Jesť či nejesť mäso? Pozrite, čo si o tom celom myslia odborníci!
10. 7. 2024, 21:00

Zdroj: Shuttesrtock
Má zmysel, zrieknuť sa ho úplne? Alebo stačí dať si od mäsa na istý čas pauzu? Prečítajte si, čo na to hovoria odborníci.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Dobré jedlo/Matej Kalina
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Galéria k článku

Zdroj: NMH
Podľa odborníkov na výživu nemá zmysel zrieknuť sa v strave mäsa, píše magazín Zdravie. Nemá to opodstatnenie, pretože pre naše telo je dôležité. Ale koľko a akého mäsa konzumovať, aby sme to nepreháňali, no aby sme zároveň mali tejto potraviny dosť?
„Mäso je cenný zdroj bielkovín s vysokou biologickou hodnotou. Diskutované červené mäso je naviac významný zdroj dobre využiteľného železa, zinku a vitamínu B12,“ konštatuje špecialistka na výživu MUDr. Hana Mojžíšová. Podľa nej však mäso zaraďujeme do svojho jedálnička príliš často, a to nie je nutné. Ďalším problémom je spôsob úpravy, ktorý môže z hodnotnej potraviny urobiť nezdravé jedlo – grilovanie, pečenie, údenie, pri ktorých vznikajú karcinogénne látky. „Takže mäso áno, ale s tým, že sa zameriate na kvalitu produktu a primeranosť v konzumácii,“ odporúča lekárka.

Zdroj: NMH
Kvalita rozhoduje
Mäso patrí k potravinám, ktoré naše telo dlhšie spracúva. Ak ho konzumujete veľa a často, zaťažujete si tráviacu sústavu. Niektorí odborníci dávajú do súvislosti vysoký príjem mäsa s rakovinou hrubého čreva a konečníka, ktorej smutný rebríček výskytu Slovensko v rámci Európy vedie. Viacerí poukazujú i na výrazný rozdiel kvality mäsa z veľkochovu, kde zvieratá väčšinu života prežijú v strese, a z klasického chovu.
Mäso je súčasťou ľudského jedálnička už tisíce rokov, no naši predkovia nemali mäsitú stravu neustále. Navyše, jedli mäso zvierat, ktoré sa živili prirodzenou potravou, neboli kŕmené antibiotikami, kostnými múčkami či hormónmi. A mäso nebolo tak drasticky priemyselne spracovávané, ako sa to deje v dnešnej veľkovýrobe.
Výživoví odborníci sa zhodujú – mäso do jedálnička rozhodne patrí, mali by ste však poznať jeho pôvod a kvalitu. „Odporúčam mäso konzumovať trikrát týždenne, pričom raz do týždňa by na stole nemalo chýbať mäso z ryby. Dôležité je mäso striedať,“ radí odborníčka na výživu MUDr. Alžbeta Béderová, CSc.

Zdroj: NMH
Aj červené mäso potrebujeme!
Občas sa tvrdí, že treba prestať jesť červené mäso, ktoré pochádza zo svalov cicavcov (bravčové, hovädzie, jahňacie, teľacie, divina, baranina, niekedy sa zvykne k nemu radiť aj kačacie a husacie mäso),
lebo spôsobuje rakovinu. Podľa kardiológa profesora MUDr. Viliama Badu, DrSc. červené mäso obsahuje viac prospešných látok, ktoré bielemu mäsu (pochádza z hydiny, kureniec, sliepok, moriek) chýbajú, najmä komplex vitamínov B a kyselinu listovú. Pravdou je, že na Slovensku prekračuje spotreba bravčového mäsa odporúčané dávky. No spotreba hovädzieho mäsa je hlboko pod odporúčaným množstvom. Väčšine z nás by prospelo nahradiť časť bravčového hovädzím a hydinovým mäsom.
Na toto dávať pri mäse pozor
- Grilovanie mäsa uvoľňuje nielen rakovinotvorné látky, ale aj také, ktoré dráždia tepny a zvyšujú riziko vysokého krvného tlaku.
- Čím menej k vám muselo mäso cestovať, tým lepšie. Hľadajte na obale výrobcu SK.
- Radšej kúpte čerstvé chladené ako z mraziaceho boxu, ktoré bolo spracované minimálne niekoľko týždňov pred dodaním do obchodu.
- Kura má mať suchý no lesklý povrch a prirodzene bieložlté až ružovkasté sfarbenie, nemá mať na povrchu odreniny, pomliaždeniny, krvné zrazeniny.
- Za najrizikovejšie časti tela zvieraťa možno považovať u mnohých obľúbenú pečeň a tiež obličky, kde je častý výskyt zvýšených hodnôt kontaminantov ako aj ťažkých kovov – olova, kadmia, ortute, arzénu a medi.

Zdroj: NMH
Jedávate ryby?
Výživové odporúčania síce propagujú tučné morské ryby, ichtiológovia ale radia uprednostniť síce tučné, ale naše sladkovodné. Dôvodom je znečistenie morí a oceánov. Podľa Ing. Martina Farského zo Slovenského rybárskeho zväzu sú sladkovodné ryby predávané na Slovensku jednoznačne zdravotne bezpečné. A to ako slovenské, tak z krajín EU.
No nezatracuje ani morské ryby. „Miera kontaminácie je v pomere k množstvu spotrebovaných morských rýb a ich prospešnosti zdraviu úplne zanedbateľná,“ vraví ichtiológ. Za rizikovejšie považuje ryby či krevety z Ázie, kde je hygienická kontrola na nižšej úrovni ako v EU. Ale hlavne, pozor na spôsob kuchynskej úpravy. Vyprážanie nesvedčí ani rybám!

Zdroj: NMH
Dáte si mäsový detox?
Vylúčenie mäsa, vnútorností, tukov, vyprážaných jedál, prípadne aj mlieka a vajíčok na niekoľko dní je vhodný detox aj podľa odborníčky na výživu MUDr. Alžbety Béderovej, CSc. Vyšší príjem zeleniny, ovocia, strukovín a celozrnných obilnín v tomto období pomôže organizmu zbaviť sa odpadových metabolitov. „To je mimoriadne dôležité v prevencii obezity, diabetu a ďalších civilizačných ochorení – srdcovocievnych a onkologických,“ konštatuje doktorka Béderová.