Veľké odhalenie: Môžeme piť minerálku každý deň?
6. 7. 2019, 21:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 16:33)

Zdroj: profimedia
Veľké odhalenie: Môžeme piť minerálku každý deň?
Pitný režim je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Lenže nejde len o to piť dostatočne, ale veľa záleží aj na tom, čo pijeme. A niektoré z nás majú v obľube najmä minerálky.
Minerálky - sú zdravé?
Áno aj nie. Minerálky vám totiž môžu pomôcť ale tiež dokážu uškodiť. Minerálne vody obsahujú rôzne minerály a nie je totiž minerálka ako minerálka. Podľa obsahu minerálov sa delia na jednoduché (obsah minerálov je do 1g /l), potom slabo mineralizované (1-5g/l), stredne mineralizované (5-15g/l) a minerálky s obsahom minerálov viac ako 15g/l sú silne mineralizované.
Pre bežného človeka sú na pitie vhodné najmä minerálky s nízkym obsahom minerálov, nakoľko tie silnejšie mineralizované by sa pri nadmernom pití mohli negatívne podpísať na našom zdravotnom stave. Minerály sa totiž môžu hromadiť v organizme a viesť k rôznym ochoreniam.
Ako si vyberať?
Minerálku si treba vedieť vybrať. Pokiaľ napríklad trpíte nejakým ochorením, niektoré typy minerálnych vôd sú pre vás vhodnejšie, iným sa treba vyhýbať. Tu je dobré konzultovať výber s lekárom. Okrem toho aj na etiketách fliaš býva zväčša uvedené, pri ktorých ťažkostiach je daná minerálka vhodná. Navyše, minerálky sa rozlišujú aj podľa toho, či sú sýtené, polosýtené alebo tiché. Ide teda o obsah „bubliniek“, pričom pitie príliš sýtených minerálok nie je veľmi odporúčané. Bublinky spôsobujú u mnohých ľudí nafukovanie a žalúdočné problémy, často aj ťažkosti s hrdlom.
Ak sa bublinkových minerálok neviete vzdať, buďte pri ich pití striedmi. V neposlednom rade, ak vám záleží na zdraví, vyberajte si radšej minerálne vody bez príchutí. Sladené a ochutené minerálne vody totiž zväčša obsahujú okrem cukru a umelých sladidiel aj ďalšie chemické látky a konzervanty či farbivá, čo nášmu organizmu neprospieva.
Môžem ju piť každý deň?
Minerálku môžete piť pokojne aj každý deň. Ako sme už však spomenuli, dôležité je vybrať si správny druh. Na každodenné pitie určite nie sú vhodné silne mineralizované vody – pri tých treba byť opatrní a naopak, odporúčajú sa tie s najnižším obsahom minerálov a tiež odborníci odporúčajú minerálky striedať.
Ani tu však nič netreba preháňať a pitný režim by určite nemal pozostávať len z minerálnych vôd. Ľudia trpiaci rôznymi ochoreniami (srdca, cukrovkou a podobne) by mali výber minerálok konzultovať s lekárom. Opatrné by mali byť aj tehotné a dojčiace ženy a väčšina minerálok nie je vhodná pre malé deti. Na trhu sú však aj kvalitné vody s optimálnym zložením určené práve pre dojčatá a budúce či dojčiace mamičky.