Aká bude SEZÓNA BROSKÝŇ? Toto predpovedá ZNÁMA PESTOVATEĽKA od Nitry!
26. 7. 2023, 9:16 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:31)

Zdroj: Archív R.N.
Máme sa na čo tešiť! „Broskyne sú bohaté na betakarotén aj fenoly a majú nízky glykemický index, takže ich smú aj diabetici. Pomáhajú udržiavať nízku hladinu cholesterolu a majú protistresové účinky,“ usmieva sa na nás rovno z traktora známa pestovateľka Rita Novosadová.
Zdroj: Dobré jedlo/ Laura Witteková
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Zdroj: Dobré jedlo/ Laura Witteková
Galéria k článku

Zdroj: NMH
Ak ste mali to šťastie a kedysi ho pestovali aj vaši starí rodičia, nikdy v živote nezabudnete na vôňu biobroskýň ani na sladkú šťavu, ktorá z nich vystrekla, keď ste ich rozpolili. Ale... v dedinke Cabaj-Čápor pri Nitre vyrástol Sad Novosad a v ňom broskyne, ktoré nám ich dokonale pripomínajú.
Budú?
Zdroj: Shutterstock
Broskyne vám vylepšia pleť i srdcovo-cievny systém.
Na tohtoročnú sezónu broskýň sme sa opýtali priamo pestovateľky z toho sadu Rity Novosadovej...
Aká bude tohtoročná úroda broskýň? Môžeme sa tešiť minimálne na podobnú tej spred roka?
Jarné mrazy potrápili ovocinárov v celej Európe. Výrazne poškodené boli najmä marhule, ostatné ovocie to zvládlo lepšie. My vďaka skvelej polohe sadu a dobrej starostlivosti budeme mať túto sezónu plnú úrodu broskýň! Pestujeme ich v kvalite baby food, čo je akoby predstupeň bio. Každoročne prechádzajú prísnymi laboratórnymi kontrolami. O našom ekologickom prístupe k pestovaniu vypovedá aj množstvo divých včiel a rôznych druhov vtáctva, ktoré žije v sade a jeho okolí.

Zdroj: NMH
Ako trhať broskyne šetrne, správne, aby sme nepoškodili konáre či celé stromy?
Vždy trhajte zrelé ovocie, pekne vyfarbené, s výraznou vôňou a so správnym tvarom. Broskyne nemusia byť úplne mäkké, najmä ak sú určené na zaváranie alebo ich potrebujete ešte prepravovať. Doma v debničke vám do 1-2 dní dôjdu. Farmári ocenia, ak pri zbere nebudete poškodzovať konáre, stláčať všetky plody a hádzať na zem tie, ktoré sa vám nepáčia. Mäkké broskyne na džem často nájdete aj spadnuté pod stromami.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Zberajte ich šetrne.
Venovali ste nám skvelý rodinný recept na čatní. Broskýň máte doma celú fúru – ako sa dajú ešte spracovať?
Úplne najlepšie sú čerstvé, voňavé, priamo zo stromu. Ale jasné, aj u nás doma takisto putujú do rýchlych a overených koláčov, domáceho džemu či kompótu na zimu. Varievam z nich aj vynikajúcu výživu, a keď mi zvýšia, zamrazím ich – len ich rozkrojte a uložte do vrecka alebo nádoby. Vydržia celú zimu.