Vedeli ste, že espresso nemá penu? Je to crema.

profimedia.sk

Espresso, lungo, piccolo... Viete, čo si v kaviarni objednávate?

Káva je súčasťou nášho života, či už ju pijeme, alebo nie. Spravidla máme svoj obľúbený druh kávy, ale viete sa zorientovať v ponuke kvalitnej kaviarne? Pomôžeme vám.

Kávičkovanie už dávno nepatrí iba klebetným ženám. Pri káve sa vedú príjemné rozhovory, ale aj uzatvárajú veľké obchody. Káva je jednoducho súčasťou nášho života, či už ju pijeme, alebo nie. Klasika je preso s mliekom, alebo bez neho. Viete však, čo sa skrýva za názvom presso? Ak nie, nemôžete ani vedieť, či vás barista, resp. čašník neoklamal. A čo si predstavíte pod pojmom lungo alebo picollo?

Espresso
Malá silná káva zo 7 g kávy a 25 – 30 ml vody. V kávovare sa pripravuje približne pol minúty pod tlakom 9 barov, pričom voda má teplotu 90 stupňov Celzia.

Ristretto
Kto bol v Taliansku vie, že táto káva je tam najobľúbenejšia. Na rozdiel od espressa sa rovnaká dávka kávy s 15 – 20 ml vody pripravuje len 18 sekúnd. Je to sila, doslova.

Lungo
Toto „predĺžené“ espresso vám niekde môžu priniesť aj s kanvičkou horúcej vody, aby ste si ho pripravili podľa seba. Základom je klasické espresso, doplnené horúcou vodou.

Cappuccino
V dobrej kaviarni vám šálku plnú z jednej pätiny espressa, dvoma pätinami mliečnej peny a dvoma pätinami horúceho mlieka pekne ozdobia. Najobľúbenejšie je so škoricou alebo kakaom.

Caffé macchiato
Čítajte makiato a čakajte espresso s trochou mliečnej peny.

Latte
Latte je lungo s našľahaným mliekom a malou čiapočkou našľahanej mliečnej peny, servírované vo vysokom pohári alebo vo veľkej šálke, obvykle priesvitnej. Ak túžite po vizuálnom efekte, objednajte si latte macchiato

Latte macchiato
Do vysokého pohára sa najprv naleje veľké množstvo našľahaného mlieka a potom espresso. Výsledok je na pohľad veľmi efektný.

Espresso, lungo, piccolo... Viete, čo si v kaviarni objednávate?


Piccolo
Piccolo si v kaviarni neobjednávajte, lebo vám alebo neprinesú nič, alebo dostanete ristretto. Piccolo jednoducho neexistuje, to vám potvrdí každý barista.

Tip na skvelé latte
Ako všade, aj pri príprave kávy platí, že najlepšie vám ju pripraví profesionál alebo ten, koho to baví. Takéhoto pomocníka môžete mať aj doma. Plnoautomatické espresso KRUPS EA 9010 vám stlačením jediného tlačidla pripraví kávu presne podľa vašej chuti. Pamätá si, akú kávu máte najradšej vy, váš partner či svokra a ponúka 17 prednastavených receptov. Na kávičku tak už nemusíte chodiť do kaviarne, rovnako voňavú a vynikajúcu si ju vychutnáte hoci aj vo vašej obývačke. A to bez myšlienok na čistenie trysiek, pretože KRUPS EA9010 sa čistí sám. Pozrite si video a presvedčte sa!

Kategórie