Čo pomôže TRÁVENIU, keď ste cez sviatky zjedli viac, ako by sa hodilo
28. 12. 2023, 21:07 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:32)

Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Vianoce i dni po nich nie sú práve diétnym obdobím. Čo vám pomôže, keď ste toho zjedli viac, ako by sa patrilo? Čítajte ďalej.
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Galéria k článku

Hydratácia
Prekvapivo, popíjanie vody, minerálky, po jedle napomáha tráveniu, zabraňuje zápche a zmierňuje žalúdočné ťažkosti, uvádza portál zdravie.pluska.sk. Bylinkové čaje, ako napríklad mätový alebo zázvorový, tiež dokážu zázraky na upokojenie podráždeného žalúdka.
Pohyb
Pokušenie, že si po jedle pôjdete zdriemnuť býva silné, ale aj krátka prechádzka po jedle alebo ľahká aktivita dokáže zázraky. Nenáročný pohyb napomáha tráveniu, reguluje hladinu cukru v krvi a zmierňuje nadúvanie. Prečo teda do svojho sviatočného programu nezaradiť nenáročnú prechádzku po okolí? Okrem toho, keď sa po jedle držíte vzpriamene, pomáha to v boji proti tráviacim ťažkostiam a refluxu.
Neobviňujte sa
Po prejedení je obviňovanie bežné. Namiesto toho je kľúčové pochopiť, prečo ste sa prejedli. Stres a množstvo lákavých pochúťok totiž môžu počas tohto sviatočného obdobia ľahko viesť k prejedaniu. Pamätajte si, že občasné prejedanie sa nebude mať výrazný vplyv na vaše zdravie, ale ak sa to opakuje denne, signalizuje to potrebu vyhľadať odborné poradenstvo.

Holistický prístup
Vyhnite sa vnímaniu sviatkov ako „dní prejedania”. Dôležité je, aby ste udržiavali celkový zdravý životný štýl namiesto kategorizovania jedla na dobré alebo zlé - sviatočné. Dôslednosť v zdravých stravovacích návykoch, ktoré zahŕňajú prevažne zeleninu, ovocie, celozrnné výrobky a chudé bielkoviny, dávajú priestor na príležitostné pôžitky bez toho, aby bolo ohrozené zdravie.
Rozumný výber potravín
Zdroj: Shutterstock.com
Vy rozhodujete, čo si vložíte do úst.
Váš tráviaci systém môže byť ťažkou sviatočnou stravou podráždený, preto ho viac nestresujte tým, že sa budete vyhýbať potravinám a nápojom, ktoré by mohli rozrušiť.
Mliečne výrobky: Mlieko a jeho ekvivalenty obsahujú laktózu, ktorú mnohí ľudia ťažko trávia, čo vedie k príznakom, ako je hnačka a žalúdočné ťažkosti. Mlieko k podráždenému žalúdku nepasuje.
Mastné, vyprážané a spracované potraviny: Tieto potraviny spomaľujú trávenie, čím viac zaťažujú váš organizmus, najmä po veľkom jedle.
Alkohol: Pridanie väčšieho množstva alkoholu do už aj tak zaťaženého tráviaceho systému vás môže dehydrovať a zhoršiť nepríjemné pocity.
Kofeín: Nepite nápoje s obsahom kofeínu, pretože v kombinácii so zvýšenou hladinou cukru v krvi po jedle môžu spôsobiť nervozitu alebo nevoľnosť.
V Dobrom jedle vždy nájdete osvedčené RADY >>>