Fantastická PETRŽLENOVÁ VŇAŤ: Pozrite, čo všetko dokáže!
1. 1. 2024, 22:23 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:32)

Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Zelená vňať s obrovskými benefitmi! Jej zdravotné účinky sú neuveriteľné, od imunity až po krásu. Poznáte všetky jej tajomstvá? Buďte prekvapení, ako vám môže pomôcť!

Petržlenová vňať vám v záhone vydrží takmer celú zimu. Pokojne si ju môžete vypestovať aj v kvetináči. Určite si ju čerstvú prihoďte do nátierok či šalátov. Oplatí sa to!
V kuchyni poteší nielen čuchové bunky, ale i chuťové. Jej účinky sú však oveľa širšie. Mnohí dokonca zelenú vňať zaradili k podobným skvelým potravinám, ako je napríklad cvikla. Zaujímavé je, že petržlen sa najskôr využíval ako liečivá rastlina, až potom sa prešlo na jeho všestranné využitie v kuchyni. Kým oku možno viac lahodia kučeravé lístky, o poznanie aromatickejšia je vňať s hladkými lístkami. Jej korenistá a jemne pikantná chuť nezanikne, ani keď sa dlhšie varí. Pre výraznejšiu arómu a farbu je vhodnejšie pridávať nasekané lístky vňate až tesne pred dokončením varenia. Pokojne nimi môžete posypať až hotové jedlo.
1. Na oči
Pravidelná konzumácia petržlenu vám pomôže ochrániť rohovku pred vysychaním a znižuje sa i riziko šeroslepoty. Za všetkým sa skrýva provitamín A. V sto gramoch petržlenu sa ho nachádza približne 5 300 mikrogramov. Petržlenová vňať má aj významný obsah vitamínu E, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri ochrane buniek pred škodlivými radikálmi.
2. Na imunitu
Poteší obsahom vitamínu C. Čerstvá vňať ho má trikrát viac ako citrón. Len máloktorá potravina má toľko céčka ako petržlen. V sto gramoch je ho takmer 160 miligramov, pričom odporúčaná denná dávka sa pohybuje okolo 110 miligramov. Najvýhodnejšie je zmiešať čerstvú petržlenovú vňať napríklad so šalátom a urobiť z nej pesto. Nájdete v nej i vitamíny skupiny B. Chutnou petržlenovou vňaťou sa oplatí dochucovať jedlá aj pre obsah horčíka a železa. Obsahuje tiež vápnik či draslík.
3. Na srdce
Chutné dochucovadlo zlepšuje i krvotvorbu a môže slúžiť ako prevencia vzniku ochorení srdca. Pomôže vám dosiahnuť správne hodnoty krvného tlaku. Za všetkým sa skrýva draslík a množstvo karotenoidov. Pár lístkov si odtrhnite, ak ste jedli cesnak. Žuvanie vňate pomáha zahnať nepríjemnú arómu. V ústnej dutine pôsobí protizápalovo.
4. Na obličky
Zdroj: Shutterstock
Obličky, močovody i močový mechúr poteší svojím odvodňovacím účinkom. Pravidelná konzumácia petržlenu a jeho vňate zabraňuje tvorbe obličkových kameňov, pôsobí protizápalovo a pomáha organizmu, aby si ľahšie poradil s baktériami a toxínmi.
5. Na pleť
Výťažky z petržlenovej vňate sú často súčasťou kozmetiky. Antioxidanty ako vitamín E a C pôsobia proti predčasnému starnutiu pleti, ktoré je zapríčinené vonkajšími vplyvmi. Céčko je zároveň dôležitou súčasťou pre syntézu kolagénu. Má dokonca mierne bieliaci efekt, preto pomôže v boji s pigmentovými fľakmi či tmavými kruhmi pod očami. Nečistoty dokáže zvládnuť vďaka antibakteriálnemu účinku.
6. Pri menopauze
Petržlen obsahuje rastlinné hormóny vrátane fytoestrogénu. Ide o variant ženského pohlavného hormónu estrogénu, takže pomáha pri zmiernení ťažkostí spojených s menopauzou a pri problematickej menštruácii. Počas tehotenstva však petržlenovú vňať jedzte striedmejšie, môže totiž vyvolať kontrakcie a hrozí i predčasný pôrod.
Počuli ste už náš podcast?