V novom roku SCHUDNEM! S tipmi odborníčky pôjdu kilá dole ako po masle!
1. 1. 2024, 9:32 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:32)

Zdroj: Shutterstock
Ako na to, aby sa to konečne podarilo? Spýtali sme sa známej odborníčky. Určite si uvarte aj jej polievku, ktorá chudnutiu napomáha.

Zdroj: NMH
Schudnem!
… a budem naozaj zdravo jesť. Presne to si do nového roku predsavzalo až 44 percent Slovákov vo veku od 15 do 59, ktorých predvlani oslovila agentúra Stem/Mark prostredníctvom internetovej ankety. Vyplynulo z nej tiež, že sme mali v pláne menej sa stresovať (predsavzatie 3) a viac športovať (predsavzatie 4). Na výsledky novších prieskumov si musíme počkať, ale stavíme sa s vami, že po takejto zmene túži ešte viac z nás.
Ako na chudnutie po sviatkoch, to sme sa spýtali odborníčky na zdravú výživu Zdenky Havettovej.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Na snímke je Zdenka Havettová výživová poradkyňa pri zaváraní zo soľou.
1. Začínam zdravo jesť – novoročné predsavzatie číslo 1 čoraz väčšej skupiny ľudí. Ako naň, aby to celé naozaj fungovalo?
Hlavne nezačínajte so žiadnou diétou alebo podľa nejakého extrémneho výživového smeru. Zdravý životný štýl nie je o superpotravinách a počítaní kalórií. Zmena sa v prvom rade začína v hlave – uvedomím si, takto chcem žiť a fungovať. A tiež si jasne formulujem, prečo po tom túžim. Začnite postupne a pomaly, aby zmena bola trvalá a dlhodobo udržateľná.
2. Na svojom webe vyzývate ľudí, aby si zdravie podporili najmä bežne dostupnými potravinami. Ktoré sú kľúčové pri reštarte?
V princípe je to veľmi jednoduché. Preferujte tie, ktoré sú sezónne a lokálne. V danom ročnom období rastie prevažne také ovocie a zelenina, aké naše telo práve vtedy potrebuje. V ďalšom kroku si vyberajte potraviny, ktoré prechádzajú čo najmenším priemyselným spracovaním. Pri nákupe sa sústreďte hlavne na tie, ktoré nemajú žiadny obal alebo majú len minimálne zloženie.

Zdroj: NMH
3. Počas reštartu, zmeny životného štýlu sa zvykne objaviť kríza. Ako s ňou vybabrať?
Zdravý životný štýl je beh na dlhé trate. Takže ak príde kríza, nemusíte ju brať ako zlyhanie, nič si
nevyčítajte. Neberte ju ako prehru, ale ako súčasť svojej cesty. Podľa mojich skúseností zmena zdravého životného štýlu trvá jeden až tri roky, majte teda so sebou trpezlivosť! A myslite pozitívne. Počas korony ľudia viac pribrali, nielen preto, že sa prestali viac hýbať a jedlo doma je podstatne dostupnejšie, ale jedením si často krátime čas alebo zajedáme negatívne emócie.

Zdroj: NMH
Dobrá polievka je základ reštartu a zdravého jedálneho lístka. Začnite ju jesť na raňajky, ako to kedysi robili naši predkovia. Uvarte si túto - odporúča ju odborníčka Zdenka Havettová.
Hrachovo-tekvicová polievka
3 PORCIE, PRÍPRAVA 5 MINÚT, VARENIE 60 MINÚT
Zdroj: shutterstock
Dobrá polievka je základ reštartu a zdravého jedálneho lístka. Začnite ju jesť na raňajky, ako to kedysi robili naši predkovia.
Potrebujete:
- 1 hrnček žltého poleného sušeného hrachu
- pol tekvice hokaido
- 3 strúčiky cesnaku
- soľ, kurkuma, korenie karí, mletá rasca, štipka čili
- maslo (olej)
- tekvicový olej a tekvicové semiačka (pražené)
POSTUP:
- Hrach namočte do vody na 2-3 hodiny a vodu niekoľkokrát zlievajte. Potom ho sceďte do hrnca, pridajte hokaido nakrájané na kocky, olúpaný cesnak a zalejte vodou. Priveďte do varu, osoľte a okoreňte podľa chuti.
- Varte asi hodinu, primiešajte kúsok masla alebo 1-2 lyžice kvalitného oleja a rozmixujte. Polievku podávajte ozdobenú tekvicovým olejom a semiačkami.
Dobrý tip redaktorky Katky Brunovskej
Z druhej polovice tekvice urobte pyré do zdravej bábovky, na lievance alebo do extra voňavého perníka so škoricou.

Zdroj: NMH
Ako byť v zime fit?
- „Dlho varte vývary: Aspoň 8 hodín a z kvalitného mäsa. Pre vegánov a vegetariánov zas odporúčam vývar zo strukovín doplnený obilninami, pre dostatočný príjem všetkých esenciálnych aminokyselín.
- Jedzte fermentovanú zeleninu: Kyslá kapusta a spol. patria medzi najzdravšie poklady našej kuchyne. Prirodzeným procesom kvasenia sa násobia živiny v potravinách, čo ovládali už naše prababičky.
- Pite šípkový čaj: Sušené plody, extra bohaté na céčko, betakarotén a ďalšie prospešné látky najprv rozdrvte, zalejte studenou vodou a nechajte 30 minút lúhovať. Potom krátko povarte a sceďte,“ radí odborníčka Zdenka Havettová.
Ďalšie tipy z Dobrého jedla: