objednať časopis
všetky kategórie

Ikaria leží pri známejšom gréckom ostrove Samos a patrí do skupiny piatich miest na svete, kde sa ľudia dožívajú najvyššieho veku, lebo žijú zdravo. Pozrite, čo jedia denne, a naopak, čo na ich tanieroch nikdy neskončí...

Malebný, hornatý ostrov plný farieb, izolovaný od ruchu veľkomiest (približne 10 hodín trajektom od Atén alebo 45 minút letu na tamojšie komorné letisko, 40 km od západného pobrežia Turecka) je miesto, kde žije najviac 90 ročných ľudí na svete a každý tretí sa dožíva stovky!Nepoznajú tu rakovinu, srdcovo-cievne choroby, demenciu ani depresiu.

Známy reportér Dan Buettner, ktorý publikuje v National Geographic a New York Times, ho preto zaradil do svojich piatich modrých zón (Blue Zones) - k japonskej Okinave, Sardínii, Kostarike a kalifornskej Loma Linde, čiže k miestam, kde sa ľudia dožívajú najvyššieho veku na celej zemeguli.

Ostrov, kde sa neumiera

Čitateľov po celom svete zaujal uverejneným príbehom o starčekovi Stamatisovi, rodákovi z Ikarie, ktorý sa na ostrov vrátil po tridsiatich rokoch z Ameriky, kam odišiel za prácou. S diagnostikovanou rakovinou pľúc a malou šancou na prežitie. Na Ikarii, bez akýchkoľvek liekov a chemoterapie žil šťastne a úplne zdravo ďalších 36 rokov - do svojich úctyhodných 102!

Dan Buettner v slávnom článku Stamatisa cituje: "Na Ikarii som sa navrátil k práci v záhrade a vo viniciach po mojich starých rodičoch. Každý večer som odišiel za svojimi starými priateľmi z detstva, hral som s nimi spoločenské hry a pil riedené domáce víno. Smrť som čakal, no nechodila."

Príbeh Stamatisa, ktorý na Ikarii zdolal rakovinu, obletel svet.
Príbeh Stamatisa, ktorý na Ikarii zdolal rakovinu, obletel svet.
Zdroj: Theyucatantimes.com

Starček Stamatis venoval Danovi svoj osvedčený recept na bylinkový čaj, ktorý Ikarčania pijú denne. Nájdete ho ďalej v článku.

Čo jedia dlhovekí Ikarčania namiesto mäsa? Čítajte na ďalšej strane >>>

Kategórie