Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Domáce MASLO - urobíte si ho cekom jednoducho a rýchlo
Z masla sa stáva jedna z najdrahších základných potravín. Na základe údajov Štatistického úradu jeho cena stúpla od začiatku tohto roka o viac ako 20 percent. Upozornili na to aj tvnoviny.sk. Dôvodom je nedostatok mlieka na európskom trhu a teda aj zvyšujúca sa cena mliečnych výrobkov. Kým sme si ešte donedávna mohli jeho 250 gramové balenie kúpiť za cenu aj pod dve eurá, aktuálne takúto cenovku nemá maslo ani v rámci akcie. V reťazcoch sa predáva aj nad vyše 4 eurá!
Zdroj: Shutterstock
Maslo je mliečny výrobok, ktorý sa vyrába väčšinou z kravskej smotany, ktorá sa pri procese jeho výroby stláča. V priebehu toho sa zo smotany oddeľuje oddelí maslový tuk, mliečna sušina a voda. Maslom sa označuje produkt, ktorá obsahuje 80 až 90 percent mliečneho tuku, pričom bežne kúpite maslo z 82 -percentným obsahom tuku. Obsah vody je 15 až 18 percent, zvyšok je maslová sušina.
Čím viac tuku, tým je jeho chuť plnšia a jeho cena je zvyčajne vyššia. Prirodzene žltkastú farbu maslo získava z mlieka pasúcich sa kráv. Sfarbenie spôsobujú karotenoidy, ktoré tráva obsahuje. Tie sa niekedy doň pridávajú dodatočne.
Zdroj: Shutterstock
Domáca príprava masla: Do misy nalejte dobre vychladenú smotanu na šľahanie. Zapnite šľahač na nízke otáčky. Šľahajte 3 až 4 minúty. Zvýšte otáčky a šľahajte, kým nevznikne šľahačka. Pokračujte dovtedy, kým sa nezačnú tvoriť maslové hrudky a oddeľovať cmar.
Maslo môžete vo viacerých prípadoch nahradiť nie len kvôli tomu, že je drahé (pretože niektoré jeho "náhrady" môžu byť ešte drahšie), ale aj pre zdravotné či chuťové dôvody. Niektoré gazdinky bežne používajú do koláčov cenovo dostupnejšie margarínové maslá. No pozor na margaríny s vysokým obsahom vody, ktoré môžu zmeniť konzistenciu cesta. Kupujte preto tie, ktoré sú určené priamo na pečenie.
Na ďalšej strane nájdete tipy čím môžete ešte nahradiť maslo pri pečení.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Dobré rady pre dobré palacinky: Určite sa vám podaria!
Rastlinné oleje
Olivový olej: Vhodný do slaných jedál, omáčok, marinád, ale aj ako náhrada za maslo do chleba, pečiva, focaccie, pizze, slaných koláčov a sušienok. Je skvelý aj do ovocných koláčov, dodáva im jemnú vláčnosť a jeho chuť sa dobre snúbi s ovocnými prísadami. Taktiež ho môžete použiť v mrkvových, cuketových alebo tekvicových koláčoch, ktorým pridá vláčnosť a zvýrazní sladkastú chuť zeleniny.
Zdroj: Shutterstock
Kokosový olej v chlade takto stuhne.
Kokosový olej či tuk: Obsahuje síce viac nasýtených mastných kyselín ako maslo, ale inak je jeho dobrou náhradou do sladkých pečív, koláčov, palaciniek alebo muffinov. Dodá im jemne kokosovú chuť. Pri izbovej teplote má tuhú konzistenciubielej farby a pri teplotách nad 24 °C sa roztopí na číry tekutý olej. Používa sa aj na prípravu čokoládovej polevy namiesto stuženého tuku alebo masla.
Repkový alebo slnečnicový olej: Univerzálna náhrada pri pečení, ktorá má neutrálnu chuť. Často sa namiesto masla používa do cesta niektorých sladkých koláčov - báboviek, bublanín... Všetky oleje sa môžu ako náhrady používať v pomere 1:1 (1 lyžica masla = 1 lyžica oleja).
Skvelá voľba do sladkých i slaných koláčov a muffinov i bublanín. Hutný jogurt v nich zvyšuje vláčnosť cesta a dodáva jemnú kyselkavú chuť. Použite v pomere: 1 šálka masla = pol šálky gréckeho jogurtu. Ak sa obávate príliš hustého cesta, môžete pridať trocha mlieka.
Z ich prírodnej, neochutenej verzie sa často pripravujú krémy do koláčov a tort. Pridajú im zaujímavú príchuť. Zo syrov sa často používa namiesto masla alebo mascarpone či tvarohu Lučina alebo Philadelphia v pomere približne 1:1. Syrmi (topenými alebo strúhanými) môžete nahradiť aj maslo v slaných nátierkach.
Tvaroh nahradí maslo v sladkých aj slaných pečivách a dodá jemnú, vláčnu štruktúru. Odporúčaný pomer 1 šálka masla = ¾ šálky jemného tvarohu. Funguje skvele v koláčoch, sušienkach a buchtách. Ricotta alebo mascarpone sa využívajú najmä do krémov, ktorým pridávajú vláčnu, hebkú textúru.
Môžu nahradiť maslo vo väčšine receptov, no majte na pamäti, že im dodávajú výraznú orieškovú príchuť. Sú vhodné najmä do sladkých a čokoládových dezertov, kde ich chuť ladí s ostatnými surovinami. Odporúčaný pomer 1 šálka masla = 1 šálka arašidového masla. Rátajte však s tým, že cesto bude hustejšie.
Cestu na koláče a muffiny v sladkej i slanej verzii dodáva smotana jemnosť a vláčnosť. Dobre sa hodí do receptov s čokoládou. Použite v pomere 1 šálka masla = 1 šálka kyslej smotany alebo hustej šľahačkovej smotany. A z prešľahanej šľahačkovej smotany jednoducho vyrobíte maslo. "Náhrada" platí v niektorých prípadoch aj opačne: Zahustiť omáčku môžete namiesto 33-percentnej smotany pomocou masla, ktoré rozmiešate s menej tučnou smotanou na varenie.
Vynikajúca náhrada do sladkých receptov (koláče, muffiny, sušienky). Znižuje obsah tuku a pridáva im prirodzenú sladkosť a vláčnosť. Pri jablkovom pyré bude cesto mierne vlhkejšie, takže môžete znížiť množstvo iných tekutín v recepte. Textúra pri rozpučenom banáne sa môže trochu líšiť podľa jeho zrelosti. Tekvicové sa hodí do perníkov, sladkých chlebíkov a sušienok. Použite v pomere 1 šálka masla = pol šálky pyré.
Vhodné pre slané aj sladké recepty. Má podobnú textúru ako maslo a neutrálnu chuť. Rozmixované sa skvelo hodí napríklad do cesta na brownies alebo do čokoládových dezertov. Poslúži vám aj pri príprave krémových plniek do koláčov, pudingov či nátierok. Treba však použiť zrelé plody, ktoré na jemno popučíte alebo rozmixujete. Odporúčaný pomer 1 šálka masla = 1 šálka rozpučeného avokáda.