Je pre vás MIKROVLNKA STRAŠIAKOM? 10 najväčších mýtov vás už nemusí mátať
14. 1. 2023, 22:18 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:29)

Zdroj: Shutterstock
Mýtov o mikrovlnných rúrach je veľa. Možno ste im tiež uverili a to až do takej miery, že ste ich prestali používať. Vaše obavy a pochybnosti o ich bezpečnosti však môžete hodiť za hlavu. Poďte sa s nami pozrieť na 10 najčastejších mýtov a presvedčte sa, že mikrovlnka vôbec nemusí byť strašiakom.

Zdroj: Tatiana Kubicová
Klebety o jej negatívnom vplyve na potraviny a zdravie po desaťročiach kolujú naďalej. V niektorých prípadoch je dokonca spochybnená aj ich bezpečnosť. Radí aj Spoločnosť na ochranu spotrebiteľov a portál Žena.sk
1. Sú rádioaktívne - NIE
Zdroj: Shutterstock
Pracujú s elektromagnetickými vlnami ako aj rádio. Práve objav rádiových vĺn v 20-tych rokoch 20. storočia umožnil aj vývoj týchto zariadení. Elektromagnetické vlny (ktoré však s rádioaktivitou nič nemajú) prenikajú do jedla a spôsobujú miešanie molekúl vody. Táto energia sa premieňa na teplo, ktoré jedlo absorbuje.
2. Spôsobujú rakovinu - NIE
Zdroj: Shutterstock
Dôkazy ukazujú, že neexistuje žiadna súvislosť medzi používaním mikrovlnnej rúry a zvýšeným rizikom rakoviny. Dôležitejšie je to, čo do rúry vkladáte - preto radšej kontrolujte etikety a zamerajte sa na hladiny cukrov, tukov, solí, konzervantov, zahusťovadiel a dochucovadiel.

3. Menia zloženie potravín - NIE
Zdroj: Shutterstock
Keďže vlny prenikajú do vody, potraviny s jej vysokým obsahom ako zelenina, môžu byť uvarené rýchlejšie ako iné kompaktnejšie suroviny. To však neznamená, že mikrovlny menia DNA vody v nich ohriatej, hlavne preto, že voda DNA nemá. Nie je pravda, že mikrovlny menia zloženie jedla. Mikrovlny rozvibrujú molekuly vody v jedle a zohrievajú ich. Ale nemenia ich, ani nerobia jedlo rádioaktívnym.
4. Ohrievacie častice unikajú - NIE
Zdroj: Shutterstock
Mikrovlny z rúry neunikajú. Ak je v neporušenom stave, nemôžu prechádzať stenami ani dverami. A ak je porušená, zrejme sa ani nezapne.

Zdroj: NMH
5. Mikroplasty prenikajú do jedál - ÁNO aj NIE
Zdroj: Shutterstock
Nie, všetky plasty do mikrovnky nepatria. Niektoré, keď sa zahrejú priamym kontaktom s veľmi horúcimi prípravkami (mikrovlny prechádzajú týmto materiálom), môžu podporovať migráciu častíc do potravín. Mali by ste preto používať iba tie plasty, ktoré sú vhodné alebo radšej sklo.
6. Zabíjajú živiny v jedlách - NIE
Zdroj: Shutterstock
Naopak - s väčšou pravdepodobnosťou zachováva živiny rovnako ako väčšina bežných foriem varenia. Pokiaľ zeleninu neprevaríte, mikrovlnná rúra dokonca pomáha zachovať viac vitamínov a minerálov ako jej dusenie na panvici, tvrdia vedci z Harvard Medical School. Je to preto, že mikrovlnná rúra je rýchlejšia a spotrebuje menej vody, čo pomáha predchádzať úniku živín.

7. Rušia kardiostimulátory - skôr NIE
Zdroj: Shutterstock
Aj keď je možné, že elektromagnetické rušenie zmení nastavenia kardiostimulátorov, nie je potrebné ju kvôli tomu zahodiť a ide o veľmi zveličený koncept. Podľa špičkových medicínskych inštitúcii stačí, aby ste sa pri zapnutej mikrovlnnej rúre zdržiavali vo vzdialenosti nad 15 centimetrov a ak sa priblížite viac, stačí odstúpiť, aby sa hodnoty strojčeka vrátili do normálu. Táto rada však neplatí pre všetky elektrické spotrebiče; niektorým sa treba vyhnúť. Písomné pokyny, ktoré ste k zariadeniam dostali, vás na ne upozornia.
8. Spôsobujú sivý zákal - NIE
Zdroj: Shutterstock
Ďalší mýtus spojený s únikom. Mikrovlnné rúry sú utesnené, takže žiadne žiarenie nemôže unikať, a okná majú v sebe sieťku, ktorá zabraňuje úniku mikrovĺn cez okno. Rúry nie je možné zapnúť s otvorenými dvierkami. Pokiaľ s vaším spotrebičom nikto nemanipuloval, je úplne bezpečné sledovať otáčanie jedla.

9. Vybuchujú nahrievacie predmety - ÁNO/NIE
Zdroj: Pixabay
Liečiť bolesti svalov a kĺbov suchým teplom odporúčajú mnohí - napríklad nahrievacími vreckami či plyšovými hračkami, v niektorých krajinách často aj vreckami s pšenicou pohánkou či prosom. V zahraničí však obilné vrecká vyvolali množstvo požiarov a hrozí aj obarenie. Vždy je potrebné dôkladne si prečítať návod.
10. Nedokážu uvariť jedlo rovnomerne - ÁNO aj NIE
Zdroj: Shutterstock
Surové veci sú studené, vodnaté pália? Nie je to len chyba spotrebiča. Zatiaľ čo polotovary predbalené špeciálne do mikrovlnky sa ohrejú či dopečú rýchlo a rovnomerne, doma pripraveným to ide horšie, lebo ich nekrájame na podľa konzistencie vhodné kusy. Skúste tiež použiť keramické alebo sklenené nádoby, ktoré hospodária s teplom lepšie ako plastové a nádoby na jedlo by mali byť od okraja po okraj približne rovnakej hĺbky.
Čítajte viac z Dobrého jedla: