Reklama

5 vecí, ktoré musíte mať doma pri chrípke či nachladnutí!

Cibuľu a cesnaky by ste mali skladovať na vzdušnom mieste.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Ema Tekelyová-Pospíšilová

Ema Tekelyová-Pospíšilová

šéfredaktorka magazínu Dobré jedlo

S fytoterapeutkou Danielou Viskupič sme si v najnovšej časti podcastu Dobré jedlo pre Zdravie prešli zloženie domácej prírodnej lekárne, ktoré vylieči vírusové ochorenia.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pomôže cesnak pri chrípke, herpese a iných vírusových ochoreniach?

    Ušetrite desiatky eur ročne!

    Slovensko patrí podľa Štatistického úradu SR ku krajinám s najvyššími výdavkami na voľnopredajné lieky a vitamíny v rámci Európskej únie. V roku 2021 tak každý Slovák v priemere minul približne 83 eur ročne. Často však máme doma v špajzke poklady, ktoré nám pomôžu a dokážu vyliečiť herpes, črevnú chrípku či prechladnutie. Odborníčka nám porozprávala, ktoré to sú a ako ich vieme použiť.

    1. Cesnak

    Cesnak patrí medzi prírodné antivirotikum. "Silná cesnačka je super, ale ešte lepšie spravíte, ak si každý deň nastrúhate jeden malý strúčik do jedla na konci varenia, tak vtedy má najväčší účinok," vysvetľuje Daniela Viskupič a dodáva, že nepríjemného zápachu sa netreba báť, ak si dáte na večeru, do rána odíde. Cesnak pôsobí na celé telo: na kardiovaskulárny aj nervový systém. Zohrieva organizmus, lieči zápaly vírusového charakteru, nos, kašeľ, dutiny... Ak vám cesnak príliš znižuje tlak, tak ho skúste konzumovať po troškách alebo ho môžete zameniť za cibuľu.

    Zdroj: Shutterstock

    Strúčik cesnaku si dajte pokojne aj každý deň.

    Najdôležitejšie účinky cesnaku vieme z neho získať za čerstva. Je vysokoprotizápalový cesnák a prevyšuje pôsobenie bežných antibiotík. "Tiež pôsobí ako expektorans, teda uľahčuje vykašliavanie. Môžeme si z neho spraviť cesnakový med. Stačí ho nakrájať a zaliať medom a konzumujeme po lyžičkách."

    2. Baza čierna

    Baza čierna je strom života, má rada ľudí, lebo stále je pri nejakých ľudských obydliach, a ľudia majú radi ju. Baza je liečivá a zároveň aj jedovatá. "Jedovaté su plody, ktoré keď ich povaríme, tak už sú liečivé a podporujú imunitu," hovorí fytoterapeutka. Baza podporuje potenie a má diuretický charakter. "To znamená, že podporuje tie eliminačné orgány, prostredníctvom ktorých sa zbavujeme zápalov a toxicity." Veľmi dobre pôsobí pri chrípke, nachladnutí, sennej nádche, zápale dutín, priedušiek ale aj reume.

    Zdroj: Shutterstock

    Baza je v mnohých krajinách považovaná za starodávny strom života, smrti, obnovy a uzdravenia.

    Poznáte bavorský výluh?
    Pri takomto chronickom zápale dutín, alebo chronickej nádche, keď je taký neustály, číry mok z nosa, sa robí prevencia takzvaného bavorského výluhu. Bavorský výluh znamená, že si čerstvú kvetinu namočíme do studenej prevarenej vody na dve hodiny. A tento výluh môžeš piť celý deň, ako pitný režim a výborne slúži ako prevencia dlhodobých senných nádch.

    Vypočujte si celý podcast Dobré jedlo pre Zdravie s fytoterapeutkou o prírodnej lekárni práve tu:

    Autor článku

    Ema Tekelyová-Pospíšilová

    šéfredaktorka magazínu Dobré jedlo
    Šéfredaktorka magazínu Dobré jedlo sa dlhé roky venuje zdravému vareniu a pečeniu z kvalitných a lokálnych surovín. Najnovšie v podcaste Dobré jedlo pre Zdravie rozoberá s odborníkmi a špecialistami, ako vplýva jedlo na naše zdravie, kedy pomáha proti rakovine, kedy klobása a čokoláda neublížia pri diéte ale aj kedy si môžete dať pohárik po športe. Jednoducho a zrozumiteľne, aby sa nám zdravšie žilo a dobre jedlo.