Reklama

Všetko škaredé na tvári vylieči TOFU

tofu

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Málokto si môže povedať, že jeho pleť je úplne bezchybná. Väčšinou nás nejaké tie menšie či väčšie chybičky krásy trápia.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Marinované tofu s pórovou omáčkou

    Neraz pri problémoch s pleťou hľadáme záchranu v drahých kozmetických prípravkoch, no často naša pleť potrebuje „liečenie" zvnútra prostredníctvom vitamínov a minerálov. Aké vitamíny a minerály potrebuje pleť pri rôznych problémoch, sa dozviete v tomto článku.

    Mali by sa zamerať na tofu, plody, mliečne výroby

    Zdroj: archiv

    Akné
    Vyrážky „zdobiace" tvár či iné časti tela žiadnej z nás na nálade nepridajú. Možno sa však za nimi skrýva nedostatok niektorých vitamínov alebo minerálnych látok v našom organizme. Pri akné sa odporúča doplniť najmä zinok, ktorý sa nachádza v mäse, rybách, mlieku i mliečnych výrobkoch, taktiež vo vajíčkach a celozrnných výrobkoch.

     

    Tento prvok redukuje produkciu mazu, má protizápalový účinok a pomáha rýchlejšie hojiť rany. Dá sa tiež užívať vo forme tabliet, ktoré dostanete v lekárni. O jeho správnom užívaní je vždy lepšie poradiť sa s lekárom, ktorý vám odporučí vhodné dávkovanie. Na vonkajšie použitie sa zasa používa zinková masť.

    S akné dobre zabojuje aj vitamín A, ktorý získate z mrkvy, pečene, mlieka, vaječného žĺtka či špenátu a brokolice. Nesmieme v tomto smere zabudnúť ani na vitamíny skupiny B. Ide o celý komplex vitamínov, ktoré majú rôznorodé účinky. Ich zdrojom sú napríklad pivovarské kvasnice, vajíčka, celozrnné obilniny a syry ako aj rôzne druhy mäsa a rýb.

    Zdroj: Shutterstock.com

    „Zvädnutá" a šupinatá pleť
    Ak vás trápi „zvädnutá" alebo šupinatá pokožka, oživiť ju pomôže opäť vitamín A (retinol). Tento vitamín prispieva k tvorbe kolagénu, vďaka čomu je pokožka vypnutejšia a pevnejšia. Okrem toho pomáha predchádzať vysúšaniu pokožky a tým vzniku šupín. Suchá pokožka, na ktorej sa môžu tvoriť i šupiny, býva tiež často znakom nedostatku omega-3 mastných kyselín. Tieto kyseliny prospievajú nielen pokožku, ale majú aj mnoho ďalších pozitívnych účinkov na náš organizmus. Získame ich z rýb, syra tofu, orechov a semiačok ako aj z ľanového oleja.

    Zdroj: pinterest/simplyrecipes.com

    Keď ju treba rozjasniť
    Mdlá farba pokožky je problémom nejednej z nás. Rozžiariť ju však môžeme pomocou vitamínu C, ktorý sa okrem citrusov nachádza v paprike, paradajkách, keli, taktiež v šípkach či višniach. Veľa C-čka získate aj z rôznych vňatí, ako je petržlenová, kôprová alebo v pažítke. Ako bonus k rozžiarenej pokožke, ju C-čko pomôže tiež spevniť, keďže takisto ako vitamín A napomáha tvorbe kolagénu. Vitamín C sa dá tiež dopĺňať formou tabliet alebo prášku, ktoré sa dajú kúpiť v lekárňach, osvedčené sú však aj krémy s obsahom tohto vitamínu.

    Vrásky
    Proti vráskam sú výbornými pomocníkmi už spomínaný vitamín A a vitamín C, ktoré pozitívne vplývajú na tvorbu kolagénu a tým pomáhajú udržiavať pleť pružnú. Veľmi dôležitý je však aj vitamín E, ktorý má celú radu pozitívnych účinkov na pleť a pomáha ju udržať v dobre kondícii. Nájdete ho najmä v oleji z obilných klíčkoch ako aj ďalších rastlinných olejoch, orechoch a semiačkach.

    Zdroj: Shutterstock

    Pri problémoch s pleťou netreba hneď utekať do drogérie a zásobiť sa drahými kozmetickými výrobkami. Tie pomôžu len málokedy, pretože skutočná podstata pleťových problémov často tkvie vnútri nášho organizmu a preto je neraz lepšie skúsiť zlepšiť stav pleti pomocou vitamínov a minerálov. V prvom rade by sme sa o to mali pokúsiť vhodnou pestrou stravou, v horších prípadoch možno siahnuť i po výživových doplnkoch.