Reklama

Majte TRÁVENIE v pohode: Takto ho povzbudíte

Páli vás záha?

Zdroj: shutterstock

Reklama

Jednoduchá ale účinná starostlivosť o váš žalúdok bude mať nesmierny vplyv na pohodlie vášho života. Namiesto nadúvania získate novú energiu.

Ak vás zvykne obťažovať nadúvanie a iné nepohodlie spojené s trávením, možno úplne postačí, ak sa začnete o svoj žalúdok trochu starať a urobíte pre neho niektorú z týchto 4 jednoduchých vecí:

1. Povzbudíte trávenie horkým a kyslým

Naštartujte tvorbu tráviacich enzýmov.

Zdroj: Shutterstock.com

Naštartujte tvorbu tráviacich enzýmov.

Pre rozklad a vstrebávanie potravín sú potrebné tráviace enzýmy. Aby sa vám začali tráviace šťavy vylučovať v správnom čase a v dostatočnom množstve, mali by ste si dať asi pol hodinku pred jedlom nejaké kyslé alebo „horké“ potraviny. Tým sa myslí napríklad pohár vody so šťavou z polovice citróna alebo polovicou polievkovej lyžice jablčného octu, prípadne šalát z listovej zeleniny ako kel, špenát či rukola pokvapkaný citrónom.

2. Vypijete niečo korenisté

Zdroj: Shutterstock.com

Zázvor aj fenikel sú pre žalúdok top!

Zázvor je perfektnou látkou proti poruchám trávenia. Môže upokojiť žalúdočnú nevoľnosť a pomáha zmierniť kŕče, pocit na vracanie či nadúvanie. Žiaľ, zázvorové pivo alebo zázvorový koláčik zázraky nespravia, musí to byť čerstvý zázvor, aby ste mohli pocítiť jeho účinky na žalúdok. Môžete si spraviť zázvorový čaj z nastrúhaného asi polcentimetrového kúsku zázvoru – zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať 5 minút spolu s plátkom citróna.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Najzdravšia rastlina na svete? Horúci kandidát je zázvor!

    Semená feniklu sú ďalšou účinnou pomôckou na zažívanie. Už tisícky rokov sa používajú v tradičnej čínskej a indickej a medicíne. Obsahujú zlúčeniny, ktoré dokážu pomôcť uvoľniť hladké svalstvo v zažívacom trakte a pomôcť tak proti kŕčom a nadúvaniu. Urobte si z nich čaj, alebo, ak vám je chuť fenikla príjemná, môžete požuť pár jeho semien po ťažkom jedle.

    3. Budete sa trochu pohybovať

    Zdroj: Shutterstock.com

    Pohyb po jedle je lepší ako sedenie či ležanie a oddychovanie.

    Ak ste pomalí, vaše trávenie bude tiež pomalé. Pravidelné cvičenie pomáha aj s pohyblivosťou čriev, stimuluje prirodzené kontrakcie črevných svalov, čo pomáha posúvať potravu tráviacim traktom a prispieva k pravidelnému vyprázdňovaniu sa. Gauč a telka či mobil v ruke môžu byť po večeri lákavejšie, ale príjemná prechádzka je presne tým, za čo sa vám tráviaci systém skutočne poďakuje.

    4. Nezabúdajte piť

    Zdroj: Shutterstock.com

    Voda je veľký priateľ dobrého trávenia a fungovania organizmu.

    Voda je pre dobré fungovanie tráviaceho systému nevyhnutná. Ak jej telo nedostane správne množstvo, zvyšuje hladinu svojej hydratácie tým, že ťahá vodu z stolice. To znamená, že vás začne obťažovať zápcha. Voda je potrebná aj na výrobu tráviacich štiav, ktoré rozkladajú potraviny. Pri ich nedostatku sa môžu vyskytnúť rôzne tráviace problémy ako plynatosť, nadúvanie, nevoľnosť. Nezabúdajte preto dostatočne piť. Do prijatých tekutín sa, samozrejme, počíta aj čaj, káva, polievky či potraviny plné vody ako zelenina a ovocie.