Navštívili sme OSTROV DLHOVEKOSTI: Ľudia tu zabudli umierať, lebo JEDIA TOTO
9. 7. 2023, 15:16 (aktualizované: 15. 8. 2024, 8:26)

Zdroj: Katarína Brunovská
Ikaria leží pri známejšom gréckom ostrove Samos a patrí do skupiny piatich miest na svete, kde sa ľudia dožívajú najvyššieho veku, lebo žijú zdravo. Pozrite, čo jedia denne, a naopak, čo na ich tanieroch nikdy neskončí...
Zdroj: https://www.instagram.com/p/CisbTJxjwlD/
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: https://www.instagram.com/p/Ci4XZ_zjUl8/
Galéria k článku

Zdroj: NMH
Malebný, hornatý ostrov plný farieb, izolovaný od ruchu veľkomiest (približne 10 hodín trajektom od Atén alebo 45 minút letu na tamojšie komorné letisko, 40 km od západného pobrežia Turecka) je miesto, kde žije najviac 90 ročných ľudí na svete a každý tretí sa dožíva stovky! Nepoznajú tu rakovinu, srdcovo-cievne choroby, demenciu ani depresiu.
Známy reportér Dan Buettner, ktorý publikuje v National Geographic a New York Times, ho preto zaradil do svojich piatich modrých zón (Blue Zones) - k japonskej Okinave, Sardínii, Kostarike a kalifornskej Loma Linde, čiže k miestam, kde sa ľudia dožívajú najvyššieho veku na celej zemeguli.
Ostrov, kde sa neumiera
Čitateľov po celom svete zaujal uverejneným príbehom o starčekovi Stamatisovi, rodákovi z Ikarie, ktorý sa na ostrov vrátil po tridsiatich rokoch z Ameriky, kam odišiel za prácou. S diagnostikovanou rakovinou pľúc a malou šancou na prežitie. Na Ikarii, bez akýchkoľvek liekov a chemoterapie žil šťastne a úplne zdravo ďalších 36 rokov - do svojich úctyhodných 102!
Dan Buettner v slávnom článku Stamatisa cituje: "Na Ikarii som sa navrátil k práci v záhrade a vo viniciach po mojich starých rodičoch. Každý večer som odišiel za svojimi starými priateľmi z detstva, hral som s nimi spoločenské hry a pil riedené domáce víno. Smrť som čakal, no nechodila."
Zdroj: Theyucatantimes.com
Príbeh Stamatisa, ktorý na Ikarii zdolal rakovinu, obletel svet. Starček Stamatis venoval Danovi svoj osvedčený recept na bylinkový čaj, ktorý Ikarčania pijú denne. Nájdete ho ďalej v článku.
Starček Stamatis venoval Danovi svoj osvedčený recept na bylinkový čaj, ktorý Ikarčania pijú denne. Nájdete ho ďalej v článku.

Zdroj: NMH
Zdravšie bez smotany či šľahačky!
Toto grécke národné jedlo z jedného hrnca je na Ikarii veľmi obľúbené. Na ich fasoladu môžete tiež natrafiť pod názvom fasoulada alebo fasolia. My sme si ju dopriali v obľúbenej ikarskej taverne na južnom cípe ostrova v dedinke Trapalou.
Majiteľka a šéfkuchárka v jednom, sympatická Maria nám vysvetlila, že strukoviny, predovšetkým fazuľa a cícer patria ku kľúčovým surovinám na celom ostrove. Mäso tu jedia sporadicky, ryby a morské plody tiež menej, ako by ste možno čakali. Presné zloženie jedálneho lístka Ikarčanov nájdete v grafe, ktorý vytvoril Dan Buettner - je v GALÉRII na konci článku.
Omáčky, sýte polievky sa zahusťujú samotnou varenou zeleninou, najčastejšie však paradajkami. Žiadne ťažké smotany a šľahačky tu nečakajte. A páči sa, tu je recept na ikarský ZDRAVÝ FAZUĽOVÝ GULÁŠ:
Grécka fasolada
Zdroj: Shutterstock
GRÉCKA FASOLADA
6 PORCIÍ, PRÍPRAVA 2 HODINY + NAMÁČANIE CEZ NOC
Potrebujete:
- 400 g sušenej fazule
- 600 g paradajok
- 1 veľká červená cibuľa
- 1 veľká mrkva
- 1 buľva čerstvého fenikla
- 500 ml vývaru
- soľ, mleté čierne korenie
- tymian, petržlenová vňať
- olivový olej
POSTUP:
- Fazuľu namočte na noc do studenej vody. Paradajky sparte horúcou vodou.
- V hrnci, ktorý môžete dať aj do rúry, rozpáľte olej a osmažte nakrájanú mrkvu s cibuľou a feniklom. Pridajte tymian.
- Sparené paradajky olúpte, zbavte jadierok a pokrájajte. Pridajte do hrnca aj s fazuľou.
- Zalejte olejom, osoľte, okoreňte a podlejte vývarom. Premiešajte, zakryte a dajte do rúry vyhriatej na 150 °C na 90 minút.
- Občas premiešajte, prípadne podlejte vývarom. Podávajte ozdobené petržlenovou vňaťou.

Zdroj: NMH
Na Ikarii si domáci zbierajú horské a záhradné bylinky, ktoré im rastú pod nosom. Najobľúbenejšie sú petržlenová vňať, oregano, tymian, majorán, šalvia, kôpor a diosmos, čo je kríženec medzi mätou a bazalkou. My sme si domov priniesli najlepší bobkový list, aký sme kedy videli, ovoňali...
Z byliniek si Ikarčania varia každý deň ich milovaný čaj - tento recept získal spomínaný novinár Dan Buettner. "Verím, že za ich dlhovekosťou stojí aj bylinkový čaj. Starí ľudia sa vyberú do hôr alebo na polia natrhať si čerstvé rastlinky aj každý deň - udržiava ich to v kondícii a tým tiež znižuje riziko demencie," tvrdí reportér, ktorý na Ikarii strávil niekoľkokrát po niekoľko mesiacov. Určite vyskúšajte - všetky ikarské bylinky rastú aj u nás.
Bylinkový čaj na dlhovekosť
Zdroj: Shutterstock
Doprajte si hrnček dobrého čaju!
2 ŠÁLKY, PRÍPRAVA 3 MINÚTY
Potrebujete:
- 2 šálky vody ( á 150 ml)
- 1 lyžička majoránu (môže byť aj sušený)
- 1 lyžička šalvie (tiež môže byť sušená)
- 1 lyžička mäty (môže byť sušená)
- dobrý med a citrón na podávanie
POSTUP:
- Vodu dajte zohriať - pozor, nesmie vrieť, odstavte, keď sa začnú na dne hrnčeka tvoriť bublinky. Takouto vodou zalejte pripravenú čajovú zmes.
- Nechajte lúhovať 10 minút. Čaj dochuťte medom a citrónom. Pite v kľude, pomaly po dobrom jedle a v dobrej spoločnosti - na tú Ikarčania nedajú dopustiť.
Ak sa vyberiete na Ikariu, nesmiete vynechať tamojšie Seychely. Táto pláž s bielym pieskom a tyrkysovou vodou vám vyrazí dych! Nám ho vyrazila...