Mrazenie potravín a jedla vie poriadne ušetriť peniaze aj čas. Poradíme vám aj ktoré jedlá sú vhodné na mrazenie, ale aj to, čo do mrazničky nepatrí.
Zdroj: Dobré jedlo/Natália Jablonková
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Galéria k článku
Mrazenie jedla je jednoduchý a praktický spôsob, ako si ušetriť čas, vyhnúť sa plytvaniu potravinami a mať vždy po ruke niečo chutné, aj keď nemáte čas alebo energiu na varenie. Prinášame 5 praktických tipov, ako správne mraziť potraviny, aby na vás v mrazničke vždy čakalo niečo chutné.
1. Správna príprava surovín na mrazenie
Pred mrazením jedla je dôležité správne pripraviť suroviny. Napríklad zelenina, ako sú brokolica, mrkva či špenát, by sa mala najskôr blanšírovať – krátko ponoriť do horúcej vody a následne schladiť v studenej vode. Tento proces pomáha zachovať farbu, chuť a textúru zeleniny.
Ovocie, ako sú jahody, maliny či broskyne, môžete mraziť priamo alebo ho môžete nakrájať na kúsky a uložiť na tácku, aby sa jednotlivé kúsky nelepili. Po zmrazení ich presuňte do vreciek či nádob, čo šetrí priestor.
2. Rozdelenie porcií pre ľahšie použitie
Jednoduchým spôsobom, ako ušetriť čas pri rozmrazovaní, je pripraviť si jedlo v menších porciách. Skvelé je zamraziť polievky, omáčky či nakrájané mäso vo forme jednotlivých porcií, aby ste pri rozmrazovaní nemuseli rozmrazovať väčšie množstvo, než potrebujete. Porcie môžete rozdeľovať do uzatvárateľných vreciek alebo plastových nádob, ktoré sú vhodné na mrazenie. Menšie porcie navyše rýchlejšie zmrazíte aj rozmrazíte, čím šetríte energiu a čas.
Zdroj: Shutterstock/Ahanov Michael
Vzduch je pri mrazení jedla nepriateľom číslo jeden. Ak jedlo nie je dobre zabalené, môže sa vysušiť a stratiť chuť. Preto vždy dbajte na to, aby ste jedlo zamrazili v nádobách alebo vreckách, ktoré sú na to určené a pevne uzatvorené.
3. Pozor na správne zabalenie jedla
Vzduch je pri mrazení jedla nepriateľom číslo jeden. Ak jedlo nie je dobre zabalené, môže sa vysušiť a stratiť chuť. Preto vždy dbajte na to, aby ste jedlo zamrazili v nádobách alebo vreckách, ktoré sú na to určené a pevne uzatvorené. Vzduch môžete z vrecúšok odstrániť aj jednoducho – vytlačte ho pred zatvorením, alebo použite vákuovací strojček, ktorý zaručí dlhšiu trvanlivosť potravín. Použitie kvalitného obalu tiež zabraňuje prenosu pachov medzi potravinami.
4. Dbajte na označenie dátumu mrazenia
Mrazené jedlá vydržia pomerne dlho, no nie nekonečne. Odporúča sa označiť každý obal s jedlom dátumom mrazenia, aby ste vedeli, ako dlho je potravina uskladnená. Väčšina druhov mäsa a varených jedál by sa mala skonzumovať do troch až šiestich mesiacov od mrazenia, aby si zachovali chuť a nutričné hodnoty. Špeciálne si dávajte pozor pri mrazení mliečnych produktov alebo hotových pokrmov s omáčkami – tie môžu po čase meniť textúru.
5. Tipy na mrazenie hotových jedál
Mrazenie je skvelá možnosť, ako si uľahčiť varenie na uponáhľané dni. Vyskúšajte zamraziť hotové jedlá najmä so zdĺhavejšou prípravou, ako sú lasagne, dusené mäso či polievky. Pred mrazením jedlá nechajte úplne vychladnúť, aby sa nezvyšovala teplota v mrazničke a nevznikla neželaná kondenzácia. Pri ohrievaní rozmrazeného jedla sa uistite, že je dôkladne zohriate, ideálne na teplotu nad 70 °C, aby sa predišlo neželanému rastu baktérií.
Ktoré jedlá sú vhodné na mrazenie a ktoré nie? Dozviete sa na ďalšej strane...
Ktoré jedlá sú vhodné na mrazenie?
Na mrazenie sú vhodné viaceré jedlá, ktoré si po rozmrazení zachovajú chuť, textúru a kvalitu.
- Polievky a vývary
Všetky druhy polievok, vývary a bujóny sú na mrazenie ideálne. Pred zamrazením ich nechajte úplne vychladnúť a rozdeľte do jednotlivých porcií. Po rozmrazení si zachovajú chuť a v prípade potreby ich stačí iba ohriať. - Dusené jedlá a omáčky
Dusené mäso, guláše, kari alebo omáčky (napríklad paradajková, bolognese) sú skvelými kandidátmi na mrazenie. Pred zamrazením jedlá dobre vychlaďte a rozdeľte do porcií. Pri rozmrazovaní získate chutné jedlo pripravené na okamžitú konzumáciu. - Chlieb a pečivo
Chlieb, bagety, rožky alebo muffiny sa veľmi dobre zmrazujú. Chlieb nakrájajte na krajce, aby ste mohli rozmraziť len potrebné množstvo. Pečivo pred mrazením vložte do uzatvárateľných vreciek alebo nádob.
- Ovsené vločky a kaše
Ak si pripravujete ovsené vločky alebo kaše dopredu, mrazenie je dobrý spôsob, ako ich udržať čerstvé. Rozdeľte kašu do porcií, nechajte vychladnúť a zamrazte. Rozmrazenú kašu stačí ohriať a pridať obľúbené prísady. - Mäso a ryby
Čerstvé mäso a ryby sú na mrazenie veľmi vhodné, či už ide o celé kúsky alebo nakrájané porcie. Mäso a ryby pred zamrazením dobre zabaľte alebo ich uložte do vákuovaných vreciek, aby si zachovali čerstvosť a chuť. - Rizoto a cestoviny s omáčkou
Jedlá ako rizoto alebo cestoviny v omáčke môžu byť zamrazené, ak sú zabalené tak, aby sa zachovala ich vlhkosť. Omáčka pomáha udržať konzistenciu a chuť. Pri ohrievaní môžete pridať trošku vody alebo vývaru na obnovu krémovosti. - Ovocie a zelenina
Väčšina druhov ovocia a zeleniny je vhodná na mrazenie. Ovocie ako bobule, banány, mango či broskyne sa dá použiť do smoothies alebo dezertov. Zeleninu (brokolica, mrkva, cuketa) je najlepšie pred mrazením blanšírovať, aby si udržala farbu a chuť.
- Lievance, palacinky a vafle
Pripravené lievance, palacinky alebo vafle sa po zmrazení jednoducho zohrejú a chutia takmer ako čerstvé. Skvele poslúžia ako rýchle raňajky alebo snack. - Syry (tvrdé a strúhané)
Tvrdé syry, ako je čedar alebo parmezán, môžete zamraziť v kúskoch alebo nastrúhané. Po rozmrazení ich môžete pridať do teplých jedál alebo ich použiť ako prílohu. - Hotové jedlá a zapekané pokrmy
Hotové jedlá ako lasagne, mäsové guľky, musaka či plnené papriky sa dobre zmrazujú. Tieto jedlá si zachovajú chuť aj konzistenciu a sú ideálne na rýchle ohrievanie v rúre alebo mikrovlnke.
Čo do mrazničky nepatrí?
Nie všetky potraviny sú vhodné na mrazenie, pretože niektoré môžu po rozmrazení zmeniť textúru, chuť alebo kvalitu.
- Potraviny s vysokým obsahom vody (uhorky, šalát, reďkovky)
Zelenina s vysokým obsahom vody sa po rozmrazení stane mäkkou a kašovitou, čo ovplyvňuje jej chuť a konzistenciu. Tieto druhy zeleniny sa neodporúčajú na mrazenie, pokiaľ ich nechcete používať do varenia, kde konzistencia nie je dôležitá. - Mliečne výrobky (jogurt, kyslá smotana, čerstvý syr)
Jogurt, smotana či čerstvý syr ako ricotta alebo cottage cheese môžu po rozmrazení oddeliť tekutinu a získať hrudkovitú textúru. Ak však chcete mraziť tvrdšie syry, ako napríklad čedar, môže byť mrazenie vhodné, ale aj tu môže dôjsť k miernej zmene textúry.
- Varené cestoviny a ryža
Cestoviny a ryža po rozmrazení môžu byť rozmočené a stratia svoj pôvodný tvar. Ak ich chcete mraziť, najlepšie je ich zamraziť v omáčke alebo polievke, kde ich konzistenciu prekryjú ostatné ingrediencie. - Vajcia v škrupine
Vajcia v škrupine sa nesmú mraziť, pretože pri zamŕzaní sa objem zväčšuje a škrupina môže prasknúť. Mraziť môžete len vajcia bez škrupiny, najlepšie rozšľahané. - Zemiaky a jedlá z nich (zemiaková kaša)
Čerstvé zemiaky majú po rozmrazení nepríjemnú, vodnatú a kašovitú textúru. Ak chcete mraziť jedlo so zemiakmi, najlepšie je, ak sú už uvarené a zamrazené v omáčke alebo polievke.
- Konzervované potraviny (otvorené)
Otvorené konzervované potraviny nie sú vhodné na mrazenie, pretože už obsahujú veľa tekutiny a môžu získať nevhodnú textúru. Ideálne je preložiť ich do nádoby a zamraziť len obsah (napríklad fazuľu alebo kukuricu). - Krémové omáčky a dezerty
Dezerty alebo omáčky s veľkým množstvom smotany alebo pudingu môžu po rozmrazení stratiť konzistenciu a oddeliť sa. Maslové a mliečne zložky sa po zmrazení a rozmrazení nemusia dobre spojiť.