OCOT nie je pokazené víno: Tu je všetko, čo o ňom vieme
20. 8. 2020, 17:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 17:38)

Zdroj: Instagram@kuchniaszerokootwarta
Viete, ako vznikne ocot? Človek si otvorí víno a potom naň zabudne. Samozrejme, tak to nie je. Ocot vznikne, ak alkohol neuzatvoríte, ale potrebuje aj vhodnú teplotu, aby sa rozmnožili octové baktérie zo vzduchu.
Pri výrobe dobrého octu je dôležitý dobrý východiskový materiál. Inými slovami, zo zlého vína dobrý ocot nevznikne.
Dnes ocot milujeme
Kým sme poznali len kvasný liehový ocot, za veľkú delikatesu sme ho nepovažovali. Zobrali sme ho na milosť až v 90. tych rokoch, keď sa v obchodoch objavil balzamový ocot (aceto balsamico) a ďalšie nové druhy. Ponuka je dnes široká a ocot už dávno stratil svoju zlú povesť.
Zdroj: Instagram@balsamico_bonini
Šafanové risotto a basamový ocot
Mnoho druhov
- Biely vínny ocot: Robí sa zväčša z odrôd hrozna rizling, muškát alebo burgundské šedé. Používa sa univerzálne, hodí sa do šalátov aj k rybám. Tento ocot sa môže aromatizovať rôznymi bylinkami.
- Červený vínny ocot: Vyrába sa výhradne z čistého hroznového vína. Použitie má podobné ako biely vínny ocot, len ho dávkujte opatrnejšie, má totiž výraznejšiu chuť ako biely ocot.
- Balzamový ocot: Balzamové octy sú vyrobené z hroznovej šťavy a majú rôznu kvalitu. Najkvalitnejší s označením „tradizionale di Modena“ zreje až 12 rokov v drevených sudoch. Nie je prakticky nič, k čomu by sa tento ocot nehodil. Znesú ho ľahké šaláty, krémové rizotá, jedlá z diviny, hovädzia pečienka a dokonca zmrzlina či panna cotta.
Zdroj: Instagram@kuchniaz1001nocy
Ocot môžete dochutiť kvetmi i bylinkami
Pozrite sa, na čo slúžia rôzne špeciálne octy:
Jablkový ocot: Vyrába sa z jabĺk, ich šťavy, muštu alebo jablkového vína. Používa sa do šalátov, čatní, zeleninových jedál.
Liehový ocot: Najbežnejší ocot v domácnosti. Hodí sa do omáčok, kečupu, majonézy, do polievok. Používa sa pri zaváraní uhoriek či kapie.
Zdroj: Instagram@alrosnaa
Medzi najobľúbenejšie patrí jablkový ocot
Ovocné octy: Ich základom je čerstvé ovocie, šťava alebo mušt. Vhodné na jeho výrobu sú jablká, hrušky, bobuľové ovocie, slivky, marhule či broskyne. Pridáva sa do šalátov a teplých omáčok. Ak radi experimentujete, kvalitným ovocným octom zľahka pokvapkajte vanilkovú zmrzlinu alebo ním dochuťte ovocný šalát.
Sherry ocot: Je to najjemnejší ocot zo Španielska, ale obľúbený je aj vo Francúzsku. Dozrieva v dubových sudoch rovnako ako sherry, a ochucujú sa nim tortily, polievka gazpacho, pridáva sa do rybích omáčok a tiež do šalátových marinád.
Zdroj: Instagram@co_wcina_balbina
Doma urobený slivkový ocot
Ryžový ocot: Nesmie chýbať v čínskej a japonskej kuchyni, je nevyhnutný pri príprave suši, pridáva sa do jedál z woku, do polievok, k rybám alebo k zelenine. Nahradiť ho môžete sherry octom.
A takto si môžete urobiť svoj vlastný vínny ocot:
Domáci vínny ocot
Zdroj: Instagram@recepty_zo_zivota
Domáci vínny ocot
Príprava 20 minút
- hroznové šupky alebo 500 ml vína
- krajec tmavého chleba
- 50 ml kvasného octu
- 2 lyžice hroznového cukru
POSTUP:
- Do 5-litrového pohára na zaváranie dajte do dvoch tretín hroznové šupky (ak nemáte, môžete naliať biele alebo červené víno), kôrku z tmavého chleba a 2 lyžice hroznového cukru. Zalejte prevarenou a vychladenou vodou.
- Na hrdlo gumičkou pripevnite celofán, popichajte ihlou a nechajte stáť na teplom tmavom mieste 5 až 6 týždňov. Je dôležité, aby obsah pohára bol úplne zaliaty vodou, kôrka nesmie vyčnievať nad hladinu.
- Potom tekutinu sceďte, šupky vytlačte a prelejte do fliaš.
TIP
Takisto si môžete urobiť aj jablčný ocot z jablkových šupiek.