Reklama

Prejedli ste sa? Poznáme DVE ZÁZRAČNÉ BYLINKY, ktoré rýchlo uľavia vášmu žalúdku aj žlčníku!

A bude vám zas dobre!

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Katarína Brunovská

Katarína Brunovská

redaktorka magazínu Dobré jedlo

„Ak nezvládnete nápor dôbrot na stole, pomôcť vám môže šálka mätového, medovkového, harmančekového alebo repíkového čaju,“ radí pediater a odborník na bylinky MUDr. Michal Slivka.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Zázvor je všestranný prírodný liek, na čo ho odporúčajú lekári?

     

    Opäť sme si nechali poradiť od skúsených kolegýň z magazínu Zdravie.  Ich rady a tipy sa oplatí vyskúšať - presvedčte sa sami:

    Utíšia aj bolesť

    „Ak nezvládnete nápor dôbrot na stole, pomôcť vám môže šálka mätového, medovkového, harmančekového alebo repíkového čaju,“ radí pediater a odborník na bylinky MUDr. Michal Slivka. „Éterický olej, mentol, blokuje receptory bolesti žalúdočnej sliznice, a tým utišuje bolesť pri ťažkostiach so žalúdkom a žlčníkom.“ Mnoho ľudí si zvykne dať pri večeri na pretrávenie pohárik. Podľa odborníka je naivné si myslieť, že alkohol vyrieši tráviace ťažkosti. Užitočnejšie je dať prednosť liečivým čajom.

    Hlási sa žlčník?

    Ak sa trávenie nie a nie rozbehnúť a žlčník sa hlási nástojčivejšie, siahnite po horkastých bylinách. Nemajú síce lahodnú chuť, ale oplatí sa premôcť. Pri tráviacich ťažkostiach je nenahraditeľný horec a zemežlč. Nie nadarmo sa už roky traduje, že dobrý liek je obyčajne horký. „Tieto bylinky prekrvujú sliznicu žalúdka, urýchľujú jeho vyprázdňovanie, podnecujú tráviacu činnosť tenkého čreva a zlepšujú prúdenie žlče,“ približuje pozitívne účinky odborník. „Práve preto sú bezkonkurenčné v zmysle prvej pomoci pri pocite plnosti, nadúvania a pri hnačke, ktorú vyvolávajú kvasné procesy.“ Bylinkový čaj si môžete vychutnať pred jedlom či po ňom, najlepšie však urobíte, keď ho budete piť pravidelne, priebežne počas celého dňa a preventívne.

    Viac o pozitívnych účinkoch horca a zemežlču sa dočítate na ďalšej strane...

    Na čo ešte zaberá zemežlč?

    Zemežlč pomáha liečiť aj pokazený žalúdok, odstráni pálenie záhy a grganie. Priaznivo vplýva na funkciu pečene, pankreasu a žlčníka. Čaj sa oplatí piť aj pri zdĺhavo prebiehajúcich hnačkách spojených s kŕčovitými bolesťami.  Ideálne je, ak si liečivé rastliny nazbierate, vysušíte a potom si pripravíte čaj. Túto sezónu to už nestihnete, ale od jari si pravidelne naplánujte prechádzky v prírode a zbierajte bylinky po lúkach. „V lekárni si vždy kúpte čaj sypaný, nie vrecúškový. Exspiračná lehota by nemala byť dlhšia ako jeden rok,“ pridáva praktické tipy doktor Michal Slivka. „Čaj zalievajte vodou tesne pred vrením a nechajte ho pätnásť minút lúhovať.“ 

    Tradičný rumanček

    Pre svoje všestranné účinky sa rumanček kamilkový považuje za univerzálny liek. „Jeho najväčšia hodnota je v silnom dezinfekčnom a protizápalovom pôsobení. Lieči ochorenia dýchacieho i tráviaceho ústrojenstva, je vhodný na vonkajšie výplachy kože i slizníc, ale aj na menštruačné poruchy. Rumanček je perfektná rastlina na naparovanie pri zápaloch prinosových dutín,“ hovorí doktor Michal Slivka.

     

    Autor článku

    Katarína Brunovská

    redaktorka magazínu Dobré jedlo
    Miluje dobré jedlo! Ešte viac ako variť a piecť ju baví dobroty koštovať a porovnávať. Už viac ako osem rokov zbiera overené recepty a cenné rady od uznávaných šéfkuchárov, výživových špecialistov, lekárov, blogerov aj farmárov z celého Slovenska, aby vám ich mohla prinášať v časopise aj na webe Dobrého jedla.