostiach je nenahraditeľný horec a zemežlč. Nie nadarmo sa už roky traduje, že dobrý liek je obyčajne horký. „Tieto bylinky prekrvujú sliznicu žalúdka, urýchľujú jeho vyprázdňovanie, podnecujú tráviacu činnosť tenkého čreva a zlepšujú prúdenie žlče,“ približuje pozitívne účinky odborník. „Práve preto sú bezkonkurenčné v zmysle prvej pomoci pri pocite plnosti, nadúvania a pri hnačke, ktorú vyvolávajú kvasné procesy.“ Bylinkový čaj si môžete vychutnať pred jedlom či po ňom, najlepšie však urobíte, keď ho budete piť pravidelne, priebežne počas celého dňa a preventívne.

Viac o pozitívnych účinkoch horca a zemežlču sa dočítate na ďalšej strane...

Kategórie