Reklama

Ktoré potraviny nesmiete pred varením umývať a ktoré to, naopak, potrebujú?

Neumyté, čerstvo znesené vajcia môžete bezpečne skladovať pri izbovej teplote v lehote niekoľkých dní alebo týždňov.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Umyť, či neumyť? Nesprávna odpoveď na túto otázku môže pri viacerých bežných potravinách ohroziť vaše zdravie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:12
Remaining Time 0:12
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Lepší, než pizza! Domáci POSÚCH môže mať mnoho podôb: Inšpirujte sa

    Umývanie niektorých potravín vedie k šíreniu baktérií a mnohým ďalším negatívnym dôsledkom píše portál Pluska.sk, avšak, niektoré potraviny je potrebné pred spracovaním umyť. Zorientujte sa v tom s nami.

    1. Vajcia

    Surové vajcia nepatria pod tečúcu vodu. Ich škrupina totiž obsahuje jemné póry, ktorými sa môžu do vnútra zo škrupiny zaniesť baktérie salmonely.

    2. Kura

    Zdroj: LAURA WITTEKOVA

    Mnoho ľudí zvykne pred prípravou opláchnuť kura pod tečúcou vodou. Pritom ani nevedia, ako ohrozujú svoje zdravie! Na kuracom mäse sa totiž nachádzajú nebezpečné baktérie, vrátane salmonely. Hoci sa umytím mäsa mnohí snažia zbaviť baktérií, robia pravý opak. Baktérie sa totiž pri umývaní rozšíria na vaše ruky, do kuchynského drezu, ale môžu sa dostať aj na kuchynskú pracovnú dosku. Mäso nemusíte umývať, baktérií sa zbavíte jednoducho a to tepelnou úpravou. Ideálne je povariť kuracie mäso dvakrát vo vode - po prvom ohreve vymeňte vodu a opäť priveďte do varu.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:28
    Remaining Time 0:28
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Má vaše dieťa celiakiu? Čo robiť a ktorým chybám sa vyhnúť.

      3. Huby

      Zdroj: shutterstock

      Huby pred varením neumývajte.

      Huby a voda sa k sebe veľmi nehodia. Huby sú ako špongia, akonáhle ich namočíte do vody alebo dlhšie pridržíte pod prúdom, okamžite nasajú vodu. Lepším riešením je ich rýchlo umyť a hneď vysušiť papierovou utierkou. Odporúča sa to však spraviť tesne pred varením, v opačnom prípade stratia pružnosť a rýchlo sa pokazia.

      4. Mäso

      Rovnako ako pri kuracom mäse, nie je dobré umývať ani ostatné mäso. Inak sa baktérie rozšíria všade naokolo. Aj v tomto prípade sa oplatí ho radšej vložiť do vriacej vody, ktorá spoľahlivo zničí baktérie. Nezabudnite si po každej manipulácii s mäsom poriadne umyť ruky vodou a mydlom.

      5. Cestoviny

      Oplachujete cestoviny pred varením vo vode? Opäť chyba! Takto ich pripravíte o škrob. Ten im pomáha absorbovať šťavu. Ak si chcete spraviť cestovinový šalát, cestoviny môžete bez obáv umyť po varení.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:13
      Remaining Time 0:13
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        ŽEMLIČKY ako obláčik! Sú z tvarohu a úplne bez múky! TEASER

        1. Ryža

        Zdroj: Shutterstock

        Ryžu treba pred akýmkoľvek druhom varenia prepláchnuť v studenej vode a scediť aspoň dva až trikrát. Niektorí gurmáni ju preplachujú 7- až 10-krát. Umývanie ryže odstraňuje povrchové škroby zo zŕn, všetky prítomné baktérie a iné škodliviny. Výsledkom je nadýchaná ryža s čistejšou chuťou.

        2. Konzervované strukoviny

        Zdroj: Shutterstock

        Plechovky fazule, cíceru, šošovice, kukurice či hrášku sú veľmi šikovným riešením, keď potrebujete niečo rýchlo uvariť. V žiadnom prípade ich však nezabudnite dôkladne umyť. Tekutina, v ktorej sú konzervované, totiž zvyčajne obsahuje priveľa soli – sodíka. Konzervovaný obsah by sa preto mal úplne scediť a potom dôkladne opláchnuť studenou vodou, aby sa odstránili zvyšky soli. Ak strukoviny plánujete dusiť alebo opekať, osušte ich papierovou utierkou, aby sa nesparili.

        3. Čerstvé bylinky

        Zdroj: EMIL VAŠKO

        Je dôležité, aby ste ich dobre, ale opatrne umyli. Môžu obsahovať nečistoty, ktoré nechcete mať v chladničke a určite ich nechcete mať ani v jedle. Malé zväzky opláchnite pod studenou tečúcou vodou a osušte papierovou utierkou. V prípade väčších zväzkov naplňte umývadlo studenou vodou, vložte do nej bylinky a opatrne krúžte rukami, aby ste uvoľnili všetky nečistoty a potom ich vysušte papierovou utierkou.

        Prečítajte si tiež: