Pečenie vlastného CHLEBA: Telo a postava sa vám odvďačia!
20. 10. 2021, 12:54 (aktualizované: 31. 5. 2024, 9:25)

Zdroj: Shutterstock
Pečenie vlastného chleba môže ušetriť peniaze a poskytnúť vám väčšiu nutričnú hodnotu z jedla.
Zdroj: femina
Zdroj: femina
Zdroj: LAURA WITTEKOVA
Galéria k článku

Zdroj: NMH
Pre niekoho však znamená zložitý proces s mnohými rozhodnutiami priam ako od pekárov. Môžete si vybrať vlastnú múku, či dokonca zrno, ktoré si sami rozomeliete.
Rôzny chlieb
Môžete sa rozhodnúť medzi rôznymi druhmi ako je ľahký chlieb, nadýchaný, tmavý, ťažký, orechový, semiačkový, alebo s vysokým obsahom vlákniny. Ako často máte v pláne piecť chleba a pre koľko ľudí tiež určuje, ktoré suroviny si nakúpiť vo veľkom. Ak chcete kúpiť celé zrná na pečenie chleba, musíte si uvedomiť, či ich máte kde pomlieť.
Nákup múky pripravenej na použitie šetrí čas na prípravu, ale má aj ďalšie nevýhody. Akonáhle je obilie spracované, jeho ochranný povlak je odstránený, a stáva sa náchylnejšie k znehodnoteniu. Nákup mletej múky znamená aj kratšiu dobu skladovania. Vitamíny skupiny B, lipoproteíny, karotenoidy aj vitamín E sú vystavení riziku poškodenia pri skladovaní, akonáhle sú zrná už pomleté.
Textúra chleba
Každá múka má svoje plusy a ovplyvní aj textúru chleba. Napríklad, z pohánky vyprodukujete tmavý, zemitý chlieb so silnou chuťou a často sa používa na pečenie perníka. Ľanové semienka zase dodávajú chlebu orieškovú chuť a veľa vlákniny. Ďalšie možnosti sú ovos, jačmeň a ryža, z ktorej sa robí bezlepková múka.
Množstvo
Ak máte v pláne vyskúšať svoje schopnosti a ste v pečení začiatočník, kúpte si múku v malých množstvách. Akonáhle ste sa zaviazali, že si budete piecť vlastný chlieb pravidelne, môže byť z hľadiska efektívnosti nákladov lepšie, kúpiť suroviny vo veľkom. Hromadné nákupy sa robia najlepšie prostredníctvom družstva alebo nákupných klubov, máte to za nižšiu cenu. Budete potrebovať primerané skladovacie kontajnery a priestor.
Čo je zdravšie? Jesť viac ovocia, či radšej zeleniny?
Pečenie vlastného chleba umožňuje vyhnúť sa potravinárskym, prídavným látkam a chemikáliám, nájdeným v kupovanom chlebe, napríklad potravinárskym farbivám. Strava s vysokým obsahom celozrnných surovín navyše znižuje riziko cievnej mozgovej príhody, diabetes 2. typu a srdcové ochorenia. Zároveň zvyšuje schopnosť kontrolovať si hmotnosť. Pečenie vlastného chleba vám pomôže ostať zdravším. Do chleba si pridáte zloženie, ktoré vám prospieva, čím viac vlákniny a semienok, tým lepšie pre vaše črevá. Telo a postava sa vám odvďačia.