objednať časopis
všetky kategórie
Na nákupe: 10 rád ako si vybrať dobrý tlakový hrniec

Na nákupe: 10 rád ako si vybrať dobrý tlakový hrniec

Na nákupe: 10 rád ako si vybrať dobrý tlakový hrniec

Prečo by ste si vlastne mali do kuchyne zaobstarať tlakový hrniec? Lebo varenie v tlakovom hrnci je oveľa rýchlejšie. Príprava hovädzej či fazuľovej polievky sa nebude počítať v hodinách, ale v minútach. Z úspory času vyplývajú aj úspory energie. A čo je dôležité: pozitívne skóre vykazujú aj hodnoty výživných a aromatických látok v potravinách. Navyše si lepšie zachovajú svoje chuťové vlastnosti.

Ako funguje tlakový hrniec

Pri varení v uzatvorenom hrnci para neuniká a tak sa vo vnútri nádoby vytvorí pretlak. Vďaka nemu stúpne aj hodnota bodu varu a jedlo sa varí pri vyššej teplote než v bežnom hrnci a teda sa uvarí rýchlejšie. Keď dosiahne tlak v hrnci maximálnu hodnotu, otvorí sa regulačný ventil, ktorý patrí k povinnej výbave každého tlakového hrnca a prepúšťa von prebytočnú paru.

Ako si vybrať dobrý tlakový hrniec

  1. Pri výbere sa sústreďte radšej na výrobky renomovaných značiek. Tie poskytujú bezpochyby väčšiu mieru istoty, že ide o kvalitný výrobok. Okrem toho si budete istí, že v prípade akéhokoľvek problému sa môžete obrátiť na záručný aj pozáručný servis.
  2. Tlakový hrniec by mal byť z prvotriednej nehrdzavejúcej ocele. Perfektný materiál nepohlcuje pachy ani arómy potravín a je hygienicky nezávadný.
  3. Dôležitým znakom kvality je aj viacvrstvové sendvičové dno, ktoré je zárukou toho, že sa vám jedlá v hrnci nebudú pripaľovať.
  4. Ak máte indukčný sporák, ubezpečte sa, že vybraný model je vhodný aj na tento typ ohrevu.
  5. Kvalitné hrnce sú vybavené dvoma až troma bezpečnostnými ventilmi, takže žiadna pohroma v kuchyni nehrozí.
  6. Na trhu nájdete tlakové hrnce s bajonetovým alebo pákovým uzáverom, ktoré rovnako dobre plnia svoj účel. Výber je skôr vecou osobného vkusu spotrebiteľa.
  7. K bezpečnostným prvkom patria aj tepelne izolované rukoväte.
  8. V obchodoch nájdete tlakové hrnce rôznych veľkostí od malých trojlitrových až po desaťlitrové. Ak varíte veľa a často, stojí za úvahu aj kúpa súpravy dvoch tlakových hrncov rôznej veľkosti.
  9. Užitočným pomocníkom je aj naparovacia vložka, ktoré je súčasťou niektorých modelov. Využijete ju na varenie na pare alebo prípravu dvoch jedál súčasne.
  10. Ak sa nechcete trápiť s jeho umývaním, overte si, či je vhodný do umývačky riadu.