objednať časopis
všetky kategórie

Veru, už naše babičky a prababičky sa nevedeli dočkať mája. Z čerstvých kvetov bazy napražili pampúchy, zarobili osviežujúci sirup na celé leto a ak ho dobre ukryli, vydržal im až do nasledujúcej jari. Inšpirujte sa!

Baze hovorili pánbožkova apatieka, pretože lieči takmer každý neduh, najviac ju však velebili pri horúčkových ochoreniach a zápaloch dýchacích ciest. Nech vám chutí a poslúži tiež.

Domáci bazový sirup

Bazový sirup vám bude robiť radosť celé leto.
Bazový sirup vám bude robiť radosť celé leto.
Zdroj: Shutterstock

2,5 L, PRÍPRAVA 30 MINÚT, VARENIE 10 MINÚT

Potrebujete:

  • 35-40 kvetov bazy čiernej
  • 2,5 l vody (studenej prevarenej)
  • 1 kg cukru (môže byť aj trstinový)
  • 4 biocitróny
Boka Bistro Senec. Na snímke je príprava teplého jarného šalátu.
Čítajte viac
Parádny JARNÝ ŠALÁT zo známeho bistra: ZDRAVÝ OBED máte za pár minút!

POSTUP:

  1. Bazové kvety dajte do hrnca s vodou, pridajte cukor a 3 umyté citróny so šupkou nakrájané na plátky. Dobre premiešajte, prikryte a dajte na noc do chladničky (prípadne na dlhšie). Občas premiešajte, aby sa roztopil všetok cukor.
  2. Z hrnca vyberte citróny a zmes preceďte cez sitko. Pridajte šťavu z posledného citróna a priveďte do varu. Potom horúci sirup prelejte do menších sklenených fliaš a obráťte ich hore dnom. Sirup skladujte na chladnom a tmavom mieste.

Dobrý tip

Ak chcete bazové kvety vysušiť, strihajte ich vždy v suchom počasí. Na sušenie potrebujú viac miesta (debničku, kartón) alebo ich zaveste za hlavnú stopku a odpadávajúce kvety zbierajte na papier. Zídu sa vám nielen do čaju, ale napríklad aj do super zdravého likéru.

Viac o ZDRAVOM BAZOVOM SIRUPE si prečítajte v našej GALÉRII: KLIKNITE SEM!

Už ste počuli náš podcast?