Reklama

Počuli ste o funkčných zónach v kuchyni? Sú praktické

Ilustračná snímka.

Zdroj: unsplash.com

Reklama
Radomír Warošek

Radomír Warošek

Externý prispievateľ

Kuchyňa má byť funkčná a praktická. Pri navrhovaní si preto spíšte svoje nároky na priestor, spotrebiče a prvky, ktorých sa nechcete vzdať

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    KUCHYŇA podľa horoskopu: Ktorá sa najviac hodí vám?

    Zdroj: David Cleveland

    Ak plánujete využívať umývačku, môže mať menšie rozmery, ale pokiaľ radšej umývate riad ručne, praktickejší je dvojdrez.

    Zóna umývania

    Praktické je umiestniť drez alebo umývačku riadu v strede kuchyne. Prejsť celú kuchyňu s rukami od cesta alebo zemiakmi v dlaniach nie je príliš komfortné. Drez by mal byť blízko chladničky, resp. potravinovej skrine. Zeleninu a ovocie pred krájaním treba najprv umyť. Tiež nepodceňte rozmery drezu. Ak plánujete využívať umývačku, môže mať menšie rozmery, ale pokiaľ radšej umývate riad ručne, praktickejší je dvojdrez. A ešte jedna dobrá rada: ak ste praváci, odkladaciu plochu drezu naplánujte napravo, ľaváci zase naľavo.

    Zdroj: pexels.com

    Po oboch stranách drezu naplánujte dostatočne široký pracovný priestor.

    Prípravná zóna

    Táto zóna by mala poskytovať priestor na vyloženie nákupov a prípravu surovín. V priestrannej kuchyni môžete vytvoriť prídavnú pracovnú plochu na kuchynskom ostrovčeku. Výborne poslúži i menší stolík, ktorý má výsuvnú alebo rozkladaciu plochu. Môžete ho využívať na stolovanie aj na prácu. Miesto na prípravu jedál sa správne nachádza medzi drezom a varnou doskou. Ideálne, na ľavej strane varnej zóny. Priestor by mal mať minimálne šírku 60 cm alebo aj viac, aby sa vám pohodlne pracovalo. Do prípravnej zóny je vhodné uložiť všetky kuchynské pomôcky potrebné na prípravu jedál, ale aj koreničky.

    Zdroj: pexels.com

    Tvar a veľkosť jedálenského stola treba prispôsobiť priestoru v kuchyni.

    Stolovacia zóna

    Jedálenský stôl je často súčasťou kuchyne, pričom neslúži len na stolovanie, ale rodina pri ňom trávi spoločné chvíle. Odporúčaná šírka je minimálne 80 cm, aby sa pri ňom každý komfortne najedol. Pri nedostatku priestoru v kuchyni je vhodný hranatý stôl, ktorý môžete prisunúť jednou stranou k stene. Hoci klasikou je drevo, ak máte radi dizajnovejšie kúsky, zvoľte keramický alebo sklenený povrch.

    Zdroj: Shutterstock AI

    Aby bola kuchyňa skutočne funkčná a prehľadná, je dôležité správne usporiadať zásoby.

    Skladovacia zóna

    Svoje miesto potrebujú nielen potraviny v chladničke, ale aj trvanlivé potraviny v skrinkách. Ak máte v domácnosti dostatok priestoru, odporúčame samostatnú špajzu, čím získate voľný priestor v linke na kuchynský riad a elektrospotrebiče. Poháre a misky na každodennú potrebu vyzerajú dobre a sú okamžite poruke na otvorených policiach. Praktické sú výsuvné zásuvky, ktoré nezaberajú priestor a vo svojich útrobách ukryjú množstvo kuchynských pomôcok.

    Zdroj: unsplash.com

    Moderná a elegantná neutrálna béžová kuchyňa.

    Zóna vyhadzovania a triedenia

    Koše na odpad situujte v blízkosti drezu, prípadne do skrinky pod ním, ak je v nej miesto. Vopred si premyslite, ako budete triediť odpad, aby ste vedeli, koľko košov budete potrebovať. Pokiaľ sa nezmestia všetky do skrinky pod drezom, niektoré z nich môžete dať do špajze, napríklad koše na sklo, plasty či papier. Na biologický odpad je vhodný menší košík alebo nádoba, ktorú zavesíte na dvierka spodnej skrinky a následne jej obsah vysypete do kompostu. Šikovným pomocníkom je drvič odpadkov. Organický odpad a zvyšky jedla rozomelie na čiastočky veľké 0,5 cm, ktoré spolu s vodou odtečú do kanalizácie.

    Zdroj: shutterstock

    Výhodou vyššie zabudovanej rúry je pohodlnejšia manipulácia s plechmi.

    Zóna pečenia a ohrievania

    Hlavnou súčasťou zóny pečenia je rúra, ktorú môžete umiestniť pod varnou doskou alebo vo výške očí, pokojne aj ďalej od varnej zóny. Výhodou vyššie zabudovanej rúry je pohodlnejšia manipulácia s plechmi a kontrola počas pečenia. Ocenia to gazdinky, ktoré vypekajú rady a často. Ak v kuchyni chcete mať mikrovlnnú rúru, uvažujte, čo je pre vás pohodlnejšie - voľne stojaca alebo vstavaná? Samostatnú mikrovlnku môžete zavesiť pod horné skrinky, umiestniť do skrinky alebo na stolík.

    Autor článku

    Radomír Warošek

    Externý prispievateľ
    Nie je síce profesionálny novinár, ale za svoju tvorbu získal v minulosti 3 ocenenia od Slovenského syndikátu novinárov. Keďže pracuje ako psychológ, ktorý sa venuje párovej terapii, jeho vášňou sú zákutia ľudskej psychiky a vzťahov. Dobiť baterky dokáže pri športe, obzvlášť pri tenise, bedmintone či squashi a pri turistike. Miluje cestovanie, more, teplo a dobrú kriminálku. Radosť mu robí, keď jeho články obohatia čitateľov a prinesú im príjemný pocit a nejakú tú informáciu.