Zamilujte si JABLKÁ: Zlepšia pamäť, zbavia nadváhy aj celulitídy
6. 1. 2022, 8:16 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:26)

Zdroj: archív Dobré jedlo
Jedno ráno, druhé večer, medzitým pohár šťavy a choroby nemajú šancu. Za rok by ste mali zjesť aspoň 35 kíl jabĺk. Zdá sa vám to veľa? Tri kilá za mesiac znie prijateľnejšie a nie je to nesplniteľné, keď každý deň zjete aspoň jedno.

Na prečistenie
Jablká regenerujú celý organizmus. Sú bohaté na vlákninu, majú málo sacharidov, ale veľa vody a pektínov, ktoré odvádzajú z tela škodlivé látky. Znižujú krvný tlak, hladinu cholesterolu i tukov v krvi, posilňujú imunitu. Enzýmy a ovocné kyseliny ovplyvňujú látkovú premenu. Ovocný cukor – fruktóza – stabilizuje cukor v krvi, preto sú vhodné aj pre diabetikov. Najcennejšie látky sa koncentrujú v šupke – nenasýtené mastné kyseliny, horčík, karotény a železo.
Zdroj: Dobré jedlo/Laura Witteková
Na chudnutie
Pre nízku energetickú hodnotu, mierne močopudné účinky a schopnosť rozhýbať lenivý organizmus sa jablká odporúčajú pri ochoreniach kĺbov i nadváhe. Už dve stredne veľké jablká denne naštartujú lenivý metabolizmus. Draslík odvádza z tela prebytočnú vodu, prečistí obličky, uľaví boľavým kĺbom a zároveň chráni pred celulitídou. Vitamín C podporuje spaľovanie tuku a pomáha udržiavať optimálnu hmotnosť.
Zdroj: Dobré jedlo/ Laura Witteková
Na lepšiu pamäť
Vysoké množstvo antioxidantov a stopových prvkov, napríklad bóru, podporuje mozgovú aktivitu, prospieva pamäti a spomaľuje starnutie mozgových buniek. Najsilnejšie účinky má čistá jablková šťava. Ak si chcete zachovať bystrú myseľ až do seniorského veku, denne vypite dva až tri poháre šťavy alebo zjedzte tri až štyri jabĺčka.
Zdroj: Peter Záhradník
Stop nádche!
Odšťavte jablká, pridajte škoricu, klinčeky, badián a hrozienka a dajte zohrievať. Horúcu šťavu preceďte, nechajte trocha vychladnúť a pred podávaním prilejte citrónovú šťavu – jeden citrón na jednu šálku.
Zdroj: TV Markíza
Jablková lekárnička
* Hryzenie šupky spevňuje ďasná a pomáha predchádzať paradentóze.
* Na zlepšenie trávenia pomáhajú surové, pečené i dusené jablká.
* Na prekyslený žalúdok a vredy sa odporúčajú sladšie odrody jabĺk.
* Kyslejšie jablká sú vhodné pri kataroch žalúdka a slabej tvorbe žalúdočných štiav.
* Pri horúčke je vhodné jesť postrúhané jablká alebo piť čerstvú šťavu.
* Pri chrípke, prechladnutí či bronchitíde sa osvedčil čaj zo šupiek i postrúhané jablká.
* Na ochorenia pečene, obličiek a na reumu pomáha čaj z jablkových šupiek.
* Jablková diéta pomáha pri odvykaní od fajčenia.