Reklama

Koniec zašlým kuchynským utierkam! Doprajte im tento wellness a budú ako nové

Vyprať kuchynské utierky, aby vyzerali opäť ako nové, vie dať občas zabrať aj skúseným gazdinkám.

Zdroj: Shutterstock.AI Generator

Reklama

Kuchynské utierky sú skvelí pomocníci. Po pár dňoch používania však často vyzerajú nevábne. Ako docieliť, aby po vypraní vyzerala ako nová?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako správne vyčistiť digestor? Preč s mastnotou a špinou!

    Ako účinne zatočiť so špinou

    Mastnota, škvrny alebo farbivá nezídu z utierok iba tak. Musíte im dopriať poriadne pranie s pomocou viacerých pomocníkov. Väčšina gazdiniek odporúča roztok z dvoch polievkových lyžíc rastlinného oleja (naviaže na seba nečistoty), dvoch polievkových lyžíc soli a hrnčeka pracieho prášku. Všetko nasypte do lavóra s vriacou vodou a dobre premiešajte. Do zmesi namočte špinavé utierky a nechajte ich ponorené, kým voda nevychladne. Následne utierky vyperte v práčke pri teplote 60 °C. Budú ako nové!

    Zdroj: unsplash.com

    Utierka je v kuchyni pomocník na nezaplatenie.

    Vhodné je aj žlčové mydlo

    Žlčové mydlo si poradí so širokou škálou škvŕn. Stačí ním utierky poriadne „natrieť“ a škvrny vyšúchať. Ak máte pocit, že škvrny sú mimoriadne odolné, nechajte utierky namočené v mydlovom roztoku niekoľko hodín. Potom ich stačí klasicky vyprať v práčke.

    Zdroj: freepik.com

    Na odstránenie odolných škvŕn použite citrón, sódu, žlčové mydlo. Ocot zbaví utierky zápachu.

    Staré dobré vyváranie

    Biele utierky môžete aj vyvariť. Buď v práčke na 90 °C alebo v hrnci s vriacou vodou po dobu asi jednej hodiny. Následne ich vložte do práčky a klasicky vyperte. Do hrnca môžete pridať aj prací prášok alebo nastrúhané jadrové mydlo.

    Ako vybieliť zašlé utierky? 

    Možností je viac. Osvedčil sa napríklad mangán a prášok na pranie. Vlejte do lavóra vriacu vodu, pridajte 200 g pracieho prášku a mangán len v takom množstve, že zafarbí vodu na ružovo. Do zmesi namočte utierky, ktoré po ochladení vody vyberte a vyperte. Použiť môžete aj 3 % peroxid vodíka. Pridajte dve lyžice peroxidu do 5 litrov vody a roztok priveďte k varu. Vložte utierky a nechajte ich v roztoku 30 minút, následne vyperte v práčke. Na zašlé utierky účinkuje aj kyselina boritá. Na 1 liter vriacej vody použite dve lyžice kyseliny, utierky  namočte na 2-3 hodiny, potom ich vyperte v práčke.

    Zdroj: freepik.com

    Pomocou bavlnenej utierky taniere krásne vyleštíte.

    Ako sa zbaviť pachu z utierok? 

    Zápach z utierok najlepšie odstráni ocot, ktorý je skvelým pohlcovačom pachov. Stačí ho pridať do prania k prášku. Nepoužívajte aviváž, pretože znižuje savosť tým, že zlepí vlákna, ktoré budú vodu odpudzovať. Vhodnou alternatívou je vodka, ktorá pôsobí ako prírodná dezinfekcia vďaka vysokému obsahu alkoholu. Vodka spoľahlivo neutralizuje zápach a odstráni baktérie. 

    Zdroj: freepik.com

    Utierky môžete uložiť prehľadne do košíkov.

    Ako a kde utierky skladovať 

    Nikdy neodkladajte utierky ešte vlhké, pretože môžu začať plesnivieť. Po vypraní a usušení je vhodné utierky prežehliť. Mali by ste ich odložiť do skrinky, na suché miesto. Utierky, ktoré používate vždy rozprestrite a preveste, aby dôkladne preschli. Napríklad cez držadlo rúry. Každodenné používanie kuchynských utierok vedie k ich opotrebovaniu, a preto je vhodné ich v pravý čas vyradiť z prevádzky a nahradiť ich novými.