Naučte sa DOMÁCE SUŠI: Recept z vychyteného bistra, ktoré milujú aj naše celebrity!
6. 11. 2023, 15:07 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:32)

Zdroj: MATEJ KALINA
„Je to vynikajúce, výživné a krásne jedlo. Bolo by škoda nedať mu šancu len pre strach zo surovej ryby,“ zhodujú sa majitelia bistra Wasabi v Ivanke pri Dunaji, ktoré navštevujú aj mnohé slovenské celebrity. A aha, majú pravdu! Do suši môžete zatočiť kopu zeleniny a ovocia, nie len rybu!
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: MATEJ KALINA
Galéria k článku

Zdroj: NMH
Máte suši blok?
„Opatrnosť je na mieste, ale naberte vnútornú odvahu. Oplatí sa to, veď suši je plné zdravých surovín, ktoré má bežne rada celá rodina. Začnite ryžovým papierom, nechutí tak výrazne ako morské riasy v klasickom maki suši, a zaviňte doň tepelne upravenú rybu namiesto čerstvej alebo si pripravte veggie verziu s mangom či omeletou,“ motivuje Michaela. Poslúchnite, po farebnej pochúťke sa u vás zapráši. My sme si oblízali všetky prsty...
Suši v ryžovom papieri
12 KÚSKOV, PRÍPRAVA 15 MINÚT
Zdroj: MATEJ KALINA
Wasabistro - špeciality ázijskej kuchyne. Na snímke je ryžové susši.
Potrebujete:
- 2 ryžové papiere
- voda na namáčanie papiera
- listový šalát podľa sezóny alebo chuti
- hráškové struky
- 1 cvikla a 1 mrkva nakrájaná na tenké vlasy (pásiky, plátky)
- 2 filety surovej ryby (tuniak, losos)
- čerstvý syr typu philadelphia (nemusí byť)
- mango nakrájané na mesiačiky
- hráškové klíčky
- sezam";i:10;s:6:"wasabi";i:11;s:28:"sójová (teriyaki) omáčka";i:12;s:33:"nakladaný zázvor (nemusí byť)

Zdroj: NMH
POSTUP:
- Ryžový papier namočte do vody – rýchlo, aby sa nepremočil. Prestrite ho na pracovnú dosku a chvíľku počkajte, kým zmäkne.
- Potom naň postupne ukladajte šalát, hráškové struky, cviklové a mrkvové vlasy a rybu. Naložte trocha čerstvého syra ,uložte mango, hráškové klíčky, posypte sezamom a opatrne zaviňte do roládky. Posypte zvrchu sezamom a najostrejším nožom v domácnosti, namočeným do vody, rozkrájajte na suši.
- Postup zopakujte aj s druhým papierom. Suši podávajte so sójovou omáčkou alebo s wasabi a s nakladaným zázvorom, ak ho máte. Dobrú chuť!

Zdroj: NMH
Zdroj: Dobré jedlo/MATEJ KALINA
Odborníci na suši - majitelia bistra Wasabi s dcérou Lujzou.
Ako na bezpečnú rybu do suši?
Dodržte tieto zásady:
1. „Zásadne ju nekupujte v reťazcoch – neviete, ako dlho je už vystavená na pulte. Radšej vyberajte v špecializovaných predajniach s overenou ponukou čerstvých tuniakov a lososov.
2. Všímajte si farbu: Napríklad pri lososovi platí, že čím je svetlejší, tým viac bol kŕmený granulami. Ryby, ktoré podávame v našom bistre, sú zásadne negranulované z certifikovaných chovov z Faerských ostrovov alebo zo Škótska, takže majú krásnu živú farbu.
3. Pozor na rozmrazovanú! Na lodi ryby zasypú ľadom a tak putujú až do našich zemepisných šírok. Rybári ich nemrazia. Stáva sa však, že dodávateľ alebo predajca dovezené ryby zamrazí a v čase predaja rozmrazí. Upozorní vás na to zmenená štruktúra aj farba ryby. Ak by ste takú rybu, v domnienke, že je čerstvá, doma zamrazili, a potom ju zas rozmrazili, riskujete rôzne tráviace problémy.
4. Čerstvá ryba musí voňať morom, nie zatuchnutou rybacinou. Doma ju iba jemne utrite suchou utierkou – v žiadnom prípade rybu neumývajte, neoplachujte! Nabrala by do seba zbytočne vodu a mohla by sa kontaminovať,“ varuje Michaela.