Reklama

Máte v kuchyni žulovú dosku? Poradíme ako sa o ňu starať

Vzhľadom k vyššej cene výrobcovia ponúkajú tiež pracovné dosky z umelého kameňa.

Zdroj: freepik.com

Reklama
Radomír Warošek

Radomír Warošek

Externý prispievateľ

Pracovná doska v kuchyni musí veľa vydržať aj dobre vyzerať. Materiál, ktorý bezpochyby spĺňa obidve podmienky je žula. Ako sa správne starať o žulovú dosku?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako správne vyčistiť digestor? Preč s mastnotou a špinou!

    Vyzerá moderne a kuchyni dodá nádych luxusu. Žulová doska vďaka svojej tvrdosti skvelo odoláva teplu a mechanickému poškodeniu, ale aj o ňu sa treba vedieť správne starať.

    Zdroj: freepik.com

    Prírodná žula má jedinečnú kresbu.

    Prírodná vs. umelá žula

    Žula je ideálny materiál na pracovnú dosku, ide totiž o kameň s nízkou nasiakavosťou, ktorého odolnosť zvyšuje impregnácia. Neopakovateľná kresba a farebnosť, ktorá zahŕňa svetlé aj tmavé odtiene ju robí atraktívnou na použitie v kuchyni. Každá doska z prírodnej žuly je preto jedinečný originál.

    Vzhľadom k vyššej cene výrobcovia ponúkajú tiež pracovné dosky z umelého kameňa. Pozostávajú z úlomkov prírodného kameňa, vápenatého prášku a živice, z ktorých pod vysokou teplotou a tlakom vznikajú dosky, ktoré majú rovnomernú zrnitosť a vďaka pridaným pigmentom sýtejšiu farbu. Na rozdiel od dosky z prírodnej žuly je však doska z umelého kameňa náchylnejšia na poškodenie.

    Zdroj: shutterstock

    Vždy používajte lopáre a ochranné podložky a rozliate tekutiny čím skôr utrite.

    Prevencia je vždy najlepšia

    Prírodná ani umelá žula nevyžaduje mimoriadnu údržbu. Zvyčajne stačí voda, mäkká handrička alebo špongia a jemný čistiaci prostriedok. Ak chcete, aby doska vyzerala krásne a slúžila dlhé roky zamerajte sa na prevenciu. Práca na žulovej doske má určité pravidlá.

    Aj keď ide o odolný materiál, neodporúčame na doske krájať ostrým nožom, klepať rezne ani na ňu ukladať horúce hrnce priamo z varnej dosky. Vždy používajte lopáre a ochranné podložky a rozliate tekutiny čím skôr utrite.  Opatrní buďte pri manipulácii s citrónom, olejom, paradajkami, džúsom...

    Zdroj: shutterstock

    Pracovná doska v kuchyni musí veľa vydržať aj dobre vyzerať.

    Ako  si poradiť so škvrnou?

    Ak nájdete na povrchu odolnú škvrnu, skúste ju vyčistiť. Môžete použiť špeciálny čistič na žulu alebo si pripraviť roztok z jedlej sódy a vody, v prípade tvrdošijnej škvrny skúste peroxid vodíka. Zmes naneste na škvrnu, prekryte fóliou a nechajte pôsobiť pár hodín. Následne miesto jemne vyčistite, príliš nedrhnite, opláchnite vodou a utrite dosucha.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Vyčistite si CHLADNIČKU: Tieto babské rady nemajú chybu, bude AKO NOVÁ!
      Zdroj: NMH

      Zdroj: freepik.com

      Nemusí byť len sivá, žulová doska môže mať aj pestrejšie odtiene.

      Impregnujte

      Impregnačná vrstva ochráni dosku najlepšie. Na to slúži žulový tmel, ktorý rovnomerne naneste dosku a handričkou vyleštite. Povrch by ste mali ošetriť raz ročne. Ale niekedy to môže byť aj častejšie. Vhodný čas určíte vďaka malému testu. Kvapnite na dosku trochu vody.

      Ak sa udrží na povrchu, máte čas. Ale ak vsiakne, treba impregnovať. Vďaka prípravku na leštenie prírodného kameňa svojej doske dodáte krásny lesk.

      Zdroj: unsplash.com

      Pri údržbe o žulovú dosku sa vyhýbajte pôsobeniu octu, citrónu, bielidlám a prípravkom s obsahom čpavku alebo amoniaku.

      Šetrite hrany

      Aj pri najväčšej opatrnosti sa môže stať nehoda a dôjde k prasknutiu či odštiepeniu rohu dosky. Ulomený kúsok si odložte a kontaktujte špecializovanú firmu, ktorá ho vo väčšine prípadov dokáže prilepiť. Neskúšajte problém riešiť sami a v žiadnom prípade nesiahnite po sekundovom lepidle...

      Zdroj: Shutterstock

      Pohromu zvlášť dokáže urobiť olej. Ak vsiakne do kameňa, škvrnu nedokážete odstrániť.

      Tomuto sa vyhýbajte

      Pri údržbe o žulovú dosku sa vyhýbajte pôsobeniu octu, citrónu, bielidlám a prípravkom s obsahom čpavku alebo amoniaku. Rovnako nepoužívajte čističe s abrazívnymi čiastočkami ani drôtenky. Na doske nenechávajte dlho rozliate tekutiny, je jedno či ide o vodu alebo víno. Pohromu zvlášť dokáže urobiť olej. Ak vsiakne do kameňa, škvrnu nedokážete odstrániť.

      Autor článku

      Radomír Warošek

      Externý prispievateľ
      Nie je síce profesionálny novinár, ale za svoju tvorbu získal v minulosti 3 ocenenia od Slovenského syndikátu novinárov. Keďže pracuje ako psychológ, ktorý sa venuje párovej terapii, jeho vášňou sú zákutia ľudskej psychiky a vzťahov. Dobiť baterky dokáže pri športe, obzvlášť pri tenise, bedmintone či squashi a pri turistike. Miluje cestovanie, more, teplo a dobrú kriminálku. Radosť mu robí, keď jeho články obohatia čitateľov a prinesú im príjemný pocit a nejakú tú informáciu.