Reklama

Máte zrátané, KOĽKO MÚKY vôbec skonzumujete?

KAPUSTNÍKY

Zdroj: Laura Witteková

Reklama

Z každej strany nás bombardujú rady, ako prepracovať k zdravému životnému štýlu. Jedným z krokov je aj obmedzenie pečiva z bielej múky.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    ĽANOVÝ chlebík od babičky: Rovnako ho PIEKLA celý život

    Prečo sa však tento produkt toľko zatracuje, keď sa ním ľudia kŕmia po celé roky? Je naozaj biela múka taká „škodlivá"? Aby sme poodhalili podstatu toho, prečo by sme mali bielu múku v jedálničku obmedziť, musíme poznať, ako sa vyrába. Vzniká mletím vnútorných obilninových zŕn a otruby sa odstraňujú.

    Obilniny, kukurica, pšenica, jačmeň
Foto: Laura Witteková
Uverejnené: Báječná Žena č. 49/08 
pôvodný súbor:lw_9808.eps

    Zdroj: Laura Witteková

    Práve tento krok je tým, čo robí z bielej múky nášho nepriateľa. Síce je jemná a hladučká, čo je jej plusom, no chýbajú jej vitamíny, minerály a vláknina, ktorá je navyše ukrytá v otrubách. Na rozdiel od nej je celozrnná múka výsledkom zomletia celého zrna, a to je základný rozdiel týchto dvoch múk. Ak vám dodatočne napadla otázka, čo je teda zač múka grahamová - tá je mletá rovnako ako biela múka, no potom sú do nej pridané na hrubšie rozmleté otruby.

    Otruby sú jedným z najbohatších zdrojov vlákniny. Táto pomletá vonkajšia šupka pšenice, ryže, ovsa a iných obilných zŕn má vysoký obsah vlákniny. Konzumácia otrúb môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva. Zamiešajte si pár lyžičiek ovsených otrúb do rannej kaše alebo jogurtu. Použiť ju môžete aj na zahustenie polievok či omáčok. Shutterstock

    Aké má nevýhody?
    Tým, že biela múka je ochudobnená o otruby, je automaticky menej výživná. Je v nej menej vitamínov, menej minerálnych látok a takisto menej vlákniny. Ak chcete presnejšie čísla, biela múka je oproti celozrnnej chudobnejšia asi o 85 % vlákniny, 20% bielkovín, 50% vápnika, 70% železa, 80% vitamínu B1 či 90% vitamínu E. Čo sa týka vlákniny, iste viete, že sa výrazne spolupodieľa na zasýtení.

    Zdroj: Shutterstock

    Keďže biela múka jej obsahuje málo, na zasýtenie potrebujete väčšiu porciu pečiva. Z toho istého dôvodu vám aj rýchlejšie vytrávi a je možné, že čoskoro budete musieť siahnuť po niečom ďalšom, čo vás znova zasýti. Keď sa pozrieme na energetickú hodnotu bielej múky, z tohto pohľadu z boja nevychádza zle.

    Zdroj: Dobré jedlo/Dušan Křístek

    Je takmer rovnako energetická ako celozrnný produkt, no je tu veľké ALE. Biele pečivo má výrazne vyšší glykemický index, čo znamená, že po jeho konzumácii nie je hladina cukru vo vašej krvi vyvážená. Biela múka túto hladinu „rozkolíše" a vtedy je telo viac náchylné na ukladanie tukov.

    Zdroj: Matej Kalina

    Reportáž z pekárne Pribul v Slovenskom Grobe pre mesačník Dobré Jedlo.

    Biele pečivo je stále najkupovanejším artiklom v pekárňach, ak ale chcete vyváženejšiu stravu, je na čase zmeniť nákup pečiva. Celozrnné produkty sú tou najlepšou voľbou, pretože vám zaistia všetku výživu z otrúb. Telo spomínané látky potrebuje a keď si zrátate, koľko pečiva skonzumujete, nejde o zanedbateľný prísun potrebných živín. Pri nákupe si však dávajte pozor a nenechajte sa oklamať tmavosťou chleba. Ten môže byť iba prifarbený, preto si vždy v zložení skontrolujte, či na prvom mieste stojí celozrnná múka.