Reklama

7 overených domácich liekov PROTI KAŠĽU: Účinné a také jednoduché!

Čaj lapacho má ohromujúce zdravotné účinky.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Trápi vás otravný kašeľ? Vyskúšajte overené metódy proti kašľu, na ktoré spoliehali už naše prababičky!

Nočný suchý kašeľ môže mať hneď niekoľko príčin. Asi najčastejšie sa vyskytuje v rámci rozličných viróz, vrátane prechladnutia. Prečo je to tak? Vírusy na jednej strane dráždia sliznicu v hrdla, čo spôsobuje zápal a s ním spojené dráždenie na kašeľ. Na druhej strane máte pri nádche často upchatý nos a musíte dýchať ústami. Hrdlo je tak viac vysušené a vás opäť dráždi na kašeľ. Ak ide vzduch cez nos, je viac zvlhčený.

Nočným kašľom sa môžu hlásiť aj rozličné alergie či teplý a suchý vzduch v miestnosti. Večer sa môže zhoršiť aj takzvaný produktívny vlhký kašeľ. Keď ležíte, hlieny zo slizníc prúdia do hrdla oveľa ľahšie. To zvyšuje pocit svrbenia.

Čím viac hlienov máte, tým nutkavejší je pocit na kašľanie, píše magazín Zdravie. Kašeľ, ktorý prejde do troch týždňov býva zvyčajne neškodný. Ak však trvá dlhšie, určite sa poraďte s lekárom. Môžu sa za ním skrývať vážnejšie diagnózy ako sú klasické virózy. Bežný kašeľ vám okrem liekov pomôžu zmierniť aj tieto jednoduché domáce recepty >>>

1. Zemiaky

Zdroj: Shutterstock

V boji proti kašľu vám môžu pomôcť aj teplé obklady hrudníka a hrdla. V šupke uvarte 4 až 6 stredne veľkých zemiakov a potom ich na utierke roztlačte vidličkou. Môžete do nich pridať aj tymian alebo tvaroh. Namiesto zemiakov môžete použiť aj uvarenú kašu z ľanových semienok. Obklad zabaľte do uteráka a priložte na hrudník alebo okolo krku. Pozor, aby hmota nebola príliš horúca. Obklad uvoľňuje i zahrieva, čím zmierňuje nutkanie na kašeľ.

2. Med

Zdroj: Shutterstock

Tymiánový med sa používa na zmiernenie kašľa.

Dávajte si pozor na to, aby hrdlo nebolo suché. Ak mu bude chýbať vlhkosť, zbytočne vás bude dráždiť na kašeľ. Riešenie je jednoduché. Okrem vody sú vhodné aj vlažné čaje. Pridajte si do nich dve lyžičky medu. V metaanalýze Oxfordskej univerzity sa zistilo, že práve med môže znížiť frekvenciu i závažnosť kašľa. Samozrejme to platí len v prípade, ak nie ste na med alergickí.

3. Soľ

Zdroj: Shutterstock

Podráždené sliznice a s tým spojený kašeľ môže upokojiť aj klasické naparovanie. Prevarte si vodu, dajte si ju do misy a nechajte krátko vychladnúť. Potom do nej pridajte tri čajové lyžičky klasickej kuchynskej soli. Použiť môžete aj morskú soľ. Potom sa nahnite nad misu, cez hlavu si prehoďte uterák, aby para neunikala a dýchajte. Vydržte 10 až 20 minút. Pomôcť vám môže i kloktanie slanou vodou. V pohári teplej vody rozpustite čajovú lyžičku soli a kloktajte približne 20 až 25 sekúnd. Potom vodu vypľujte.

4. Tymian

Zdroj: Shutterstock

Jednou z najlepších byliniek na boj proti kašľu je tymian. Upokojuje nutkanie na kašeľ a zároveň má expektoračný účinok, teda uvoľňuje nahromadený hlien. Táto aromatická bylinka zároveň dokáže obmedziť rast mikroorganizmov vrátane baktérií. Šálku čaju si pripravte s lyžičky tejto sušenej bylinky. Ak používate čerstvý tymian, budete potrebovať dvojnásobné množstvo. Je to kvôli obsahu vody v čerstvej bylinke. Kým tymián zalejete, môžete ho trochu podrviť v mažiari.

5. Cibuľa

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Cibuľa.

Rokmi overeným receptom proti dráždivému kašľu je cibuľový vývar alebo cibuľová šťava. Na miernom ohni pomaly zohrievajte nadrobno nakrájanú cibuľu s trochou vody. Potom nechajte aspoň hodinu odstáť a sceďte. Dávajte si jednu až dve lyžičky odvaru niekoľkokrát denne. Upokojíte priedušky, čím sa zmierni dráždenie na kašeľ. Cibuľovú šťavu si môžete pripraviť aj cukrom.

6. Éterické oleje

Zdroj: Shutterstock

Pomôcť môžu aj esenciálne oleje. Vždy však siahnite po kvalitných prípravkoch. Najčastejšie sa využívajú oleje z eukalyptu, feniklu, tymianu, borovice, smreku, jedle, anízu alebo levandule. Môžete ich zriediť s mastným olejom a potierať si nimi hrudník alebo chrbát. Inhalácia uvoľňuje uviaznuté hlieny a podporuje vykašliavanie v prípade produktívneho kašľa. Na pol litra vody postačí jedna až dve kvapky daného oleja.

7. Lišajník islandský

Počuli ste už o menej známej bylinke, ktorá ale perfektne pomáha liečiť kašeľ, dokonca aj pri covide a chrípke? Pri covide, ale tiež chrípke či nachladnutí nás zvykne potrápiť kašeľ, ktorý neodchádza ani po niekoľkých dňoch. V tom prípade vám možno v lekárni alebo bylinkovej poradni poradia vyskúšať tiež lišajník islandský. My sme ho vyskúšali už niekoľkokrát a SME JEDNOZNAČNE ZA! Kašeľ odišiel už po pár dňoch. Viac o ňom si prečítajte TU >>>