Nadmerný príjem cukru, najmä zo sladkých nápojov, prispieva k priberaniu na váhe, najmä v oblasti brucha. Vysoký príjem cukru môže zvýšiť hladinu viscerálneho tuku tým, že podporuje inzulínovú rezistenciu a zápal.
Rafinované sacharidy, ktoré sa nachádzajú v bielom chlebe, sladkých potravinách, cukrovinkách a nápojoch, majú nízku výživovú hodnotu a sú spojené s rozvojom brušného tuku. Výber komplexných sacharidov z ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov je zdravšou alternatívou.
Ovocie a zelenina poskytujú komplexné sacharidy, vlákninu a rôzne, zdraviu prospešné živiny. Vláknina sa spája so zníženým rizikom cukrovky 2. typu a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, ktorá súvisí s hromadením brušného tuku.
Nasýtené a transmastné tuky môžu viesť k priberaniu, srdcovým ochoreniam a vzniku viscerálneho tuku. Výber zdravých tukov, ktoré sa nachádzajú napríklad v avokáde, chia semienkach, vajciach, tučných rybách, orechoch, orechových maslách a olivách, môže pomôcť znížiť celkový obsah telesného tuku.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Bleskové MARHUĽOVÉ GULE: RECEPT známeho šéfkuchára si zamilujete! Zdroj: NMH
Čo naopak prispieva k tvorbe brušného tuku?
Zdroj: Shutterstock
Pri cukrovke prvého typu je liečba inzulínom celoživotná, druhého typu sa môžete zbaviť svojím pričinením.
Viscerálny tuk, potenciálne škodlivý tuk obklopujúci orgány v brušnej oblasti, uvoľňuje hormóny, ktoré môžu viesť k cukrovke 2.typu, srdcovým ochoreniam a iným zdravotným problémom. Strava s vysokým obsahom spracovaných a sladkých potravín, vek a niektoré zdravotné ťažkosti zvyšujú hromadenie viscerálneho tuku. Tento typ tuku je menej viditeľný ako podkožný tuk a charakterizuje ho nárast obvodu pásu.
Dobrou správou je, že viscerálny tuk reaguje na to, čo človek konzumuje a preto kľúčové zmeny v strave a správny druh cvičenia sa ho pomáhajú zbaviť v slušnej miere.