Reklama

Ako sa FALŠUJE MED? Urobte si domáci test! Vysvetľuje včelár

Ktorý med kryštalizuje menej a ktorý viac? Dozviete sa v podcaste Dobré jedlo pre Zdravie.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Ema Tekelyová-Pospíšilová

Ema Tekelyová-Pospíšilová

šéfredaktorka magazínu Dobré jedlo

S včelárom Milanom Kozickým sme sa v najnovšej časti podcastu Dobré jedlo pre Zdravie rozprávali o tom, či sa med môže pokaziť, ktorý med je najvzácnejší a čo všetko sa dá vyčítať z etikety.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Podľa čoho spoznám v obchode kvalitný med? Viete, ako sa falšuje?

    Ako spoznáme, ako spotrebitelia kvalitný med? "Poviem tak, že nie je to ľahké, je to dosť náročné, ale nie je to nemožné," hovorí včelár Milan Kozický a vysvetľuje: "Na obale produktu sledujte ocenenia. Ďalej si všímajte čo je uvedené na etikete. V zložení by mal byť iba 100% med." Pozor si dávajte na zložky, ako je glukózový sirup alebo arómy! "Ak je na etikete uvedená aróma, tak takýto med by som si ja osobne nekupoval. Je totiž rozdiel či si kupujete med kvetový levanduľový alebo med s levanduľovou arómou," vysvetľuje odborník v podcaste Dobré jedlo pre Zdravie.

    Anketa

    Ako často jedávate med?

    Med lesný neexistuje

    Dnes je trend aj rôznych ochutených medov ako napríklad zázvorový, malinový s pridaním nejakej zložky. "Také medy vyrábam aj ja, ale to je trošku niečo iné, pretože tam pridávam ovocie, ktoré je lyofilizované, čiže sušené mrazom, napríklad čučoriedky alebo maliny, jahody, zázvor, škorica, čiže toto je v poriadku, akurát, že keby tam bol nejaký glukózový sirup, tak už to nie je v poriadku," hovorí Milan Kozický.

    Na Slovensku máme podľa legislatívy dva druhy medov: med kvetový a med medovicový. "A potom ten kvetový sa delí ďalej na kvet agátový, pohánkový, slnečnicový, lesný...." vysvetľuje včelár a dodáva "V zásade lesný med je taký med, kde včely zbierajú čokoľvek, čo kvitne v lese. Čokoľvek, čo je k dispozícii. Medovicový med pochádza takmer výhradne buď z borovice, smreku alebo jedle. Čiže včielky zbierajú nektár práve z týchto stromov."

    Je skryštalizovaný med naozaj zárukou kvality? Vypočujte si podcast:

    Zdroj: Shutterstock

    Urobte si domáci test na kvalitu medu.

    V obchode nájdeme často aj také medy, ktoré majú na etikete napísané, že ten med pochádza z EU, ale aj mimo EU. Pri takýchto medoch sa treba mať na pozore upozorňuje v podcaste Dobré jedlo pre Zdravie včelár Milan Kozický: "Môže sa stať, že tento med bude menej kvalitný. Buď tam bude nejaká náhrada medu alebo nejaký lacnejší med, čiže nemusí to byť taký med, ako deklarujú na etikete."

    Ďalej by mali byť na pozore pri takýchto medoch alergici. Zdroj nektáru mimo EU môže byť z exotickejších rastlín a stromov, ktoré nerastú bežne u nás a tak sa môže byť takýto med pre alergikov rizikovejší.

    Výhody pastovaného medu

    Pastovaný med vzniká pomalým šľahaním v nerezovej nádobe. Takýto proces trvá aj niekoľko týždňov. Do tekutého medu sa pridá pastovaný med, ktorý pomalým miešaním naočkuje ten tekutý a takto vznikne krémová konzistencia. Výhodou takéhoto medu je, že nikdy neskryštalizuje, netečie dá sa pekne natierať na chlebík. "V domácom prostredí to niekto robí aj vŕtačkou," smeje sa medár.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Podľa čoho spoznám v obchode kvalitný med? Viete, ako sa falšuje?

      Viete, aký je to surový med?

      "Surový med je med, ktorý je odobratý priamo z úľa. Je len filtrovaný od nejakých väčšách kúskov vosku. Ale nie je nijako upravovaný. Čiže nie je ani tepelne upravený." hovorí včelár. Takýto med si zachováva svoju výživovú hodnotu a chuť a obsahuje všetky látky, ktoré sa nachádzajú v mede priamo z úľa ako je vosk, peľ, propolis, enzýmy.

      Zdroj: Shutterstock

      Ktorý med kryštalizuje pomalšie, aký je to surový med a ako vzniká pastovaný? Dozviete sa v podcaste Dobré jedlo pre Zdravie

      Ktorý med je najzdravší? Vypočujte si náš podcast:

      Máte doma sfalšovaný med? Urobte si jednoduchý test:

      Dá sa vôbec zistiť, či med ktorý sme si už kúpili je kvalitný? "Ak by som chcel vedieť ja na 100-percent, či med je pravý alebo falošný, tak by som to poslal do laboratória vzorku na vyšetrenie," hovorí včelár Milan Kozický a vysvetľuje, že najlepšie spravíte, ak idete priamo k včelárovi a nazriete mu "do kuchyne". Viete si tak spraviť obraz o tom, či je tam čisto, či je dodržaná hygiena. Takýto včelár určite nepančuje svoj med, záleží mu na kvalite.

      Ďalej si môžete spraviť aj domáci test kvality medu. Avšak nie je úplne presný. "Do pohára s vodou dáte kvapku medu a keď ten med krásne "stúžkuje", teda točiac padá dole na dno a je taký konzistentný, tak ten med by mal byť pravý. Naopak, ak sa rozpadá štruktúra toho medu, tej tekutiny, tak to asi med nebude." hovorí odborník a upozorňuje, že toto nie je záruka spoľahlivosti, teda nie je to pravidlo 100-percentné.

      Autor článku

      Ema Tekelyová-Pospíšilová

      šéfredaktorka magazínu Dobré jedlo
      Šéfredaktorka magazínu Dobré jedlo sa dlhé roky venuje zdravému vareniu a pečeniu z kvalitných a lokálnych surovín. Najnovšie v podcaste Dobré jedlo pre Zdravie rozoberá s odborníkmi a špecialistami, ako vplýva jedlo na naše zdravie, kedy pomáha proti rakovine, kedy klobása a čokoláda neublížia pri diéte ale aj kedy si môžete dať pohárik po športe. Jednoducho a zrozumiteľne, aby sa nám zdravšie žilo a dobre jedlo.