Reklama

Nástrahy v jedlách: Máte ho doma i vy? Toto korenie je ako jed, lepšie sa ho zbaviť

Za pohodlím a sľubom chutného výsledku sa často skrývajú látky, ktoré nemusia byť pre náš organizmus najzdravšie.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Nina Smiešna

Nina Smiešna

redaktorka magazínu Dobré jedlo

Požívate často bujón? Mali by ste byť na pozore! Mnohé dochucovadlá nám síce ušetria čas, ale obsahujú látky, ktoré nám škodia. Nahraďte ich a jedzte zdravšie!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Dobré jedlo - slepačí vývar

    Keď sa povie „zeleninové korenie“, väčšina z nás si predstaví praktický sypký mix, kocku alebo bujón, ktoré má veľa ľudí bežne doma a používa ju pri príprave polievok, omáčok či mäsových jedál. Za tým, prečo je tento produk taký obľúbený stojí určite aj fakt, že jedlá dokáže zvýrazniť a zintenzívniť ich chuť okamžite - bez námahy a dlhého času stráveného v kuchyni.

    Zdroj: Shutterstock

    Pri varení sa bujón používa dosť často, no lepšie je nahradiť ho.

    Obsah je dôležitý!

    Problém však spočíva v tom, že za pohodlím a sľubom chutného výsledku sa často skrývajú látky, ktoré nemusia byť pre náš organizmus najzdravšie. Pri nákupe potravín mnohí z nás nevenujú pozornosť etiketám, hoci práve na nich môžeme nájsť dôležité informácie o zložení produktu. Bežné zeleninové korenie alebo bujónové kocky často obsahujú:

    • Vysoký obsah soli - Jedným z hlavných problémov bujónov je ich vysoký obsah soli. Konzervované alebo sypké bujóny môžu obsahovať veľké množstvá sodíka, ktorý sa pridáva na zlepšenie chuti a predĺženie trvanlivosti. Príliš veľa soli môže prispieť k vysokému krvnému tlaku, zvyšovať riziko srdcových ochorení a zadržiavanie vody v tele.
    • Umelé prísady a konzervačné látky - Mnohé komerčne dostupné bujóny obsahujú umelé prísady, ako sú arómy, farbenie a konzervačné látky (napríklad glutamát sodný, ktorý môže spôsobiť nežiadúce reakcie u niektorých ľudí). Tieto látky môžu mať negatívny vplyv na zdravie, ak sa konzumujú v nadmernom množstve.
    • Nízky obsah skutočných výživných látok - Hoci bujóny môžu obsahovať určité zložky z vývaru, často sú vyrobené zo syntetických zmesí a nie zo skutočného mäsa alebo zeleniny. To znamená, že nemajú rovnaký obsah vitamínov, minerálov a proteínov, ktoré by ste získali z čerstvých surovín. Mnoho bujónov neponúka žiadne výživové hodnoty a je skôr ochucovadlom.
    • Trans-tuky a nezdravé tuky - Niektoré bujóny, najmä tie v kockách alebo sypké verzie, môžu obsahovať nezdravé trans-tuky alebo nasýtené tuky, ktoré sú spojené s vyšším rizikom srdcových ochorení a zvýšením hladiny zlého cholesterolu (LDL).
    • Cukor a iné sladidlá - Niektoré bujóny, najmä tie, ktoré sú predpripravené na použitie v polievkach, môžu obsahovať pridané cukry alebo umelé sladidlá, ktoré zvyšujú kalorickú hodnotu produktu a môžu nepriaznivo ovplyvniť metabolizmus a hladinu cukru v krvi.
    Anketa

    Požívate pri dochucovaní jedál bujón?

    Tieto prísady sa v potravinárskom priemysle používajú nielen na to, aby okamžite zlepšili chuť jedla, ale aj na predĺženie jeho trvanlivosti alebo zjednotenie chuti naprieč rôznymi šaržami. Pre spotrebiteľa to znamená stabilnú kvalitu chuti, no na úkor konzumácie väčšieho množstva spracovaných a nie vždy zdravých látok. Najviac diskutovanou prísadou je bezpochýb glutamán sodný. Viac sa o ňom dozviete na ďalšej strane.

    Autor článku

    Nina Smiešna

    redaktorka magazínu Dobré jedlo
    Dobré jedlo miluje odmalička a prácu v Dobrom jedle si vysnívala už dávno. Lásku k jedlu a písaniu spojila do jedného a teší sa na všetky chuťovky, ktoré si vďaka nej prečítate. Rada skúša nové recepty, nebojí sa netradičných kombinácií a nikdy nepohrdne šálkou kvalitnej kávy. Gastronómia ju vždy priťahovala, niekoľko rokov sa venovala pečeniu v pekárni a v kuchyni trávi i dnes najviac času.