Reklama

Parádna FALOŠNÁ DRŽKOVÁ z hlivy: Vynikajúci recept musíte vyskúšať!

Falošná držková z hlivy - výborný recept.

Zdroj: LAURA WITTEKOVA

Reklama
Katarína Brunovská

Katarína Brunovská

redaktorka magazínu Dobré jedlo

Mňam! Tento recept na falošnú držkovú z hlivy si zamilujete už po prvom ochutnaní. Jej dokonale vyvážená chuť vás dostane.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Musia sa huby vždy tepelne upravovať alebo ich môžeme jesť aj surové?

    Ešte predtým, ako si uvaríte túto fantastickú falošnú držkovú z úžasnej hlivy, si prečítajte o jej zázračných účinkoch na zdravie. Bude vám chutiť ešte viac.

    Hliva ustricovitá, známa pod vedeckým názvom Pleurotus ostreatus, má vďaka benzaldehydu výrazné antibakteriálne účinky. Je to skvelá huba s mnohými zdravotnými benefitmi. Je obľúbená nielen pre svoju chuť a ľahkú prípravu, ale aj pre svoj nutričný a liečebný potenciál.

    Zdroj: Shutterstock

    Denne by ste museli zjesť veľké množstvo hlivy, aby to pokrylo potreby vášho organizmu.

    1. Bohatá na živiny: Hliva obsahuje vysoké množstvo bielkovín, vitamínov (najmä vitamíny skupiny B, vitamín D) a minerálnych látok, ako je železo, fosfor, draslík a zinok.Má tiež nízky obsah kalórií a tukov, čo z nej robí vhodnú potravinu pre ľudí, ktorí sa snažia udržať si zdravú váhu.
    2. Podpora imunitného systému: Hliva je bohatá na beta-glukány, čo sú polysacharidy, ktoré majú výrazné imunomodulačné účinky. Pomáhajú aktivovať imunitné bunky, ako sú makrofágy a biele krvinky, čím podporujú imunitný systém a zlepšujú odolnosť organizmu voči infekciám.
    3. Protizápalové a antioxidačné účinky: Hliva obsahuje ergothioneín a iné antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi. To môže prispievať k znižovaniu zápalov a k prevencii chronických ochorení, ako sú kardiovaskulárne choroby a rakovina.
    4. Podpora trávenia: Vďaka vysokému obsahu vlákniny je hliva dobrá pre tráviaci systém, pretože podporuje činnosť čriev a zabraňuje zápche.Obsahuje tiež prebiotické látky, ktoré slúžia ako potrava pre prospešné črevné baktérie, čím podporuje zdravú črevnú mikroflóru.
    5. Znižovanie cholesterolu a podpora srdcovo-cievneho zdravia: Hliva má schopnosť znižovať hladinu LDL cholesterolu (zlého cholesterolu) v krvi, čo je prospešné pre srdcovo-cievne zdravie.Obsahuje tiež látky ako lovastatín, prírodnú látku, ktorá pomáha regulovať hladiny cholesterolu.
    6. Antivírusové a antimikrobiálne vlastnosti: Výskumy ukázali, že hliva má antivírusové účinky, najmä proti určitým typom vírusov, a má aj antimikrobiálne vlastnosti, ktoré pomáhajú bojovať proti patogénom.
    7. Podpora zdravých kostí: Hliva ustricovitá je jedným z mála rastlinných zdrojov vitamínu D, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí, pretože pomáha telu absorbovať vápnik.
    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Sezóna ešte nekončí! Pripravte si BEDLE tak, ako sú najlepšie!

      Zdroj: LAURA WITTEKOVA

      Falošná držková z hlivy - vynikajúci recept.

      Falošná držková z hlivy

      ZA HRNIEC, PRÍPRAVA 10 MINÚT, VARENIE 40 MINÚT

      Potrebujete:

      • 1 cibuľa
      • 2 strúčiky cesnaku
      • 450 g hlivy ustricovej
      • 2- 3 zemiaky
      • 1- 2 lyžice hladkej múky (nemusí byť)
      • 1l vývaru (ideálne hubového, môže byť aj zeleninový)
      • soľ, čerstvo mleté čierne korenie, mletá červená paprika, rasca, sušený majorán
      • bravčová masť
      • čerstvá petržlenová vňať/majorán na ozdobu

      POSTUP:

      1. Na masti orestujte nakrájanú cibuľu. pridajte cesnak a nakrájanú hlivu. Chvíľku restujte a poprášte mletou paprikou, sušeným majoránom, osoľte, okoreňte.
      2. Vmiešajte nakrájané zemiaky, múku (nemusí byť) a zalejte vývarom. Varte, kým hliva a zemiaky nebudú mäkké. Falošnú držkovú podávajte ozdobenú čerstvými bylinkami. Dobrú chuť!

       

      Autor článku

      Katarína Brunovská

      redaktorka magazínu Dobré jedlo
      Miluje dobré jedlo! Ešte viac ako variť a piecť ju baví dobroty koštovať a porovnávať. Už viac ako osem rokov zbiera overené recepty a cenné rady od uznávaných šéfkuchárov, výživových špecialistov, lekárov, blogerov aj farmárov z celého Slovenska, aby vám ich mohla prinášať v časopise aj na webe Dobrého jedla.